Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сградата на Старозагорската опера - на половин век (снимки)

Трябвало да наподобява Миланската Ла Скала

На 14 март се навършват 50 години от откриването на новата сграда на Държавна опера-Стара Загора. На тази годишнина е посветен целият оперно-балетен сезон и са предвидени редица събития. Първото от тях е на 18 март в 11.00 ч., когато в непосредствена близост до официалния вход на Операта /с лице към Античната улица/ ще бъде поставена паметна плоча на един от основателите на Старозагорската опера – Златан Станчев. 

За сградата на първата извънстолична опера се знае, че първоначалната идея е на един от най-известните градоначалници - Йордан Капсамунове и е била да наподобява Миланската Ла Скала, но впоследствие е реализиран различен и модерен проект, с оборудване от почти всички бивши социалистически страни, разказва проф. д-р Светла Димитрова. Строителството на новата сграда на операта започва през 1964 г. Открива се тържествено на 14 март 1971 г. 

Фасадната украса на сградата е дело на скулпторите Галин Малакчиев, Крум Дамянов и Валентин Старчев. 

В новата опера е доставено кристално витринно стъкло от тогавашна Чехословакия. Вносни са и огледалата, разположени в гардеробния вестибюл, оформени подобно на колони. Вентилаторите са внесени от СССР, долното сценично оборудване и оркестрината - от Германия, светлинният регулатор - от Полша, допълни проф. Димитрова. 

Монументалната украса вътре се състои от шест големи гоблена, изтъкани от вълна в държавния вълнено-текстилен комбинат "Димитър Благоев” в Казанлък. Автори на сцените върху гоблените са големият български творец, тогава доцент, Марин Върбанов и неговата съпруга китайската художничката Сун Хуай Куей. Композициите са посветени на историята на града и на изкуството. 

Друг елемент на вътрешната украса е декоративно-монументално керамично пано на тема от античната история на Стара Загора по проект на проф. Дечко Узунов.

През 1991 г., точно на празника на Стара Загора – 5 октомври пожар изпепелява най-голямата и най-модерна на Балканския полуостров за времето си сграда, строена специално за Опера. Пораженията са огромни. Изпепелени са безценни декори и сценични костюми, а кристалните полилеи, внесени специално от Италия, са унищожени. Изгаря много ценна старозагорска реликва. Това е рисуваната през 1914 г. от художниците Никола Кожухаров и Димитър Гюдженов завеса на театъра. Изчезват гоблените от вътрешната украса. Проф. Светла Димитрова призова старозагорци, които знаят каква е съдбата им, да я разкажат, за да запазим спомена за тях, а защо не и да се върнат в операта.

След продължителни възстановителни дейности сградата е отворена отново за публика през 2010 г. отново на празника на Стара Загора 5 октомври.

Цялото интервю - в звуковия файл.

Снимките са от архив на Държавна опера Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Излезе първата монография за българското читалище и фолклора

Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова , главен асистент в Института за..

публикувано на 26.01.25 в 18:50

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24