Посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София е по-скоро съвпадение, отколкото да е провокирано от санкциите по глобалния закон „Магнитски“, но не е изключено и тази тема да е обсъждана в рамките на нейната визита. Това коментира в предаването „Час пик“ Георги Димитров, който е в състава на директорите на една от българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. Той е професор по "ИКТ право" и университетски преподавател. Председател е на фондация „Право и интернет“.
„Нейното посещение е знак за сериозна ангажираност на Европейската комисия към събитията, които се случват в България. Вероятно заради проблемите, които стават достояние на външния свят. Допускам, че визитата й е именно с оглед на предстоящи решения или вероятно действия от страна на европейските институции“.
Попитан какви правни последици произтичат по "Магнитски", проф. Димитров отбеляза, че България е във фокуса на международната общност и като страна членка на НАТО и съюзник на САЩ „не е без значение за българската държава този акт на американската държава“. Той допусна реципрочни мерки от т.нар. съюзници и поясни, че българските органи би следвало да съберат цялата информация, която е мотивирала САЩ да наложат съответните санкции, за да може да се предприемат действия и на територията на България.
Европейската комисия лансира проект за дигитален портфейл за електронна идентификация
Комисията излезе с проект за изменение на Регламент (ЕС) № 910/2014 относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар.
България изостава, защото не е уреден въпроса с национална схема за електронна идентификация, предупреди проф. Димитров. Служебното правителство може да ускори процесите:
"При липса на специална нормативна уредба в България решението за това кои схеми за електронна идентификация да се обявят официално от държавата може да го направи Министерският съвет. Това е решение по целесъобразност. Този въпрос може да се реши, да се направи смела крачка, тъй като дори и да влезе новият регламент в сила и да се допуснат дигиталните портфейли, а те ще се допуснат за Европа, ние отново няма да имаме достъп до такъв, тъй като няма нотифицирана национална схема", обясни проф. Димитров.
Идеята на ЕК е всеки гражданин на общността да има дигитален портфейл, който поддържа личните документи на мобилно устройство. Приложението ще бъде безплатно и доброволно за крайния потребител.
"Електронната идентификация е аналог на вашата лична карта. Това е най-важният инструмент, за да имате достъп до електронно правосъдие, здравеопазване и образование, въобще до услугите на електронното правителство", обясни за европейската дигитална услуга в полза на обществото, бизнеса и институциите проф. Димитров.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..
Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..
1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net