Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои обсъждане на Териториалния план за справедлив преход за Стара Загора

България трябва да поеме конкретен ангажимент, кога ще спре да използва въглища за производство на електроенергия, за да може трите засегнати региона (Стара Загора, Кюстендил и Перник) да получат средствата по Фонда за справедлив преход. Това каза Румяна Грозева, изпълнителен директор на АРИР Стара Загора.

Засега ЕК отказва регионите да се увеличат с още пет и да станат осем. Съвсем наскоро излезе с решение, че предоставената аргумента
ция не е достатъчна. Гърция вече пое ангажимент да спре да използва въглища за производство на електроенергия през 2028 г. и преди месец затвори най-голямата си топлоелектрическа централа. Румъния каза 2032 г. и един от най-големите й стоманодобивни завода вече работи със зелена енергия. Индия и Китай определиха 2060 г., Германия – 2038 г. България засега мълчи. Мисля, че България е единствената държава към момента, която не е посочила никаква година, което ни поставя в много сериозен риск.

Териториалните планове за справедлив преход са документите, които трябва да се подготвят, за да може България да усвоява средствата от Фонда за справедлив преход, уточни Румяна Грозева.

Най-важното в момента е трите области да си подготвят териториалните планове. Това е процес, който вече тече от средата на декември миналата година. До края на ноември те трябва да бъдат съгласувани с Министерство на енергетиката, което е бенефициентът, и след това да бъдат одобрени от ЕК. Регионите в Полша, Германия, Чехия, Румъния се движат с малка преднина в подготовката на плановете си, но са много по-наясно какво искат да се случи. Доколкото знам от консултантската компания, която работи за България, Стара Загора се справя изключително добре като активност, като предложения, като виждания как трябва да се развива областта, така че аз в това отношение съм оптимист.

На този етап е готов анализът, на който да стъпят мерките и проектите в Териториалния план. Когато той бъде сглобен, ще бъде направено по-широко обществено обсъждане.

Аз поемам ангажимента да го направим по-достъпно, с една по-широка кампания, организирана от информационния център Европа директно, за да може хората, които имат какво да кажат, да го кажат.

В подготовката на плановете са включени всички работодателски организации, Тракийския университет, ръководствата на трите ТЕЦ-а, на Мини Марица изток, на синдикатите, припомни Румяна Грозева.

Надяваме се да сме си научили уроците като избиратели и да мислим, когато гласуваме на предстоящите избори. Чухме много екзотични неща в предишната предизборна кампания – нищо конструктивно по отношение на Зелената сделка. Знаейки колко е важно за региона някои политически партии и коалиции си позволиха, на границата на безотговорността, да изпращат послания, които много добре знаят, че няма как да се случат. Сега чуваме още от същото, затова избирателите от Стара Загора трябва да помислят. Никой не е казал, че това което предстои да се случи ще стане от днес за утре – има хоризонт 10 – 15 години най-малко, в който тези промени трябва да започнат да се случват.

Интервюто с Румяна Грозева можете да чуете в прикачените звукови файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00