Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво събира Свети Патрик и Св. св. Кирил и Методий на фреска в Мъглижкия манастир

9
Св. Патрик заедно със Св. св. Кирил и Методий в общ стенопис в Мъглижкия манастир.
Снимка: Иван Славов

На 17 март католиците почитат Свети Патрик, покровителят на Ирландия. Малко известен факт е, че в Мъглижкия манастир „Св. Николай“ се намира уникален стенопис на Св. Патрик. Той е изографисан в църквата на видно място вляво от олтара в цял ръст, редом до светите братя Кирил и Методий. Автор на фреската в далечната 1909 г. е небезизвестният Петьо Ганин, казанлъшки зограф и куриер на Левски.

Според отец Йоан от Мъглижкия манастир необичайната иконопис е направена с цел да обедини просветителите на Славянските народи с покръстителя на скандинавските народи и Ирландия.

Защо обаче точно през 1909 г. известният зограф Петьо Ганин е решил да изобрази светецът, покровител на ирландците и покръстител на северните народи редом до Св. св. Кирил и Методий е любопитна историясвързана с ирландския благородник филантроп и българофил Пиърс О' Махони.

Предполага се, че той е сред благодетелите отделили средства за възстановяването на църквата и изографисването й. Именно неговата фамилия стои в десния долен ъгъл на фреската.

През 1903 г. той създава сиропиталище в София, в което се грижи за деца бежанци от Македония и Беломорска Тракия, жертва на турските изстъпления през Илинденско-Преображенското въстание.

Смята се, че той е дарил средства за изографисването на манастира през 1909 г. с условието Свети Патрик да присъства редом със светите братя Кирил и Методий. Знае се, че Махони дори приема православната вяра, но не спира да е член на Ирландската църква, което може да обясни желанието му да види светците закрилници на двата народа един до друг.

Според кметът на Мъглиж Душо Гавазов преди години ирландското посолство е имало интерес да дари пари за възстановяване на част от манастира, но не се е стигнало до финансиране.

Отец Йоан припомня, че в Манастира многократно се е укривал Васил Левски, а преди време е възстановена килията на Апостола, както и някогашното килийно училище.

А Мъглижкият манастир е известен и с други необичайни стенописи. На фреските там някои от българските светци са изографисани в народни носии. Необичайно за канона е изографисването в обща иконопис и на Св. Николай със Св. Георги.

За съжаление времето не е пожалило сградата на основния храм и той се нуждае от ремонтни дейности, за да спре проникването на унищожителната за стенописите влага.Мъглижки манастир



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07