Пандемията даде нов тласък на финтех компаниите. И това беше очаквано, дигитализацията върви целеустремено, каза в интервю за Радио Стара Загора и БНР Едуард Цветанов, консултант и основател на Patterns Technology. По думите му B2C компаниите разработват нови продукти средно за 4-6 седмици. На този фон според проучване на Sophia Lab за традиционните банки срокът е 2 години, което ги прави нерелевантни.
Централна точка за финтех компаниите е „улесняване на потребителското изживяване“, изтъкна от своя професионален опит с международни партньори Цветанов. Водещо за тази индустрия е на крайния потребител да е „удобно и сигурно“.
За чуждите инвеститори е важно да се позиционират „лесно“ на българския пазар, за да стартират бизнес на местно ниво. Той даде пример с блокчейн компании, които стъпват много несигурно у нас, въпреки че през последните години се промени подхода на институциите към тях.
В отговор на въпрос има ли интерес в обществото към технологичните новости, Цветанов изтъкна, че българинът е отворен към такъв тип решения. Според него създаването на електронно правителство вече трябва да стане факт и добави:
„Да спрем да си говорим за поставяне на цели, когато мерникът ни е изключително грешен. Трябва да позволим реално на дигиталните бизнеси да взаимодействат помежду си, да позволим интегрирането на решения за бизнеса – от счетоводство до управление на корпоративни финанси и прочее“.
Финтех пазарът расте изключително агресивно през последните години в страната. По актуални данни глобалната финансова платформа Revolut има около 240 000 български потребители. У нас вече оперират десетки финтех компании, като има добра среда за развитие на B2B, а при B2C пазарът вече стигна матуритет.
Цветанов коментира и позициите на България на международната сцена. Според Глобалния иновационен индекс страната ни се нарежда на 36-то място, изпреварвайки Русия, като от Балканите единствено Словения е преди нас. Събеседникът акцентира и върху друга класация, която поставя страната на незавидната последна позиция в Eвpoпeйcĸия cъюз пo дигитaлизaция. На дъното сме от години в Индeĸca нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия зa нaвлизaнe нa цифpoвитe тexнoлoгии в иĸoнoмиĸaтa и oбщecтвoтo.
„Тук има един изключително кадърен бизнес, който се бори с административната среда и явно успява да направи нещо, но трябва да му се даде повече възможност и българските потребители да могат да се възползват от добри и качествени услуги“.
Той призова за качествен диалог между бизнеса и държавата, който да доведе до адекватни промени:
„Няма как регулаторните органи да осъзнават много добре компании с нови бизнес модели или стари компании, които интегрират иновативни решения. Смятам, че качествен диалог, който да е обвързващ и за двете страни взаимно, е наложителен“.
Като представител на бизнеса, той се обяви за приемането на Закон за лобизма и публичен регистър на лобистите, а подобно законодателство ще „изсветли“ обществените отношения.
„Това е основополагащо за нормалното функциониране на държавните институции. (…) Прозрачността е нещо, което ни е много нужно в България“, каза в заключение Едуард Цветанов.
Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..
Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..
Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..
Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден. Статистиката за психичните разстройства е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..
България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни. България взе..
Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..
Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов . 309 документални разкази са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..
В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..
По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..
Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net