Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Офталмолози недоволни от новия медицински стандарт

Проектопредложение на Министерството на здравеопазването за нова Наредба за утвърждаване на медицински стандарт "Очни болести" предизвиква недоволство сред специалистите офталмолози, работещи в медицински центрове за лечение на очни заболявания. Според тях в част от текстовете се крият лобистки интереси, които ще ощетят дейността на центровете и ще ограничат достъпа на пациентите до специализирана помощ. 

В новия стандарт по очни болести  се поставя изискване за наличие на клинична лаборатория и апарат за рентгеноскопия на адреса, на който се осъществява дейността. Това е неприемливо за специализираните центровете от извънболничната помощ, коментира офталмологът д-р Станимир Трошев, основател на Очна клиника "Трошев".

От една страна медицинският център трябва да разполага с помещение за тези лаборатории, да не говорим колко е сложно оборудването и регистрацията на рентгенологичната лаборатория. На второ място трябва да бъдат намерени съответните специалисти, които да работят в лечебното заведение и което е изключително трудно, особено в сегашните условия на пандемия, разясни д-р Трошев. 

Според д-р Трошев проектът не е поставян за обсъждане в гилдията и се прави опит да бъде прокаран на тъмно.  

Ако се замисля за кого е изгодно това, единствено е изгодно за държавните болници, които имат и могат да си позволят тези структури. И другите - от две-три години в България се появиха няколко големи частни очни болници с огромни инвестиции. Може би виждат заплаха в наше лице, каза д-р Трошев.      

При приемане на съответните текстове от проекта, ще бъдат засегнати близо 25 медицински центъра в страната. Те осъществяват 42% от оперативното лечение на катаракта и в тях работят към 120 специалисти или 1/7 от офталмолозите в страната. Д-р Трошев е категоричен, че очните центрове ще се обърнат към съда, защото въпросната проектонаредба не отговаря на регистрацията им, която се извършва по Закона за лечебните заведения.   

Становища и възражения по Наредбата могат да се правят до 22 януари. 

Повече чуете от интервюто на Елена Балабанова с д-р Станимир Трошев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09