Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Венелин Терзиев: Ако пазим България тя ще съществува

Летописците наричат Котел "твърдина на българския дух" и "люлка на Възраждането". В това балканско градче, родно място на Георги Стойков Раковски и над 200 национални герои се намира и първото в България и на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор. От откриването му през 1967 до сега в него са обучени над 2000 професионални музиканти, певци, танцьори и лютиери. Към момента деца от 25 области на страната учат в Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев". Те изучават народно пеене, български танци, свирят на народни инструменти и провокирани от преподавателите си извършват и събирателска дейност на обичаите, песните, приказките, легендите и ритуалите в своя роден край.

В НУФИ "Филип Кутев" се запознахме и с проф.д-р Венелин Терзиев, изпълнителен директор на дирекция "Реставрация" ЕАД към Министерството на културата. Срещата ни се осъществи броени дни след завършването на ремонтните дейности в един от корпусите. "Сега нашите деца разполагат с една обновена и съвременна база. Тя има спортни съоръжения и модерен музикален салон, в който малките възпитаници на училището ще могат да представят наученото от техните преподаватели", уточни Терзиев. Той подчерта, че под ръководството на дългогодишната директорка Мария Градешлиева училището дава възможност на деца от цяла България да получат подходящо образование и възпитание, и не само да представят таланта си, а и да израснат добри хора.

Провокиран от въпрос за онлайн обучението и объркването на режима при учениците проф. Терзиев изтъкна: "Ако трябва да дам кратък отговор и нас ни обърква, защото онлайн обучението или по-модерната терминология, хибридното обучение, присъствено и неприсъствено не може да даде този резултат, който ние очакваме. Обучението свързано с изкуствата, културата, специализираното обучение, това, което се извършва в Националното училище за фолклорни изкуства не може да се извършва от тази дистанция. Крайният резултат, в който да можем да формулираме поведенчески модели у тези деца не се случва. Затова те на жаргон казват, че расте "тъпо поколение", в научната литература това е Z поколението. То има други потребности. И обикновено в образователната сфера последиците идват след 5,10,15 години. Това, което правим сега с онлайн обучението и го оценяваме като подходящо, което според мен не е така, резултатите след 10 години ще покажат друго. Не може хора които се занимават с медицина, химия, технологии, инженерни науки да се обучават онлайн, защото няма как да строим блокове и къщи онлайн..."


Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:


Проф. Венелин Терзиев е завършил специалност „Технология на полимерите“ в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“- Бургас. От 2015 г. е професор по професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, а от 2016 г. и по професионално направление „Национална сигурност“. Доктор на науките по „Национална сигурност“, „Финанси“ и „Социални дейности“. Извън стандарта на общоприетите представи за кабинетен учен проф.д-р Венелин Терзиев посвещава голяма част от времето си да популяризира успехите на родни творци, артисти, учени и изследователи, да подкрепя инициативи и дейности за разпространяване на постиженията на българската култура в страната и извън нея. Името му се нарежда сред големите благодетели на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата в Габрово. Той подпомага популяризирането на българската култура в емигрантските общности в Молдова и Украйна, а в научните си разработки популяризира образци на книжовното културно наследство. Под негова редакция русенската библиотека, съвместно с Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе, издава научно електронно списание „Общество и здраве“ – начинание, което промени посоката на развитие на съвременната обществена библиотека, трансформирайки я от хранилище на книги в съвременна научна и просветителска институция. Носител е на почетния знак на Министерството на културата: "Златен век".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Липсата на политическа стабилност, води до санкции от ЕК

Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..

публикувано на 19.11.24 в 11:35

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48