Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Дария Владикова: Водородната икономика навлиза стабилно

| обновено на 26.05.21 в 20:27

„Ние не забелязваме водорода около нас, но той е най-разпространеният елемент във Вселената. Като енергиен носител е по- безопасен в някои отношения от конвенционалните горива. Той е толкова лек, че ако има  някъде теч -  отива в атмосферата“, казва проф. Дария Владикова, председател на Българската асоциация - водород, горивни клетки и съхранение на енергия.  Приложението на водородните технологии в момента в живота ни е ограничено заради това, че е сравнително нова и скъпа технология, допълва тя.

"От няколко месеца се говори все по-активно за водородната икономика. От 180 години темата за водородната икономика не е табу. За първи път Жул Верн е казал, че водородът ще замени въглищата. Концепцията за „водородна икономика“ и  „декарбонизирана Европа“ става стратегически приоритет за устойчиво развитие на Европа."

"Ние правим водород от вода. Πpoцecът e cлeдният – от вoдa с енергия от възобновяеми източници се прави водород. Той на практика съхранява тази енергия. Когато на нас ни е нужна, ние го вкарваме в горивни клетки, в които водородът не изгаря, а по химически начин произвежда енергия и топлина. Отпадъчният продукт е вода, обяснява проф. Владикова.

190 хиляди къщи в Япония в момента се отопляват и осветяват с водород. В Европа има 1000 автобуса и 5000 автомобила, които се движат с водород. Над 150 са станциите за зареждане. С една кола може да се стигне от всяка северна точка до Виена. След това попадаме в зона, където „нищо не се знае“ за водорода, споделя опита си проф. Дария Владикова.

Т. нар. зелен водород може да се прилага широко в индустрията. Зелен е водородът, за чието получаване се използва енергия от възобновяеми източници или електролиза и производството му не замърсява околната среда. В Германия има глад за водород и се разработва програма за внасяне на водород от Мароко, от Украйна. 

"Ние трябва да направим така, че да изнасяме и да бъдем предпочитани в тази сфера. Но преди това е необходимо да произвеждаме водород, за да изчистим собствената си държава. Предимствата на страната ни са няколко: богати сме на възобновяеми източници, имаме добра научна база. Липсва ни законова рамка и чувтвото за спешност. Съседните ни държави имат водородни стратегии за следващите 30 години." 

В Плана за възстановяване и устойчивост има заложен проект а разработването на пътна карта, която да ускори въвежднето на водородната икономика, допълва проф. Дария Владикова. Специална програма е насочена към субсидирането на производството на водород чрез електролиза:

"Като за начало, у нас трябва да има два големи хъба за производството на  водород, за да е по-ниска неговата себестойност."

Цялото интервю с проф. Дария Владикова можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На срещата в Козани, Гърция

Проект за регионите в преход насърчава жените в предприемачеството

"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта  Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора.  В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

От слънцето до водорода: как работи интегрираната енергийна система на ЕЦИХ Загоре

Д-р Румяна Грозева, в качеството си на  управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване.  Фокусът е върху..

публикувано на 16.07.25 в 10:00

Започна изграждането на Индустриален парк „Еленино“

Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Среща по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора

Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на  Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..

публикувано на 02.07.25 в 10:00

София е организатор и домакин на Green Transition Forum

За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на  16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..

публикувано на 18.06.25 в 10:00

GREENSMARTMED в Солун: Зелената трансформация на агрохранителния сектор набира скорост

В Солун се състоя третата международна среща по  проекта GREENSMARTMED .  Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..

публикувано на 11.06.25 в 10:00

Предприемачи обсъждаха дигитализацията и AI на семинар

Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..

публикувано на 04.06.25 в 10:00

Практически семинар за преход към чиста енергия ще се проведе в Стара Загора

Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...

публикувано на 21.05.25 в 06:00

750 домакинства ползват Площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник

750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът -  472 кг., близо 10 000 килограма е  стъклото, а  близо 2 хиляди..

публикувано на 14.05.25 в 10:00

АРИР - Стара Загора ще работи по проект за насърчаване на жените предприемачи "Just Femme"

АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и  фокусът му е върху получаване на  допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..

публикувано на 07.05.25 в 10:00