Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Николай Урумов се шегува, че е бивш дворянин

6
Николай Урумов
Снимка: Мила Маринова

Николай Урумов е един от най-популярните български актьори. Той е обичан и чакан режисьор в столичните и провинциалните театри. Професионалният опит го държи здраво и любвеобилно на театралната сцена, пред филмовата камера и микрофона за дублажи, но по-далеч от медийните изяви. Мислите му вървят на бързи обороти. Работохолик е, но когато работи не бърза, защото изпипва детайлите. От дете е приятел на думите. Подрежда ги така, че да не се нуждаят от преподреждане и редакторска намеса. Признава, че няма амбиции да споделя в книга преживелиците си, но те ще се появят в книга скоро, може би отпечатани в ИК "Жанет 45". 

В навечерието на "Лъжци по неволя" от Антъни Нийлсън, последната премиера, за сезон 2020/2021, на Драматичен театър "Гео Милев" усмихнатият актьор бе специален гост в предаването "Моята неделя". Още в началото на срещата режисьорът на премиерното заглавие побърза да уточни: "Когато ме попитат на коя политическа сила симпатизирам, бързам да споделя, че съм безпартиен, бивш дворянин. Това предизвиква смут в моите събеседници, но после ги успокоявам, че съм израснал в двора на село."

Николай Урумов с умиление разказа за село Българево, община Каварна. Родното му място се намира на 700-800 метра от брега на морето. И там, на нос Калиакра, на това високо, ветровито и скалисто място, сред шума на вълните и старите смокинови дървета, той изпада в усамотението, което го зарежда с живителните сили на спокойствието и надеждата. "Всяко нещо там е част от моето минало, от детството ми. Родителите ми вече не са сред живите. Те ми липсват. Там имам чувството, че се докосвам до тях", изповяда актьорът.

"Самотата не ми тежи. Аз от дете си я търсех. Този безграничен морски свят даваше простор на въображението ми. За мен морето беше един универсален магазин, ама естествен, създаден от природата и докаран от морето, и от съдбата", продължи размислите си Николай Урумов, чието детско хоби е било да събира дошлите с приливните вълни дарове.

За вълшебните морски приказки, първите литературни опити, неочакваните обрати на съдбата, първите роли, поканите от българските емигранти, гостуването в Сидни, раждането на моноспектаклите, диалогът със старозагорските актьори, настоящата премиера на английската комедия "Лъжци по неволя" и подготвяното оперетно представление на "Българи от старо време" на русенска сцена, където Николай Урумов ще играе Хаджи Генчо - бащата на Лила, а порасналата му дъщеря е разпределена в ролята на Лила, чуйте подробностите в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорската опера открива новия творчески сезон с „Фауст”

Старозагорската опера открива своя нов  творчески сезон с операта „Фауст” от  Шарл Гуно.   На 17 октомври от 19:00 часа спектакълът ще бъде дирижиран за първи път на старозагорска сцена от маестро Григор Паликаров. В ролята на  младия Фауст..

публикувано на 10.10.25 в 12:17

В Стара Загора представят проекта за елементална скулптура в градската среда на Тодор Тодоров

Мащабният художествен проект „Верен на себе си“ на скулптора Тодор Тодоров ще бъде представен в Художествена галерия – Стара Загора. Представянето е от 17 часа на 10 октомври. Проектът включва и изложба в градското пространство, наречена..

публикувано на 09.10.25 в 09:35

„Анна – непоправимата“ – театрален меморандум в памет на Анна Политковская в Стара Загора

Театрален меморандум "Анна - непоправимата" ще се играе в Държавен куклен театър Стара Загора от 19ч. тази вечер. Историята е посветена на 18 години от убийството на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская, която годишнина е..

публикувано на 07.10.25 в 09:50

Улиците на Стара Загора могат да се поберат в джоба ни за спомен

  „Улиците на Стара Загора“ вече могат да се разглеждат и изпращат под формата на картички. 48 кадъра, плод на фотографите - любители Ивайло Аврамов и Деян Петков, може да намерите на 7 локации в града.  Целта на проекта  „Улиците на Стара..

публикувано на 05.10.25 в 09:40

112 млади поети посягат към Златното яйце

Сред 112 млади поети ще бъде избран новият носител на Златното яйце - голямата награда от Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ - 2025. Емблемата на Есенните литературни дни в Стара Загора тази година отбелязва 42-ото си издание...

публикувано на 03.10.25 в 10:01

Ваня Велева от Ямбол е носител на наградата „Лилиев“

Ваня Велева от Ямбол е носител на наградата „Лилиев“ Ваня Велева от Ямбол с творбата си „Бяла кърпа“ заслужи първа награда Националния конкурс за поезия „Академик Николай Лилиев“ в Стара Загора. Награждаването на отличените се проведе снощи в..

публикувано на 02.10.25 в 11:25
Джеймс Топалов и Георги Иванов

Майстори на китарата и ученици от Музикалното училище в Стара Загора с общ концерт

Двама от най-големите китаристи на България проф. Веселин Койчев и проф. Цветан Недялков, ще се качат на сцената на Културен център "Стара Загора", заедно с ученици от класовете на Музикалното училище в Града на липите в специален концерт,..

публикувано на 02.10.25 в 09:59

Над хиляда подписа за изграждане на Център за екпериментално куклено изкуство

Да се осъществи проектът за строителството на сграда към Кукления театър в Стара Загора – за това до момента са се подписали над 1 100 граждани под хартиена и онлайн петиция , инициирана от културния институт.  С нея се настоява..

публикувано на 30.09.25 в 16:43

Преродена след 40 години „Вечерница“ с нова история и глас (видео)

Създадена и изпята първо от Доно Цветков през 1984 г, по текст на Евстати Бурнаски, тогава със заглавие „Зов“, песента дълго време присъства в музикалния му репертоар. Първият аранжимент на парчето е направен от бащата на  DJ Диан Соло от..

публикувано на 30.09.25 в 14:26

"Златната камила" замина за Канада

С тържествена церемония и бурни аплодисменти завърши Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомимата и сатирата „Велко Кънев“ – Тополовград 2025. Събитието, превърнало се в културен символ не само за региона, но и за..

публикувано на 29.09.25 в 09:41