Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В началото на XX век европейски възпитаници създават музейната сбирка на Стара Загора

В началото на 1907 година при прокарване на водопровод, в центъра на Стара Загора, са открити антични средновековни бронзови монети. Находката е голяма. Местната общественост поема инициативата да създаде музей. Целта е, артефактите намерени в Стара Загора и околностите й, да не отиват в столицата, каквато е била практиката, по онова време. На 28 май (стар стил) или на 10 юни (нов стил) 1907  група старозагорски интелектуалци, между които учителите Атанас Илиев и Атанас Кожухаров, митрополит Методий, областния управител, кмета на града и граждани, учредяват Археологическо дружество "Августа Траяна". В устава на новоучреденото дружество е записано: "Основната цел е основаването на местен музей за събиране на археологическите останки от древните времена."

Първите предмети от експозицията на бъдещия музей са изложени в една от стаите на общинската администрация. По-късно, когато броят на предметите се увеличава, те са преместени в едно от помещенията на Мъжката гимназия "Иван Вазов". След като и това място се оказва тясно, да побере даренията и експонатите, председателят на дружеството Атанас Кожухаров подема инициативата за построяването на специална сграда. Тя отваря врати за посетители през 1912 година. В първите месеци музеят работи в събота след обяд и в неделя преди обяд. Интересът на любознателните старозагорци към изложените предмети в красивите витрини налага промяна в работното време. Приемът става целодневен.

Археологическо дружество "Августа Траяна" издава отчети за работата си. Те са събрани в четири сборника за 1907 - 1911, 1912 - 1914, 1915 - 1921 и 1922 - 1924. Всички са отпечатани в печатница "Светлина", Стара Загора, като самостоятелни издания.

При една от инспекциите в музея служители в Министерството на просвещението казват: "Старозагорският музей е сред водещите в страната!" Годината е 1921. Заслугата за високата оценка безспорно принадлежи на Атанас Кожухаров-инициатор за създаване на дружеството и ръководител на музея от 1907 година до края на живота си.

Атанас Кожухаров е роден през 1861 г. в Стара Загора. Завършва история в Университета в Загреб, Хърватия. Още като студент проявява интерес към историята на изкуството и литературата. След завръщането си в България работи като учител в Пловдив, директор на педагогическите училища в Казанлък и Шумен. През 1901 г. е назначен за директор на Девическата гимназия в Стара Загора. След това е окръжен училищен инспектор в Бургас, Сливен и Стара Загора. През 20-те години на ХХ в. провежда археологически разкопки на крепостната стена на Августа Траяна, "Кръглата кула", Каймашката могила, Шопова могила, праисторическото селище в местността Манастира край с. Борилово, средновековния манастир в местността Боров дол, сондажите при Берекетската и Азмашката могила и др.

До края на септември, в малката зала на РИМ - Стара Загора, може да разгледате изложбата посветена на 160-та годишнина от рождението на Атанас Кожухаров - основоположник на музейното дело в Стара Загора. Подробностите за създаването на дружество" Августа Траяна" и работата му чуйте в прикачения звуков файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20