Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Георги Вулджев смята, че пенсионната система има нужда незабавно да се реформира

Георги Вулджев
Снимка: архив БНР, стопкадър

Години наред проблемите на пенсионната система се поставят на дневен ред. Говори се за възможните алтернативи. Видни икономисти обясняват предимствата на допълнителното осигуряване за втора пенсия. Политиците, при всяка удобна възможност, обещават нарастване на пенсиите, като не забравят да напомнят, че държавата прави всичко по силите си, но остава убеждението, че реформите буксуват, а неизвестните растат. Така ли е всъщност? За коментар потърсихме Георги Вулджев.

Георги Вулджев е член на управителния борд на Българското Либертарианско Общество ( БЛО) и главен редактор на ЕКИП. Неговите статии по икономически и политически теми са били публикувани както от български, така и международни издания като Mises Institute, Foundation for Economic Education, European Students for Liberty и др. Работил е като икономист в Института за пазарна икономика и понастоящем заема позицията на икономически анализатор в CEEMarketWatch и е седмичен колумнист по инвестиционни теми към блога на Tavex.

В предаването "Репортер" икономистът коментира: "Последната съществена промяна в пенсионната система беше през 2015 година, и тя, по мое мнение, не беше към по-добро. На практика системата не е пипана откакто е създадена. Тя има фундаментален проблем. Конкретно, първият, най-големият стълб на системата е държавното обществено осигуряване. Той има сериозни проблеми с финансовата си стабилност. Те се коренят в нещо, което до голяма степен няма как да контролира държавата. Става въпрос за отрицателните демографски тенденции. Системата е такава, че изисква преразпределение на пари, от работещи българи към пенсионери. Всеки може да си направи сметката, че когато застарява населението има все по-малко пари за разпределяне към все повече хора. И това води до постоянни дефицити. Необходимо е да се преосмисли начинът по който функционира системата. Той беше категоричен, че ако системата не се реформира, състоянието на фонд “Пенсии” ще продължи да се влошава, което в дългосрочен план сериозно застрашава фискалното здраве на държавата и може да доведе до фискална криза, защото разходите за пенсии са най-голямото  перо в държавния бюджет.“, обясни Вулджев.

Вулджев обърна внимание и на факта, че нарастването на безработицата и икономическата криза, в условията на продължаваща пандемия, кара сънародниците ни да си купуват осигурителен стаж, за да се пенсионират, но подчерта, че практиката с купуването на осигурителен стаж е стара. "В последните години се използва по-малко, заради направените промени в законодателството.

енсионерите се хващат в капана на политическите послания. Те са готова група от електорат, с ясни интереси в чисто материално изражение. Повечето политици си правят сметката, че ако обещаят някаква щедрост, към пенсионерите, под формата на пенсии или добавки, това може да им спечели сравнително лесно гласове, защото пенсионерите са и голяма социална група. Проблемът е, че тези предложения не се правят с дългосрочен замисъл, а това води до големи проблеми в системата, защото краткосрочно се вдигат разходите, което в дългосрочен план се оказва, че държавата не може да си позволи!", подчерта Георги Вулджев. 

Той допълни, че страната ни запазва третото място в Европейския съюз по дял на пенсионерите в риск от бедност. 

Според него успешната формула е заключена в предлаганата от "Екип" капиталопокривна система за финансиране. При нея всеки работещ трябва да има своя сметка, в която да си спестява пари от своята заплата. Това ще осигури финансова стабилност и няма да има преразпределение на средства от млади към стари. Демографският фактор няма да е проблем. Отговорността ще бъде лична. Ако си имал добър доход ще имаш и добра пенсия, убеден е Вулджев.

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професионалист: Евтините оферти за почистване често завършват със заплахи и измами

80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..

публикувано на 20.07.25 в 09:50
Диян Паунов

GPS системата в учебните автомобили вече е задължителна

В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...

публикувано на 15.07.25 в 10:14

В "Къщата на добрите думи" лошите са затворени в мазето

Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..

публикувано на 13.07.25 в 15:45
Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07
Павлина Делчева

Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще  бъдат предоставяни почасово от..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..

публикувано на 03.07.25 в 14:49

Симона Петрова - една мис с мисия да спасява животи

Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..

публикувано на 03.07.25 в 10:03

За Земята: Малки навици срещу огромно замърсяване с пластмаса

Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..

публикувано на 03.07.25 в 07:40
Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46