Политическият език е мост, но и преграда. "Няма как да се отговори еднозначно, защото виждаме примери от едната крайност до другата, коментира в предаването „Репортер“ Пепи Димитрова - председател на Комисията по професионална етика към Българското дружество за връзки с обществеността. "Ако едното задоволява добре илюзията ни, че хората с добро образование и възпитание имат място в политиката, то другото показва, че е достигнато дъното. В нашата политическа история много пъти сме стигали до идеята, че сме на дъното, но сега езикът от парламентарната трибуна доказва, че има още по-надолу от това, което сме свикнали да чуваме, като думи и обръщения."
Експертът по комуникации обърна внимание на факта, че "много се говори за суверен и неговата воля, но това по-скоро показва едно неразбиране от хората в Народното събрание, какво изобщо означава думата суверен. Суверенът означава хората от народа, но когато има обща воля", допълни Димитрова. Тя каза още: "В момента в Народното събрание виждаме изявата на краен индивидуализъм на различните групи. Другата дума, която отчетливо набира скорост, е парламентаристи. В 45-тото Народно събрание тя е крайно неподходяща. Това, което виждаме като изява, не попада в класическото определение за парламентаризъм. Езикът на хората от улицата, от протестите влезе агресивно още в 44-тото Народно събрание, защото имаше представителни партии, които се опитаха да се припознаят като партии на протеста. Това не се случи, но езикът влезе на трибуната още тогава."
Относно говоренето в парламента Димитрова обърна внимание, че "В 45-тото НС, част от депутатите, автоматично говорят така, както по площадите. Другите, от новите партии, се опитват да говорят на език, които е доста по-възвишен, по-елитарен, от това което имаме като изява в последните 20-ет години. Езикът е израз на идентичност, а идентичност не се променя."
Политиците говорят целенасочено, за да стигнат до своите избиратели, обобщи тя, като посочи, че у нас гражданите имат ниска политическа култура, което принуждава политиците да говорят езика на улицата, за да могат да достигнат до своите гласоподаватели. И не е чудно, че агресивното говорене, обидите и нападките биват посрещани с аплодисменти. Хейтът намери място във всички обществени процеси. Той се случва на личностно ниво, в малките общности, в корпоративния свят, няма начин да не се случва и в политическото говорене. Изскачат фалшивите новини, омразата, грозните думи. Те имат чуваемост. В момента, в социалните мрежи, всеки може да каже каквото си иска. Паднаха границите. Няма кой да сложи бариери. И така, езикът на омразата започна да властва, а това което виждаме в парламента е продължение на тези процеси. И те не се наблюдават само в България, а в цяла Европа, дори и в САЩ."
Цялото интервю с Пепи Димитрова - експерт комуникации и председател на Комисията по професионална етика към БДВО чуйте в прикачения звуков файл:
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..
Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..
1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване. Личната история на една дама обаче я..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net