Възнесение Господне, или още Спасовден, е един от най-светлите християнски празници. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден и е с подвижна дата, както Великден. В Новия завет четем, че след възкресението си Христос ходил по земята 40 дни като богочовек, разпространявал своето учение и беседвал с апостолите си. В подножието на Елеонската планина, след като завършил последната проповед през учениците си и Светата Дева, Спасителят се въздигнал в небесата, при своя Отец.
Спасовден е свързан с култа към мъртвите. Вярва се, че душите на покойниците са „разпуснати” на Велики четвъртък и на Спасовден, Господ ги „прибира”. Затова в сряда вечер или рано сутринта на самия празник жените отиват на гробищата и раздават хляб и коливо (варено жито) за „Бог да прости” близките им покойници. Днес се носят и орехови клонки в църквата или на гробището, за да се пази сянка на починалите. В събота след празника се отбелязва и Черешова Задушница.
В българската народна митология росенът е любимото цвете на самодивите и русалиите, затова го наричат русалско биле, самодивско цвете. То е богато на етерични масла, които изпуска през нощта и от него се разнася силен, упойващ аромат, от който човек може да се унесе. Старите предания разказват, че росенът цъфти само през нощта срещу Спасовден – тогава русалиите берат цветовете му в „потайна доба” и се кичат с тях. Докато правят това те са весели и милостиви. Предците ни са вярвали, че ходенето преди изгрев слънце по росен е целебно и магическо. Още през нощта преди Спасовден завеждали болните да преспят по росенови поляни, обитавани от самодиви. Те отивали на поляната със зелена глинена паница, вино и погача. Ако на сутринта в паницата с вода имало и цветче от храста, се вярвало, че ще настъпи оздравяване, сухата трева и пръст вещаели болест и смърт. Виното и погачата били за почерпка на самодивите, а от "самодивската" вода се пиело 40 дена. Според народните вярвания, само в нощта срещу Спасовден може да се излекува и безплодие.
Днес е последният от Великите четвъртъци. На много места в Страната се извършват различни обреди за дъжд. В народните песни Свети Спас се оприличава на зелен клас, който по-късно ще стане златен.
На Възнесение Господне се меси ритуален хляб. Жената, която го приготвя, трябва да е празнично облечена, закичена със здравец, а месенето е истинско свещенодействие, както са хлябът и почитта към него. Обредният хляб съдържа в себе си идеята за непрекъснатостта на живота.
Народът ни е изрекъл думите: "Никой не е по-голям от хляба!", а защо това е така, чуйте в прикачения звуков файл:
Възнесение Господне е професионален празник на хлебари, шофьори, строители, хотелиери и цветари. Имен ден празнуват кръстените Спас, Спаска, Спасимира, Спасимир, Сотир и Сотирка.
Частен инвеститор взема Езерото на Кенана на концесия за 35 години. Фирмата е от Хасково, договорът вече е подписан и инвестицията ще е за близо милион лева, съобщи кметът Станислав Дечев. По думите му работата по възстановяване на емблематичното..
Вид бръмбар, наречен „черна златка“, и неговите ларви унищожават масово овощните насаждения у нас и нанасят огромни щети, алармират стопани. Вредителят прояжда корените на дърветата, а борбата с него е трудна и скъпа. Сред най-засегнатите култури са..
През последното денонощие са заловени двама души да управляват автомобил след употреба на наркотични вещества, съобщават от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора. На 25.11.2024г., в сектор "Пътна полиция" е образувано бързо производство чл.343б,ал.3 от..
Благотворителна инициатива за коледните празници организират старозагорци в социалната мрежа Фейсбук. Преди броени дни бе създадена групата „Помощ за бедни и възрастни хора в Стара Загора“. За 48 часа групата вече е събрала 900 потребители на..
Водещи експерти и лидери от бизнес и инвестиционната общност у нас и по света си дават среща в Стара Загора днес на форум за възможностите за пряко и чуждестранно инвестиране в региона. Събитието се провежда в Културен център Стара Загора...
На 26 ноември Православната църква отбелязва деня на св. Стилиян Пафлагонийски, когото наричат още Детепазител. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълб“. Св. Стилиян е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той..
Област Стара Загора продължава да бъде на второ място в страната по БВП. Това показват данните на Института за пазарна икономика към 2022 г. Зорница Славова от института коментира за Радио Стара Загора, че рекордният ръст през въпросната година..
Заболеваемостта от остри респираторни заболявания в област Стара Загора е на сравнително ниско ниво , показват данните на Регионалната здравна инспекция. За последната седмица заболели са 84.15 лица на 10 000 души население, съобщи за Радио Стара..
В пика на респираторните и вирусни инфекции – липса на противогрипни ваксини и в Стара Загора. По думите на Ростислав Курдов, председател на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия, причините за недостига са засиления интерес към..
За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка - спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение. В кампанията се събират средства и от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net