Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славян Стоянов: "Символиката и силата на българската шевица"

Снимка: bnr.bg

Колко от нас, които обичаме и се интересуваме от миналото си, археология и фолклор са се замисляли, че орнаментите, фигурите, украсите на глинените съдове, на керамиката, която намират археолозите при разкопките на богатата ни на история българска земя се повтарят в богатата и неповторима българска шевица? Това прозрение на фотографа и художник Славян Стоянов е водещо в неговия път на професионално развитие. Той става част от екипите на археолозите проучващи хилядолетната ни история в различни краища на страната. Рисува и фотографира обектите и находките. Привлечен и влюбен в цветовете, формите и посланията на везбата, украсяваща българската носия в различните етнографски области на страната, по идея на съпругата си организира "Фективал на българската шевица" през 2017 г.  А страстта по всичко, което е израз на българщината е в основата и на  "Виртуален музей на България", който се занимава с изработването на български шевици. Така се надява да бъде съхранена българската везана култура, в основата на която са заложени пиктограмите отпреди хиляди години. Пандемията от корона вируса прекъсна зародилата се ежегодна традиция всяка година да се провежда фестивала на  шевицата, обстоятелствата тази година с непрекъснатите „отваряния“ и затваряния“ на страната не дават надежда да се организира и проведе четвъртото му издание, споделя с тъга твореца. 

Организирането на виртуални изложби на българската шевица върху носии и накити, кърпи, възглавници, покривки не могат да  предадат живия дух на събитието, което припомня, че българските шевици са най-богатите на Балканския п-ов. Не само като цветове, мотиви  и орнаментика.Показвали са социалния статус и пола, възрастта на жената или мъжа, имат магична сила – да пазят носителя си от зли сили и уроки по време на земния му живот. Затова и шевиците са в края на дрехата – на ръкавите, на ризата, на сукмана, на пазвата, на ръкавите на елека, за да възпират навлизането на злите сили. Цветовете също символизират живота на човека  на земята – червеният цвят – кръвта и началото на живота, жълтият – слънцето, светлината и огъня, а щом стане дума за отвъдното – е бил свързван с  починалите и с хората, за които успехът е предопределен. Белият цвят е символ на Божията светлина, чистотата, младежката непорочност, а зеленият – на плодородието и на вечния живот, разказва Славян Стоянов. Символите, които го впечатляват са Дървото на живота, лявата и дясната свастика, наричани от старите дърворезбари и строители „шашарма“, използвана все още в работата им. Като "гонещи се правоъгълници" тя се използва в църковните двери. Думата "свастика" е от санскристски и означава благопожелание -  "Да бъде добро!"  А старите ни баби – забравили първоначалната символика, но запомнили посланието, са я наричали „дядо гони баба“. Другите често срещани символи в българската  везба са Богинята майка,  раждащата Богиня и канатицата – символът на семейството. "В скрития смисъл на шевицата са отразени вярванията, надеждите, познанията на българите за Вселената и въображението и майсторството на бабите и майките ни. Сукманите, везаните "гази" и ризи  в Странджа и Сакар са богато везани, както и свилениците  и ръкавите в софийско, македонските носии също са щедро везани. Малко по-изчистени са в Добруджа. Символите са еднакви във всяка етнографска област, но са с различни цветове по-скоро", завършва интервюто ни Славян Стоянов

Интервюто на Кристина Русева със Славян Стоянов чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50