Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Минчо Николов:

Дистанционното обучение е причинило синдром на професионалното прегаряне при някои учители

Изследване на прегарянето на учителите от 1995 г. информира, че силата на този процес е от порядъка на 5% на година, което ни убеждава, че или учителят трябва да работи не повече от 20 години, или към него, като професия трябва да бъдат приложени компенсаторни механизми. По тази причина от МОН, по предложение на КТ „Подкрепа“ възлага в края на миналата година на  Пловдивския университет да направи актуално изследване за диагностика на бърнаут ефекта при учителите в България.  Резултатите, от което могат да бъдат видени на сайта на синдикалната организация, но като краен резултат екипът направил изследването отправя предложение към Министерството на образованието и науката да инициира създаването на експертна група от представители на заинтересованите институции и организации за изработване на Национална политика за диагностика, превенция и справяне с хроничния стрес на работното място при педагогическите специалисти.

Какви са обаче реалните измерения на професионалното прегаряне при учителите в България в настоящата усложнена за тях ситуация. Отговор на този въпрос потърсихме от психолога Минчо Николов, който обясни за Радио Стара Загора, че можем да гадаем и предполагаме, но със сигурност на група учители, дистанционното обучение по един или друг начин не им се е понравило, както е причинило и стрес, синдром на професионалното прегаряне и редица други тревожности.

"Сред основните причини за това са може би респекта, авторитета, контрола, уважението към определения предмет, личност и дисциплина, които са много по-различни в онлайн вариант. Мениджмънтът на класа се случва по съвсем различен начин. Онзи, който смята, че ти трябва да кажем множество неща на българския ученик и той да е в готовност да ги асимилира, е всъщност в центъра на проблема. Това разбира се може да се случи и с добрия учител, който пък понякога бърка перфекционизма с това, което на практика може да даде ". 

Неприятното в ситуацията с прегарянето при учителите обаче е това, че то носи тристранен негатив, обясни още Николов. 

" Освен на самия педагогически специалист, учител, също така на самите ученици, също така и на техните родители. Тази колаборация е неизменна. Ако носи позитиви, те са ясни, ако са негативи - те отново се отразяват и на трите страни". 

Пътят към справянето с прегарянето на учителите според психолога Минчо Николов е първо да се поставят реалистични цели.

"Ако в един клас, ако при 50% + 1 ученици са постигнати образователните цели - нещата се случват. От там нататък вече може да се говори за намеса и индивидуална работа. Изключително сложно е във формата на над 20 ученици в клас, учителят да направи индивидуална форма. Винаги казвам на учителя да прави това, което успява и може. Но ако той е постигнал тези 50% + 1, това означава, че си е свършил работата. Да, децата са различни, с различни потребности, но важното в случая е да видим дали половината ученици успяваме да ги въвлечем в образователния процес. Те да се справят и да постигнат образователните цели. За тази реалистичност говоря. Българският учител не продава захар, за да се чувства удовлетворен от продадените количества. Поради тази причина трябва да намери начин да измерва личната си удовлетвореност. Всяка крачка, всеки един ученик, всяко постижение е важно. И ако се научи да търси своята удовлетвореност, да измерва и да я оценява, със сигурност щетите от професионалното прегаряне ще са по-малки. Ще изпитва и по-голямо задоволство от своя труд".

Цялото интервю на Елена Енчева с Минчо Николов, можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Страхът свършва там, където започва Надеждата

Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...

публикувано на 21.04.25 в 08:25

Райна Антонова: Българското общество е разделено и до днес заради атентата в "Света Неделя" преди 100 години

Вчера се навършиха 100 години от най-кървавия атентат по българските земи и един от най-зловещите за целия ХХ век в света. На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия взривяват купола на черквата "Св. Неделя" . Загиват..

публикувано на 17.04.25 в 13:38
Емил Тонев

Писателят Емил Тонев: Не вярвайте на пропаганда, мислете с главите си

Във времето на продължаващия "Маратон на четенето", в Четяща Стара Загора", се състоя премиерата на "Жив", последната книга на писателя Емил Тонев. По негов сценарии са заснети игралните филми "Граница", "Сомбреро блус" и "Омбре".   Разговаряме в Парк..

публикувано на 15.04.25 в 12:10

Отец Петър:Важно е да осъзнаем в тази страдална седмица своята греховност и да се поправим

„Същността на поста е да изчистим душите си с покаяние и изповед, да изчистим съдържанието на чашата отвътре, не – отвън“, каза отец Петър от храм „Свети Димитър“ в последната седмица преди Великден, т.нар. Страстна седмица.  Важно е да..

публикувано на 14.04.25 в 09:23

Динамичен е пазарът на имоти, трябва да се следят тенденциите

Най-важното е хората да познават пазара на имоти, ако решат да купуват или да продават имоти. Пазарът е динамичен и необходимо да се разполага с много познания за тенденциите и цифрите, на които да се осланяте, за да не губите пари, при сделка с..

публикувано на 14.04.25 в 08:55

"Цвете в епруветка" - биотехнологичният стартъп, който разказва за силата на човешкия дух

Много хора обичат да получават цветя за подарък. Много хора обичат да поднасят цветя за подарък. Тези два факта определят цветарският бизнес като устойчив, но както всяка търговска дейност, и тази крие множество рискове. Климатични промени,..

публикувано на 13.04.25 в 18:25

Фотосафари и "Снимки за смет" с Калин Ботев

На сантиметри от опасни хищници, нощуване под звездите в дебнене на перфектният кадър, уважение към биологичните видове в естествените им хабитати - това са само част от приключенията на Калин Ботев в света на фотографията и неговото отношение..

публикувано на 13.04.25 в 17:52

15 места в страната подкрепят каузата „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“

За малко нашето послание щеше да бъде заглушено, но успяхме и  „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“, каза в ефира на радио Стара Загора Марио Мишев, ръководител Проекти в сдружение „Българска история“...

публикувано на 09.04.25 в 17:09

Макс Баклаян: Президентът Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура

Президентът на САЩ Доналд Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура. Това мнение изрази Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на Tavex.   За предаването "60 минути повече бизнес" той припомни историческото споразумение „Плаза Акорд“ в..

обновено на 09.04.25 в 14:11

Богдан Милчев:Без промяна на кадровото мислене, резултат от новите мерки за пътна безопасност няма да има

Предложените мерки са безсмислен документ, който няма да доведе до реални промени поради липса на контрол и структурни реформи. Това заяви инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след провелата се среща в Министерски съвет. Той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38