Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Тончева: Там, където традицията е жива, коренът не съхне

Живеем в разделно време. Разделяме се по какви ли не показатели: пол, възраст, религиозна принадлежност, партийно пристрастие, социален статус, цвят на кожата...Разделението е пропило съзнанието ни, то бележи разделителните линии в общуването ни. Допреди няколко месеца и читалищните дейци в Стралджа бяха разделени. Едните членуваха в НЧ „Просвета-1892“, а другите в НЧ „Стралджа-2016“, но във времето в което голяма част от обществото ни продължава да се дели, самодейците в малкото градче решиха да сплотят усилията си и да заработят отново заедно. За председател избраха Нели Тончева - дъщерята на Тончо Тончев.

В книгата "Традиции, личности, памет" на Мара Загорчева и Надя Жечева намирам думите: "Не е случайно, че Тончо Тончев се ражда в Стралджа. Не е случайно, че израства в едно семейство, в което музиката, танците, песните са част от живота. Индикациите за раждането на таланта са много. Най-близките са тези, които стават свидетели как Тончо неусетно, от само себе си, се научава да свири на различните музикални инструменти, те са тези, които го поощряват да играе ръченица "като дядо Джендо", радват му се когато плете стъпките на сложните "Трите пъти" или "Еленино" пред гостите или на хорището...Годините на младостта дават всичко, от което има нужда една творческа личност. Тончев вече е направил първите срещи с хора, които ще дадат основите за познаване на българското народно творчество в неговото многообразие. По отношение на музика, песни, танци, на носии. Научил е от баба Оча кои са стралджанските хора, колко са, какви са стъпките им. Безброй пъти е участвал и в подготовката на кукерските игри в Стралджа, научил  се е да изработва гуглите, да шие сам на машина. И когато излиза с костюма в групата на кукерите, той е най-личен. Единственият е, който е играл със 120 хлопки. По-късно през годините неговите автентични кукерски костюми влизат в Музея на хумора и сатирата - Габрово, както и в Историческия музей на Стралджа. Иде времето и на активната читалищна дейност на Тончев. Или може би обратното - читалището получава като дар от Всевишния присъствието на Тончо Тончев. За да започне неговия златен период."

Днес 25 юни талантливият хореограф и ръководител на ансамбъл „Въжички", поставял танци в почти всички Държавни ансамбли в България, работил със светила на българската хореография като Филип Кутев, Кирил Дженев, Борис Вълков, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Методи Кутев, Маргарита Дикова, Петър Григоров, трябваше да отпразнува 80 годишнината си, но преди години Съдбата реши юбилейното тържество да бъде сред звездите, далеч от близките му и родната Стралджа. Неговата дъщеря приема обединението на самодейните състави и читалищни дейци като повеля на баща си. 

Как градът ще отбележи годишнината на Тончо Тончев, чуйте в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20