Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Венелин Терзиев: Ако пазим България тя ще съществува

Летописците наричат Котел "твърдина на българския дух" и "люлка на Възраждането". В това балканско градче, родно място на Георги Стойков Раковски и над 200 национални герои се намира и първото в България и на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор. От откриването му през 1967 до сега в него са обучени над 2000 професионални музиканти, певци, танцьори и лютиери. Към момента деца от 25 области на страната учат в Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев". Те изучават народно пеене, български танци, свирят на народни инструменти и провокирани от преподавателите си извършват и събирателска дейност на обичаите, песните, приказките, легендите и ритуалите в своя роден край.

В НУФИ "Филип Кутев" се запознахме и с проф.д-р Венелин Терзиев, изпълнителен директор на дирекция "Реставрация" ЕАД към Министерството на културата. Срещата ни се осъществи броени дни след завършването на ремонтните дейности в един от корпусите. "Сега нашите деца разполагат с една обновена и съвременна база. Тя има спортни съоръжения и модерен музикален салон, в който малките възпитаници на училището ще могат да представят наученото от техните преподаватели", уточни Терзиев. Той подчерта, че под ръководството на дългогодишната директорка Мария Градешлиева училището дава възможност на деца от цяла България да получат подходящо образование и възпитание, и не само да представят таланта си, а и да израснат добри хора.

Провокиран от въпрос за онлайн обучението и объркването на режима при учениците проф. Терзиев изтъкна: "Ако трябва да дам кратък отговор и нас ни обърква, защото онлайн обучението или по-модерната терминология, хибридното обучение, присъствено и неприсъствено не може да даде този резултат, който ние очакваме. Обучението свързано с изкуствата, културата, специализираното обучение, това, което се извършва в Националното училище за фолклорни изкуства не може да се извършва от тази дистанция. Крайният резултат, в който да можем да формулираме поведенчески модели у тези деца не се случва. Затова те на жаргон казват, че расте "тъпо поколение", в научната литература това е Z поколението. То има други потребности. И обикновено в образователната сфера последиците идват след 5,10,15 години. Това, което правим сега с онлайн обучението и го оценяваме като подходящо, което според мен не е така, резултатите след 10 години ще покажат друго. Не може хора които се занимават с медицина, химия, технологии, инженерни науки да се обучават онлайн, защото няма как да строим блокове и къщи онлайн..."


Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:


Проф. Венелин Терзиев е завършил специалност „Технология на полимерите“ в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“- Бургас. От 2015 г. е професор по професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, а от 2016 г. и по професионално направление „Национална сигурност“. Доктор на науките по „Национална сигурност“, „Финанси“ и „Социални дейности“. Извън стандарта на общоприетите представи за кабинетен учен проф.д-р Венелин Терзиев посвещава голяма част от времето си да популяризира успехите на родни творци, артисти, учени и изследователи, да подкрепя инициативи и дейности за разпространяване на постиженията на българската култура в страната и извън нея. Името му се нарежда сред големите благодетели на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата в Габрово. Той подпомага популяризирането на българската култура в емигрантските общности в Молдова и Украйна, а в научните си разработки популяризира образци на книжовното културно наследство. Под негова редакция русенската библиотека, съвместно с Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе, издава научно електронно списание „Общество и здраве“ – начинание, което промени посоката на развитие на съвременната обществена библиотека, трансформирайки я от хранилище на книги в съвременна научна и просветителска институция. Носител е на почетния знак на Министерството на културата: "Златен век".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Ролята на киното е да вълнува!"

Ели Скорчева е тазгодишният носител на наградата "Златна липа" за цялостен принос в киното, която й бе връчена на официалното откриване на 11-то издание на Международния фестивал за ново европейско кино "Златната липа". По традиция, актрисата..

публикувано на 03.06.24 в 11:44

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10