"От няколко месеца се говори все по-активно за водородната икономика. От 180 години темата за водородната икономика не е табу. За първи път Жул Верн е казал, че водородът ще замени въглищата. Концепцията за „водородна икономика“ и „декарбонизирана Европа“ става стратегически приоритет за устойчиво развитие на Европа."
"Ние правим водород от вода. Πpoцecът e cлeдният – от вoдa с енергия от възобновяеми източници се прави водород. Той на практика съхранява тази енергия. Когато на нас ни е нужна, ние го вкарваме в горивни клетки, в които водородът не изгаря, а по химически начин произвежда енергия и топлина. Отпадъчният продукт е вода, обяснява проф. Владикова.
190 хиляди къщи в Япония в момента се отопляват и осветяват с водород. В Европа има 1000 автобуса и 5000 автомобила, които се движат с водород. Над 150 са станциите за зареждане. С една кола може да се стигне от всяка северна точка до Виена. След това попадаме в зона, където „нищо не се знае“ за водорода, споделя опита си проф. Дария Владикова.
Т. нар. зелен водород може да се прилага широко в индустрията. Зелен е водородът, за чието получаване се използва енергия от възобновяеми източници или електролиза и производството му не замърсява околната среда. В Германия има глад за водород и се разработва програма за внасяне на водород от Мароко, от Украйна.
"Ние трябва да направим така, че да изнасяме и да бъдем предпочитани в тази сфера. Но преди това е необходимо да произвеждаме водород, за да изчистим собствената си държава. Предимствата на страната ни са няколко: богати сме на възобновяеми източници, имаме добра научна база. Липсва ни законова рамка и чувтвото за спешност. Съседните ни държави имат водородни стратегии за следващите 30 години."
В Плана за възстановяване и устойчивост има заложен проект а разработването на пътна карта, която да ускори въвежднето на водородната икономика, допълва проф. Дария Владикова. Специална програма е насочена към субсидирането на производството на водород чрез електролиза:
"Като за начало, у нас трябва да има два големи хъба за производството на водород, за да е по-ниска неговата себестойност."
Цялото интервю с проф. Дария Владикова можете да чуете в прикачения звуков файл.Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net