Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирни заговезни е, искаме и даваме прошка

Сирница или Сирни Заговезни (Сирни поклади) са последният голям празник на зимата според старите български обичаи.

Празникът Сирни Заговезни не е на постоянна дата и се пада всяка година 7 седмици преди Великден, винаги в неделя. Тази година се почита на 14 март.

Обредността на Сирница е подчинена на подготовката за великденския пост, който трае 49 дни.

На Сирни заговезни всички роднини се "прощават", като по-младите отиват у по-старите, синовете и дъщерите у родителите, кръстникът у кума и т.н. Самата прошка се иска като по-младите правят три поклона, целуват ръка на по-възрастните и казват "Прощавай!". Затова празникът се нарича още и Прощални заговезни. При това ходене се занася на мъж лимон, а на жена портокал, пожелават се "сладки заговезни" и "леки пости". Денят е известен още и като „Неделя на Всеопрощението" или просто „Прошка". На този ден според църковния канон се четат Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви".

Сирни Заговезни е празник, който е разпространен в цяла България, поради това той има различни названия. В Западна България той се нарича Сирни поклади или ората. В същото време в Родопската област и Югозападна България този празник носи имената рия, орàдие, сùрни запòшка, запоставане. В този ден се извършва ритуално засяване на земята оттам идва и това название на празника в Родопите и югозападните райони на страната. В Североизточна България този празник е известен като сùрни заговèлки, сùрни заговèзни и сùрница. Сирница е един от най-богатите на ритуали и обреди празник. Неговата богата обредност е свързана с началото на новата селско-стопанска година на българите. Повечето ритуали и обреди символизират възраждащата се природа.

Един от основните елементи в тази празнична обредност е ритуалното палене на огън. Самият огън е една от четирите природни стихии, поради това той е трайно свързан с българския традиционен мироглед. Той заема важно място не само в българските пролетни празници, но и в тези на съседните ни народи.

Един от най-интересните ритуали е така нареченото хамкане (амкане). На бял конец в средата на стаята се закача парче бяла халва или едно сварено яйце, което се залюлява. Наредените в кръг около тази връв деца трябва да го захапят без помощта на ръцете. След като това приключи, връвта на която е стояло яйцето или халвата, се запалва. Тогава възрастните членове на семейството започват да гадаят. Тези гадания са свързани с надеждите за по-добра селскостопанска година, здраве и евентуална бъдеща женитба на младите членове на семейството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Прохладна и дъждовна неделя

Днес под влияние на средиземноморски циклон, преминаващ през Егейско море, проливите към Черно море метеорологичната обстановка у нас ще е усложнена . Ще бъде предимно облачно с повсеместни, на много места значителни валежи.  Ще духа умерен вятър от..

публикувано на 25.05.25 в 09:46
Снимката е илюстративна

Градушка нанесе поражения по реколтата в новозагорски села

Градушка с големината на орех нанесе поражения на посевите в пет села в община Нова Загора. Засегната е реколтата в част от землищата на Млекарево, Новоселец, Бял кладенец, Радецки и Пет могили. Стихията е преминала в района около 17ч. днес. Ледените късове..

публикувано на 24.05.25 в 22:34

Градушка унищожи реколтата в старозагорски села

Градушки нанесоха поражения на реколтата в няколко населени места в Старозагорско. Ледени късове унищожиха земеделската продукция в село Ястребово, общ Опан.  "Около 17.00 часа започна гръмотевична буря с лек дъжд и след това последва градушка колкото..

публикувано на 24.05.25 в 18:14

В Стара Загора беше осветен католически храм с образователен център към него

Най-новият католически храм у нас беше открит и осветен днес в Стара Загора. Той ще носи името „Дева Мария Помощница на християните“ и към него ще работи голям образователен център в подкрепа на деца от малцинствените групи. На освещаването присъства..

публикувано на 24.05.25 в 17:28

Весела Паскалева получи ежегодната награда за жена-учител "Аргира Жечкова" в Сливен

Наградата на община Сливен за жена-учител „Аргира Жечкова“ бе връчена на директора на СУ „Константин Константинов“ Весела Паскалева по време на тържествена церемония в зала „Сливен“. Отличието е индивидуално и се връчва ежегодно в навечерието на 24 май –..

публикувано на 24.05.25 в 16:19

И Сливен почете светите братя Кирил и Методий

В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост.  Шествието премина по главната улица на града и по..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

С многохилядно шествие Хасково празнува 24 май- Денят на българската азбука, просвета и култура

Деца и ученици, родители и учители, университетски преподаватели, читалищни дейци и артисти се включиха в празничното шествие в Хасково. Под звуците на „Върви, народе възродени“, водени от Духов оркестър при Община Хасково, над 1500 деца и ученици и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

С празнично шествие Стара Загора отбеляза 24 май

С празнично шествие Стара Загора отбеляза деня на българската просвета, книжовност и култура 24 май. В него се включиха стотици ученици, учители, студенти, образователни и културни институции. Шествието тръгна от площада пред община Стара Загора и..

обновено на 24.05.25 в 14:45

С тържествена церемония и празнично шествие Стара Загора отбеляза 24 май

24 май беше отбелязан в Стара Загора с водосвет и пъстро празнично шествие.  В небето над града се издигнаха балони с буквите от българската азбука. Тържествената церемония започна с химна на Стара Загора и рецитация на стихотворението „Аз съм..

публикувано на 24.05.25 в 14:35

Община Болярово отличи заслужили културни дейци и ученически състави по повод 24 май

С тържествена церемония Община Болярово отбеляза Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май. На празничното събитие бяха наградени колективи и личности, допринесли за развитието и съхраняването на културните и образователни..

публикувано на 24.05.25 в 14:05