Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На празника на здравния работник ви срещаме с д-р Теодора Райкова

Кранио-сакрална терапия – холистичен подход при зъболечението

Кранио-сакралната терапия (КСТ) е неинвазивна, но  същевременно мощна форма на лечение, която подобрява функцията на  централната нервна система и поддържа естествения капацитет на  организма за самовъзстановяване, регулация и самолечение, сподели за Радио Стара Загора д-р Теодора Райкова - стоматолог. Все повече специалисти в различни области на медицината подхождат холистично при лечението на пациентите, разглеждайки всеки пациент като единно цяло – съвкупност от тъкани, органи и системи. Този подход все повече се застъпва и в денталната медицина, като зъболечението не е самоцел. 

При кранио-сакралната терапия много леко се докосват черепните  кости, гръбначния стълб и опашната кост, при което всяка част се намества и  отива в правилната позиция, допълни д-р Райкова.

По време на нашия живот, тялото ни е подложено на различни видове стрес  и травми, които ако са прекалено силни, дават отражение върху тялото ни и  създават т.нар. блокажи, които пречат на свободното движение на тъканните течности. 

Според философията на кранио-сакралната терапия всяко част в нашето тяло трябва да се движи и  само тогава организма се намира в състояние на здраве. Движението на  тъканните течности и по конкретно на церебро-спиналната течност, се  нарича кранио-сакрално дишане. Именно долавянето и въздействието върху  движението на тези течности стои в основата на терапията, каза още д-р Райкова.

Всяка намеса в човешкото тяло дава отражение върху целия организъм, в  това число влизат и стоматологичните манипулации. „В практиката си  наблюдавам много често липса на добре адаптирани възстановявания - като  пломби, коронки и мостови конструкции. Това дава отражение върху състоянието на темпоро-мандибуларната става, което от своя страна  въздейства върху целия организъм - центъра на слуха и равновесието,  позицията на гръбначния стълб, дори има връзка с появата на главоболие и още  много други симптоми. Разбирайки тежестта на всяка една, дори и най-малка, намеса в човешката уста, като например, една обикновена пломба,  аз се стремя да извърша възстановяването такова, че то да отговаря  анатомично и функционално на естествения зъб. Когато става въпрос за по-големи естетични възстановявания, включващи горна и долна челюст,  намесата на КСТ е абсолютно задължително. С тази терапия може условно да си представим как човешкото тяло го превръщаме в чисто, бяло платно,  върху което вече спокойно можем да рисуваме красоти. И така постигаме  красота и здраве, преплетени в абсолютен синхрон," сподели  д-р Теодора Райкова.

Цялото интервю с нея чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44