Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трифон Панев: Постоянството на децата от набор 2011 говори за манталитет на победители

Отборът на "Берое" за деца, родени 2011 г. спечели в края на миналата седмица 11-я си трофей от 11 изиграни финала под ръководството на наставника Трифон Панев. Талантите на "зелено-белите" триумфираха на турнира "Приморско лято 2021", в който участие взеха представители на всички водещи школи у нас. "Берое" 2011 спечели и петте си срещи от предварителната група, а на полуфиналите се изправи срещу "Локомотив" (Пловдив), побеждавайки с 1:0. Съперник на финала бе "Левски", децата на "Берое" спечелиха с 2:1. 

"Може би най-трудните ни срещи на този турнир бяха двубоите с "Левски" - в предварителната група и на финала. Най-вече от към напрежение и от към битка, които надделяха. Избягахме от футбола, а нашият отбор е силен тогава когато един мач се решава с футболни достойнства и качества. А тези две срещи не бяха такива", коментира в интервю за Радио Стара Загора наставникът Трифон Панев. Той честити и днешния празник на всички деца. "Отборите вече познават много добре нашия състав. Имена като "Левски", "Ботев", "Локомотив" се опитват да се доказват на "Берое", което рядко се среща в наборите при децата. И до такава степен се ядосват, че не могат да ни победят и че ги превъзхождаме, че хвърлят всички сили. Но това в никакъв случай не може да е оправдание за нас", допълни младият специалист. 

"След турнира казах на децата, че съм много щастлив от спечеления трофей. И съм такъв и защото го направихме, показвайки около 60% от възможностите си. Дори може би и малко по-малко. Определено има още доста какво да покажем. Има и още върху какво да работим, за да постигаме резултати. Но на този турнир в Приморско не успяхме да покажем 100% от възможностите, които в момента сме постигнали. Отдавам го до голяма степен на напрежението. Очакванията към тези деца вече са огромни - и от треньор, и от родители, а и самите те имат такива. За тях една евентуална загуба е като край на света. Опитвам се да им обясня, че за мен доста важна е играта, дори да допуснат загуба ако правят това, което се иска от тях няма да бъда толкова критичен. Но на тях им е трудно да го повярват. Свикнали са каквото и да се случи да бъдат победители. Затова и ме изумяват толкова много. Отстрани хората едва ли могат да оценят какво наистина означава 11 титли при толкова малки деца. Тук един мач може да вземе всякаква посока. За хората свързани с футбола постоянството на тези деца е най-изненадващо. Това обаче говори, че те вече са изградили манталитет на победители и каквото и да се случи не се отказват. Затова съм много горд с тях" сподели още Трифон Панев. 

От 8 юни тимът ще се включи в още един турнир - този в Кранево. Това ще бъде последната надпревара във формат Футбол 7, в която Берое 2011 ще участва. От новия сезон "зелено-белите" ще играят по правилата на Футбол 9, въпреки че са с година по-малки. "Подготовката за един такъв турнир не трае една или две седмици, а цяла година. Сега имаме няколко тренировки просто да запазим настроението и мотивацията в децата. Смятам обаче, че след като чуем противниците и като знаем, че това е за последно на този формат няма нужда от допълнителна такава. А преминаването на Футбол 9 го правим с цел да не летят в облаците, да има нещо, което ги стимулира. Когато се изправим срещу отбори от набор 2010, надиграваме се с тях и спечелим срещу тях", обясни наставникът. 

Той определи годината за набор 2011 като успешна. "Но ако кажа, че съм доволен на 100% трябва да излъжа. Определено има още какво да се желае. Аз съм най-близко до отбора, виждам всеки ден как тренират и понякога ме хваща яд, че не показваме пълния си потенциал и оставяме впечатление, че сме изиграли равностоен двубой. А всъщност на този етап разликата меду нас и другите отбори от набор 2011 е доста голяма".

Цялото интервю на Светлана Димитрова с Трифон Панев чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бадминтонисти от Гълъбово бяха домакини в две състезания

Състезатели от „Бадминтон клуб Гълъбово“ ще се изявят в столицата. Там, в зала „Европа“, предстои Държавния личен шампионат за възраст до 19 години. Клубът бе домакин на две важни състезания. В Първия кръг от Националната верига по бадминтон..

публикувано на 20.02.25 в 09:29

Над 500 грации се очакват за Купа „Берое“

Възпитаничката на СКХГ „Берое“ Яница Динева участва в контролното на националния отбор в столичната зала „Арена Армеец“. „Представи се много добре, много стабилно, с много похвали, много сме щастливи“, не скри радостта си Антоанета Терзиева,..

публикувано на 19.02.25 в 14:24

Живко Желев: Не съм доволен от нашето представяне в срещата

"Допуснахме много неточности и загубихме у дома от тима на "Гигант" Съединение с 0:2. Още в самото начало на срещата ни реализираха попадение, като цяло имаше много недобри отигравания от наша страна. Стигна се и до второ попадение за гостите...

публикувано на 18.02.25 в 15:12

Радомир Стоянов извоюва сребро

В края на седмицата в Сливен предстои Държавният шампионат по борба за момчета до 15 години. „В тази възраст имаме хубави момчета, надявам се да завоюваме повече медали, а всяко първо място може да гарантира място за Европейско първенство“,..

публикувано на 18.02.25 в 08:21

В Гълъбово започва традиционният турнир по Мини Футбол в зала

Днес в Гълъбово започва традиционният турнир по Мини Футбол в зала, съобщиха от пресцентъра на общината.  Общо 7 отбора ще мерят сили за купата от Община Гълъбово в турнира по Футзал. Седемте отбора са разделени в 2 групи, в първа група 4, във втора – 3...

публикувано на 17.02.25 в 16:01

Мария Атанасова бе близо до медал

От участие в Европейското първенство по спортна стрелба за юноши и девойки до 16 и до 18 години се завърна възпитаничката на старозагорския клуб „Августа 1992“ Мария Атанасова. В естонската столица Талин тя се представи силно. „Мария стреля..

публикувано на 17.02.25 в 15:04

Откриха спортни площадки за баскетбол и тенис на маса в хасковската езикова гимназия

Заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева и директорът на ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ Деян Янев откриха официално новоизградените спортни площадки за баскетбол и тенис на маса в училището. Новите игрища са финансирани по Програмата на МОН за..

публикувано на 17.02.25 в 11:57

Иван Попов: Връщаме се с три медала от Държавното първенство до 16 годишна възраст

"Представихме се силно на завършилото Държавно първенство по лека атлетика до 16 години за момчета и момичета. Общо седем бяха състезателите на СКЛА "Берое". От моите възпитаници Зара Илиева стана първа на 800 и 1500 метра, а Алис Илиева остана втора на..

публикувано на 16.02.25 в 14:33

Атанас Апостолов: Доволен съм от хубавата победа навън срещу "Асеновец"

"Стартирахме добре пролетния полусезон в Югоизточната В група. Успехът с 5:1 като гости на "Асеновец" ме радва наистина. Определено обаче резултатът от срещата подвежда и не бе дотам леко да вземам мача срещу този съперник. На полувремето водехме с 4:1,..

публикувано на 16.02.25 в 12:53

Николета Добрева спечели бронз в Прага

За участие в Европейското първенство за кадети и кадетки се готви възпитаничката на старозагорския фехтовален клуб „Железник“ Николета Добрева. Надпреварата ще бъде в Анталия и стартира на 23 февруари, а старозагорката е чат от националния отбор за..

публикувано на 13.02.25 в 10:23