Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Киряков, Център за анализи и кризисни комуникации

За духа на българския парламентаризъм

Президентът Румен Радев подписа указ, с който свиква днес новоизбраното 45-о Народно събрание на първо заседание. На тържествена церемония народните представители ще положат клетва. Очаква се държавният глава да присъства и да направи обръщение от парламентарната трибуна. Преди официалния старт на новия Парламент разговаряме с политолога Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

 Г-н Киряков, да започнем с думи, изречени от бащата на парламентаризма и един от стожерите на конституционализма у нас Петко Каравелов, който казва: “Преди всичко способните лица са разпръснати. Всяка партия е заставена покрай няколко добри сили да прибере у себе си и негодници, а това пречи да се състави добър хомогенен кабинет”. От дистанцията на времето имат ли морална сила подобни слова в нашето съвремие?

Даниел Киряков: Определено имат. Това, което е казано исторически, знаете че може да се повтори или като фарс, или като трагедия.  Думите на Петко Каравелов са изключително релевантни на епохата, в която живеем. Но когато и да се препрочете Алеко Константинов също няма да сгрешите, защото там има препратки как се правят избори, как се търси народната любов, как се сформира правителство или се търси келепир и гешефт. Това, което тези будни умове преди над 100 години са наблюдавали като тенденции в незрялото тогава българско общество, ние виждаме и днес. Говорим, че прехода е минал, живеем и раборим в демокрация и пазарна икономика. За съжаление, обществото представя и такива личности, които нямат високи морални качества, нямат нужната ерудиция. Достойнство, чест,  компетенции за тях не означават нищо, защото целта им е власт и ползване на облаги от тази власт.

 Ако погледнем на парламента като на една голяма шахматна дъска с 240 фигури, каква игра започва?

 Даниел Киряков: Позиционна. До момента ние виждаме две проявления на повърхността на политическото говорене. От едната страна има словоблудство, има преекспониране на определени сюжети. И същевременно липса на дебат за същността на проблемите, които стоят пред нас – пандемия, социална криза, криза на доверие и не на последно място икономическа. От друга страна има една тишина, която през последните ден-два беше леко нарушена с отделни коментари и реплики. Тези две тенденции не са полезни за обществото. Същевременно към фигурите, които трябва да ги изпълват със смисъл и съдържание има големи очаквания. Ако развием метафората за шахматната дъска, може да се окаже че от 240 народни представители повечето са пешки.

Коя е царицата тогава?

Даниел Киряков: Не знам. Може би е в сянка. Не сме идентифицирали такъв образ. Не говоря за шумен, за креслив, а за ярък образ, който да съчетава в себе си ценности, прагматична политическа програма, но и да има нужните политически качества, да говори разбираемо и да дава перспективата.

Ще има ли живот този парламент?

Даниел Киряков: Най – трудният въпрос, защото ние виждаме каква е конфигурацията, която би могла да се случи. Ако не стане някаква задкулисна договорка или пък се случи пореден исторически компромис между първия и втория. Голяма коалиция е почти невъзможна, да не кажа изключена въз основа на заявките, които до момента формацииите са дали по отношение на идеология и политически платформи. Животът на този парламент може да продължи в рамките на 21-28 дни, следвайки цикъла на възлагане на мандати. Допускайки, че няма да има някаква договорка или т.нар.принципна позиция да се състави правителство. Тук вече говорим за компромиси, защото трябва да се внесе в Брюксел Националния план за възстановяване и устойчивост. Трябва да има работещо правителство, а не служебно, което да изпълнява антиковид мерките. Аргументи, които в удобен момент могат да се наредят красиво в лист хартия и да се представят пред нас като необходимите условия за спасение на България. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44