Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Цанков: системите за улавяне на въглерод са възможно решение за комплекс "Марица изток"

Зелената сделка е предизвикателство, но и възможност. Тя представлява тотална трансформация, не само на енергийния сектор, но и на икономиките на страните членки на ЕС. Трябва обаче да се подходи индивидуално към всяка държава. Това смята Иван Цанков, изпълнителен директор на ЕЙ И ЕС България.

В комплекса „Марица изток“ се произвеждат 40% от общия микс електроенергия на България от въглища, припомни той. Това осигурява сигурността на електроснабдяването, освен това мощностите предоставят много важни системни услуги на Електроенергийния системен оператор, от които зависи сигурността на електроенергийната мрежа:

Затова всички трябва да се фокусираме върху решение, което от една страна да допринесе за осъществяването на целите на Зелената сделка, но и да съхрани този важен стратегически ресурс.

Такова потенциално технологично решение има и то се нарича система за улавяне на въглерод и за последващото му използване (CCS), но разбира се тук трябва да се обединят усилията на всички в района, но и на всички заинтересовани страни като правителство, индустрия и т.н.

До момента са направени само предварителни проучвания по тази тема. На базата на опита на други страни, които са много по-напред в реализацията на такива проекти като Норвегия, е ясно, че става дума за сериозни инвестиции, които няма как да се осъществят  от индивидуалните инвеститори, т.е. съдействието от страна на държавата е ключово.

Теоретично преминаването на въглищните централи на газ е технологично възможно, но ние нямаме газ като местно производство и би трябвало да се прецени много внимателно на каква цена би могло това да се случи, коментира още Иван Цанков. От друга страна газа емитира много по-малко въглероден двуокис, отколкото въглищата и определено би могло да бъде алтернатива за някакъв транзитен период за България.

Но по-детайлното ни проучване е насочено към улавянето на въглерод. След приключване на проучванията и анализите ще се вземе, най-вероятно, едно комплексно решение за бъдещето на Марица изток, което според мен е най-логично да включва внедряването на няколко иновативни или нови технологии, включително улавянето, преминаване на газ и впоследствие на водород, съчетано с евентуални нови проекти за ВЕИ-та, от които може да се добива т.нар. зелен водород. Това може да се съчетае с нови индустрии, защото уловения въглероден двуокис и водорода са добър ресурс за химическо производство. Няма едно решение, което да удовлетвори всички.

Цялото интервю на Анна Турлакова с Иван Цанков можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Успешен старт на проекта GH2M за ускоряване на внедряването на зелена водородна мобилност в ЕС

На 15 и 16 май 2024 г. се проведе първоначалната среща по проекта GH2M. Проектът има за цел да ускори внедряването на зелена водородна мобилност в различни региони на Европейския съюз. Тази инициатива е ключова стъпка към постигане на целите на ЕС..

публикувано на 22.05.24 в 10:00

Теодор Стойчев:Важно е да бъдем активни и на европейските избори

"Важно е да бъдем активни и на европейските избори, защото голяма част от темите, които се решават на национално ниво, минават преди това на европейско. Около 70 процента от законодателството, което се приема и което е валидно в България, преди..

публикувано на 15.05.24 в 10:00

Европа Директно отбелязва 9 май на областната панорама на професионалното образование

Европа Директно Стара Загора ще участва в дванадесета областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора през месец май. Събитието ще се проведе на открито на 9 май от 10.00 до 19.00 часа и на 10 май от 9.00 до 14.30..

публикувано на 08.05.24 в 10:00

Европа Директно и Тракийски университет със съвместно събитие за еврото и професиите на бъдещето

Европа Директно -  Стара Загора и Тракийски университет ще са домакини на мрежовото информационно събитие на 10-те  центрове Европа Директно от страната на теми: „Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“. Целта на събитието е..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26