Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Немското министерство на екологията финансира проучване на въглищните региони в България

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Иванов

Доклад за създаване на нови икономически дейности и нови работни места във въглищните региони на Югозападна и Югоизточна България изготвят в момента експертите на WWF България. За целта, а и за повишаването на капацитета на местните общини, организацията получава 107 хиляди евро за 2 години и половина от министерството на околната среда и водите на Германия по специална програма за Централна и Източна Европа.

Това е втората фаза на проекта, който започва през 2017 г., с цел да се изготви план за справедлив преход за общините Бобов дол и Перник, разказва Георги Стефанов от WWF България.

Този план беше представен в началото на 2019 г., когато започна и втория етап от проекта за региона на Стара Загора. На практика местните власти са ключовата фигура в процеса на преминаване на регионите към нисковъглеродна икономика – така ще бъдат разпределяни и парите от европейското финансиране.

Надяваме се, както ангажирахме кметовете от Бобов дол и Перник, и местните власти в региона на Стара Загора да се включат в специализиран форум на кметове от въгледобивните региони, в който участват 61 кмета от 10 европейски държави. Четвъртата поредна среща на този форум предстои в региона на Стара Загора през есента на 2021 г., обяснява Георги Стефанов:

В крайна сметка обединението на общите проблеми и намирането на общи решения между съседни държави са изключително важни за местните власти, да знаят, че някъде другаде, друг кмет решава устойчиво идентични проблеми.

От края на декември 2020 г. тече официалното изготвяне на анализа, който да залегне в Териториалният план за справедлив преход – основният финансов механизъм, по който ще се финансират дейностите, с насочените 2,4 милиарда лева за България. Той трябва да е готов в края на третото тримесечие на 2021 г., за да могат парите да започнат да се усвояват още в края на тази година.

За разлика от Югозападна България, където субектите са частни, то в старозагорския регион и Мините и най-големия ТЕЦ са държавни. Когато държавата не е активна има опасност ние да не знаем какво правим с нашите важни хора, мощности, съоръжения и енергийни нужди. Извън рамките на европейското финансиране не виждаме държавата да адресира проблема с други тип финансиране към местните бюджети.

Югоизточна България е две стъпки по-назад като процес на планиране и търсене на решения от Югозападна, но все още има време да се навакса, смята Георги Стефанов.

Много е важно засегнатите страни да бъдат пряко питани. Представете си миньорите и работещите в сектор Енергетика да могат да посочат, ако утре затворим мините, какво искате да работите. Това е успешния модел – хората да изразят тяхната гледна точка и тя да бъде взета предвид. Синдикатите и държавата имат капацитет за такова допитване. Въпросът е да се вземе решение за подобен подход.

Бъдещите икономически дейности в регионите в преход биха могли да бъдат с по-висока добавена стойност и заплащането на хората да бъде още по-добро, отколкото в момента. Ако постигнем това няма да имаме проблем по нито едно от другите направления, смята Георги Стефанов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На срещата в Козани, Гърция

Проект за регионите в преход насърчава жените в предприемачеството

"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта  Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора.  В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

От слънцето до водорода: как работи интегрираната енергийна система на ЕЦИХ Загоре

Д-р Румяна Грозева, в качеството си на  управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване.  Фокусът е върху..

публикувано на 16.07.25 в 10:00

Започна изграждането на Индустриален парк „Еленино“

Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Среща по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора

Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на  Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..

публикувано на 02.07.25 в 10:00

София е организатор и домакин на Green Transition Forum

За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на  16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..

публикувано на 18.06.25 в 10:00

GREENSMARTMED в Солун: Зелената трансформация на агрохранителния сектор набира скорост

В Солун се състоя третата международна среща по  проекта GREENSMARTMED .  Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..

публикувано на 11.06.25 в 10:00

Предприемачи обсъждаха дигитализацията и AI на семинар

Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..

публикувано на 04.06.25 в 10:00

Практически семинар за преход към чиста енергия ще се проведе в Стара Загора

Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...

публикувано на 21.05.25 в 06:00

750 домакинства ползват Площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник

750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът -  472 кг., близо 10 000 килограма е  стъклото, а  близо 2 хиляди..

публикувано на 14.05.25 в 10:00

АРИР - Стара Загора ще работи по проект за насърчаване на жените предприемачи "Just Femme"

АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и  фокусът му е върху получаване на  допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..

публикувано на 07.05.25 в 10:00