Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Минчо Николов:

Дистанционното обучение е причинило синдром на професионалното прегаряне при някои учители

Изследване на прегарянето на учителите от 1995 г. информира, че силата на този процес е от порядъка на 5% на година, което ни убеждава, че или учителят трябва да работи не повече от 20 години, или към него, като професия трябва да бъдат приложени компенсаторни механизми. По тази причина от МОН, по предложение на КТ „Подкрепа“ възлага в края на миналата година на  Пловдивския университет да направи актуално изследване за диагностика на бърнаут ефекта при учителите в България.  Резултатите, от което могат да бъдат видени на сайта на синдикалната организация, но като краен резултат екипът направил изследването отправя предложение към Министерството на образованието и науката да инициира създаването на експертна група от представители на заинтересованите институции и организации за изработване на Национална политика за диагностика, превенция и справяне с хроничния стрес на работното място при педагогическите специалисти.

Какви са обаче реалните измерения на професионалното прегаряне при учителите в България в настоящата усложнена за тях ситуация. Отговор на този въпрос потърсихме от психолога Минчо Николов, който обясни за Радио Стара Загора, че можем да гадаем и предполагаме, но със сигурност на група учители, дистанционното обучение по един или друг начин не им се е понравило, както е причинило и стрес, синдром на професионалното прегаряне и редица други тревожности.

"Сред основните причини за това са може би респекта, авторитета, контрола, уважението към определения предмет, личност и дисциплина, които са много по-различни в онлайн вариант. Мениджмънтът на класа се случва по съвсем различен начин. Онзи, който смята, че ти трябва да кажем множество неща на българския ученик и той да е в готовност да ги асимилира, е всъщност в центъра на проблема. Това разбира се може да се случи и с добрия учител, който пък понякога бърка перфекционизма с това, което на практика може да даде ". 

Неприятното в ситуацията с прегарянето при учителите обаче е това, че то носи тристранен негатив, обясни още Николов. 

" Освен на самия педагогически специалист, учител, също така на самите ученици, също така и на техните родители. Тази колаборация е неизменна. Ако носи позитиви, те са ясни, ако са негативи - те отново се отразяват и на трите страни". 

Пътят към справянето с прегарянето на учителите според психолога Минчо Николов е първо да се поставят реалистични цели.

"Ако в един клас, ако при 50% + 1 ученици са постигнати образователните цели - нещата се случват. От там нататък вече може да се говори за намеса и индивидуална работа. Изключително сложно е във формата на над 20 ученици в клас, учителят да направи индивидуална форма. Винаги казвам на учителя да прави това, което успява и може. Но ако той е постигнал тези 50% + 1, това означава, че си е свършил работата. Да, децата са различни, с различни потребности, но важното в случая е да видим дали половината ученици успяваме да ги въвлечем в образователния процес. Те да се справят и да постигнат образователните цели. За тази реалистичност говоря. Българският учител не продава захар, за да се чувства удовлетворен от продадените количества. Поради тази причина трябва да намери начин да измерва личната си удовлетвореност. Всяка крачка, всеки един ученик, всяко постижение е важно. И ако се научи да търси своята удовлетвореност, да измерва и да я оценява, със сигурност щетите от професионалното прегаряне ще са по-малки. Ще изпитва и по-голямо задоволство от своя труд".

Цялото интервю на Елена Енчева с Минчо Николов, можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17