Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Възнесение Господне

6
Снимка: pravoslavieto.com

Възнесение Господне, или още Спасовден, е един от най-светлите християнски празници. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден и е с подвижна дата, както Великден. В Новия завет четем, че след възкресението си Христос ходил по земята 40 дни като богочовек, разпространявал своето учение и беседвал с апостолите си. В подножието на Елеонската планина, след като завършил последната проповед през учениците си и Светата Дева, Спасителят се въздигнал в небесата, при своя Отец. 

Спасовден е свързан с култа към мъртвите. Вярва се, че душите на покойниците са „разпуснати” на Велики четвъртък и на Спасовден, Господ ги „прибира”. Затова в сряда вечер или рано сутринта на самия празник жените отиват на гробищата и раздават хляб и коливо (варено жито) за „Бог да прости” близките им покойници. Днес се носят и орехови клонки в църквата или на гробището, за да се пази сянка на починалите. В събота след празника се отбелязва и Черешова Задушница. 

В българската народна митология росенът е любимото цвете на самодивите и русалиите, затова го наричат русалско биле, самодивско цвете. То е богато на етерични масла, които изпуска през нощта и от него се разнася силен, упойващ аромат, от който човек може да се унесе. Старите предания разказват, че росенът цъфти само през нощта срещу Спасовден – тогава русалиите берат цветовете му в „потайна доба” и се кичат с тях. Докато правят това те са весели и милостиви. Предците ни са вярвали, че ходенето преди изгрев слънце по росен е целебно и магическо. Още през нощта преди Спасовден завеждали болните да преспят по росенови поляни, обитавани от самодиви. Те отивали на поляната със зелена глинена паница, вино и погача. Ако на сутринта в паницата с вода имало и цветче от храста, се вярвало, че ще настъпи оздравяване, сухата трева и пръст вещаели болест и смърт. Виното и погачата били за почерпка на самодивите, а от "самодивската" вода се пиело 40 дена. Според народните вярвания, само в нощта срещу Спасовден може да се излекува и безплодие.

Днес е последният от Великите четвъртъци. На много места в Страната се извършват различни обреди за дъжд. В народните песни Свети Спас се оприличава на зелен клас, който по-късно ще стане златен.

На Възнесение Господне се меси ритуален хляб. Жената, която го приготвя, трябва да е празнично облечена, закичена със здравец, а месенето е истинско свещенодействие, както са хлябът и почитта към него. Обредният хляб съдържа в себе си идеята за непрекъснатостта на живота. 

Народът ни е изрекъл думите: "Никой не е по-голям от хляба!", а защо това е така, чуйте в прикачения звуков файл:

Възнесение Господне е професионален празник на хлебари, шофьори, строители, хотелиери и цветари. Имен ден празнуват кръстените Спас, Спаска, Спасимира, Спасимир, Сотир и Сотирка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Архитект Мартин Паскалев: Няма да има драстична намеса в облика на парковете "Алана" и "5-ти октомври" при ремонта на централна градска част

Новия облик на централната градска част на Стара Загора включва ремонт на няколко зони в абсолютния център, съобщи в студиото на Радио Стара Загора заместник-кметът на Община Стара Загора архитект Мартин Паскалев. Той допълни, че пешеходната зона по..

публикувано на 23.05.24 в 16:49

С богата културна програма община Сливен ще отбележи 24 май

Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост – 24 май в Сливен ще започне с празнично шествие на ученици от сливенските училища и ще продължи с общоградска тържествена церемония. В общините..

публикувано на 23.05.24 в 16:43
Снимка: ОДМВР - Хасково

Старши комисар Иван Расоков е новият директор на ОДМВР - Хасково

Хасковската полиция е с нов директор от днес.  Старши комисар Иван Расоков е новият директор на ОДМВР - Хасково. От днес той е временно преназначен на поста за срок от 1 година със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов. Новият..

публикувано на 23.05.24 в 16:15

Радослав Танев: Все още чакаме финансирането за Индустриална зона "Еленино", оптимист съм, че ще влезем в зададените от Брюксел срокове

Създаването на нови индустриални зони в други населени места в региона е положително развитие на нещата, предвид това, което очакваме да се случи с Комплекса „Марица изток“, заяви в студиото на Радио Стара Загора изпълнителният директор на..

публикувано на 23.05.24 в 15:48
Община Сливен

На официална церемония в Сливен връчват наградата „Аргира Жечкова"

Росица Делчева – учител по биология и здравно образование в Профилираната природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов" Сливен е тазгодишния носител на престижната награда на общината „Аргира Жечкова".  Наградата се връчва традиционно в навечерието на..

публикувано на 23.05.24 в 15:05

Отслужиха благодарствен молебен в строящата се църква в Хасково

Благодарствен молебен извърши днес хасковският свещеник отец Никола в новостроящата се църква в най-големия хасковски квартал.  Повод за него стана навършването на една година от възобновяването на строежа на църквата Св. Иван Рилски. Свещеникът..

публикувано на 23.05.24 в 14:24
Община Сливен

Съветниците дадоха имена на две улици в Сливен

Две улици в Сливен ще носят имената „Шести артилерийски полк" и „Мари Кюри". Това реши Общинския съвет днес на редовното си заседание. Приета бе и поредната актуализация на бюджета, като средствата от него отидат за неотложни разходи за ремонт и..

публикувано на 23.05.24 в 14:17

Искат смяна на управителя на общинската фирма "Гробищни паркове" в Сливен

Удължаването на договора на управителя на общинската фирма „Гробищни паркове" в Сливен от Общинския съвет с още три години, доведе до недоволството на част от траурните агенции в града. От трибуната на Общинския съвет Христо Кабранов, управител на..

публикувано на 23.05.24 в 14:14

Намаляват кооперациите в България

Кооперациите в България са намалели повече от два пъти през последните 20 години. В момента този бизнес модел, съчетаващ социалното и икономическо развитие се ползва едва в 2 хиляди кооператива. Най-бързо се топят тези в сектор „Земеделие“. Това..

публикувано на 23.05.24 в 14:03

До края на април НАП събра над 1,5 млрд. лв. просрочени задължения

За първите 4 месеца на 2024 г. Националната агенция за приходите събра над 1,5 млрд. лв. просрочени задълженияот данъци и задължителни осигурителни вноски. Това е с 11 % повече в сравнение със същия период на 2023 г, съобщават от НАП. Само за две..

публикувано на 23.05.24 в 13:25