Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Стайков: „Осемте джуджета“ остави петно на съмнение върху прокуратурата

"Една история за магистрати с прякори, бизнес за милиони и един багажник злато"

2
Снимка: БГНЕС

„Една година след разкритията около разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета“, прокуратурата продължава да мълчи. Няма никакъв резултат от проверката, която стартира преди 12 месеца.“ Това заяви за Радио Стара Загора авторът на разследването журналистът Николай Стайков.

Материалът, представен в четири части от Антикорупционния фонд в края на юни 2020г. , разкрива  схема за изземване на бизнеса с асансьори на предприемача Илия Златанов – основен свидетел в разследването. Той твърди, че е бил изнудван от бившия следовател Петьо Петров, с прякор „Еврото“, с помощта на висши прокурори от специализираната прокуратура. Сред назованите от Златанов лица е и тогавашният шеф на специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров.

Разследването „Осемте джуджета“ получи широк обществен отзвук. „Година по-късно обаче единствената промяна е, че заведението, носещо това име, беше затворено“, коментира Николай Стайков. Журналистът определи историята, разказана в разследването, като изключително симптоматичен случай. „Виждаме омесването на нездравите интереси в съдебната система и как те водят към очевидни схеми за влияние и финансови трансфери, свързани с хора от високите етажи на съдебната система. Поставени бяха изключително важни въпроси, но те не получиха никакъв отговор нито от специализираната прокуратура, нито от главния прокурор Иван Гешев.

Съмненията

Проверка в дома на основния свидетел е единственото официално действие на разследващите. Според Николай Стайков това действие е имало за цел да компрометира свидетелството на Илия Златанов.

Разследващият журналист констатира, че нежеланието на прокуратурата да погледне в себе си показва, че съмненията за тези корупционни зависимости са меко казано основателни.

Стайков напомни за знаковите дела, с които Петьо Петров се е ангажирал в миналото, работейки в един кабинет с младия следовател Делян Пеевски. През тях са минавали дела с изключителен обществен интерес“, отбеляза Николай Стайков.

Журналистът бе обект на серия от заплахи в навечерието на първия епизод от разследването. След оповестяването на упражнявания върху него натиск той престава.

Работата по „Осемте джуджета“ донесе на Николай Стайков първа награда в конкурса за разследваща журналистика на фондация "Радостина Константинова". Той отбеляза, че отличието е оценка за постиженията на Антикорупционния фонд, чиято мисия е да осветлява случаи на корупция по високите етажи на властта. 

Повече за разследването, работата на прокуратурата, недосегаемите и цената на разследващата журналистика може да чуете в интервюто на Живко Иванов с Николай Стайков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13

Таньо Брайков: Решенията на ВКС са окончателни и влезли в сила с обявяваното им

Вчерашното заседание на Общински съвет Стара Загора не играе положителна роля за репутацията на институцията. Такова мнение изрази в студиото на Радио Стара Загора бившият председател местния парламент Таньо Брайков. По думите му дори това, което..

публикувано на 26.04.24 в 17:25

Първи за годината Изпълнителен Комитет (ИК) на Европейска асоциация на тютюнопроизводителите се провежда в столицата

Развитието на тютюнопроизводството в Европа, актуалната ситуация, проблемите и предизвикателствата пред сектора се обсъждат на първия за годината Изпълнителен комитет (ИК) на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB), в София. С цел..

публикувано на 26.04.24 в 12:30
Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35