Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лазаровден в Етъра

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Библията разказва, че действията на Исус около гроба на мъртвия Лазар разгневили еврейските първосвещеници и убедили  римския префект на Юдея  Пилат Понтийски да даде Исус Христос на съд. Той е осъден на смърт чрез разпятие.

Този празник започва да се отбелязва още през ІV в. като общохристиянски празник, и е разпространен в цялата етническа територия населена с българи. Главни действащи лица на този ден са девойките, които  вече не са деца. Всяка  девойка можела вече да се омъжи, щом е била веднъж лазарка. Затова Лазаровден има важно значение за тях. Традицията напомня на Коледуването при младежите и младите несемейни мъже.  Денят на свети Лазар е разпространен по цялата етническа територия на България. Обикновено едно село има няколко лазарски групи. Както коледарите, бъдещите лазарки се събират предварително за да си припомнят стари песни и да разучат нови, посветени на празника. Това става на свети 40 мъченици (9. ІІІ. ).

"На самия Лазаровден, пеейки различни песни те обикалят къщите на хората. Повечето от песните не се повтарят, защото те се изпълняват в зависимост от социалното положение на човека в семейството и обществото. В песните им се пее за здраве, берекет и любов", разказва Елена Минковска, уредничка в етнографския музей "Етъра" в Габрово. Лазарските песни са съпроводени от ритуални хора и ръченици. Вярвало се, че ако лазарките пропуснат някоя къща, нещастие ще сполети стопаните й. Обикновено това става случайно. Но понякога и то в много редки случаи това се допуска и умишлено. Лазарките не посещават домовете на отхвърлени от обществото хора, допълва Минковска.

 Днес от 11,30 и от 13,30 ч. девойките от тазгодишното "Училище за лазарки" ще покажат обичая кумичене и ще изпеят песните, предадени им от някогашните лазарки - техните баби и майки. След което ще се хванат с посетителите в етнографския комплекс "Етъра" на лазаровско хоро.

 На Лазаровден празнуват: Лазар, Лазо, Лазарина, Лазарка, Лалка, Лалко, Лало, Лала, Лальо, Лалю.

Интервюто на Кристина Русева с Елена Минковска от Етнографския музей "Етъра" чуйте в прикачения файл.



 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Липсата на политическа стабилност, води до санкции от ЕК

Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..

публикувано на 19.11.24 в 11:35