Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Томова с приз от международен фестивал

Художественият ръководител на балета на Държавна опера-Стара Загора Силвия Томова се завърна със специална почетна грамота от организаторите на Международния фестивал Festival Internazionale della Danza e delle Danze /1-3 юли, Непи-Рим/. Плакетът се дава на г-жа Томова за ангажираността и професионализма на балетната трупа на световната сцена.
Международният фестивал е организиран от Карла Фрачи и съпруга и Бепе Менегати. „Двигател“ на цялата организация е известната балерина Мария Пия Лиопи. Тазгодишното издание на фестивала е посветено посмъртно на балерината Карла Фрачи.
„В рамките на фестивала се организират различни прояви, сред които балетен конкурс и награждаване. Всяка година една от големите балетни трупи в Европа получава специална награда. Тази година бе трупата на Магдебург, догодина ще бъде нашата трупа, това е решено. Имаме и покана от организаторите солисти на нашия балет да участват в изданието на фестивала следващата година „- каза Силвия Томова. 
Тя е особено горда от предложението на Бепе Менегати да даде правата на балета „Жизел“ във версията на Неро/Корали, играна само в Рим – да бъде поставен на сцената на Държавна опера-Стара Загора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Млад автор показва уникален личен стил в Нова Загора

Пламен Овчаров е на 26 години . Завършил е средното си образование в Национално училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в родния му град Русе. Продължил висшето си образование във ВТУ във Факултета по изобразително изкуство, специалност..

публикувано на 14.03.25 в 13:07

Стара Загора ще гони злите сили с Фестивал на маскарадните игри

В съботния ден (15.03.) предстои 24-то издание на Фестивал на маскарадните игри в Стара Загора. Старозагорските улици отново ще станат сцена на танци и игри, пъстра феерия от костюми, огромни хлопки и маскирани персонажи, които ще гонят..

публикувано на 13.03.25 в 18:06

"Северозападни разкази" гостуват в Стара Загора

След успехът на дебютния си роман „Вой“, писателят – еколог Александър Скалд представя пред старозагорските читатели новата си книга „Северозападни разкази“.  Сборникът се появява след публикуването на лични истории на автора в социалните мрежи и..

публикувано на 13.03.25 в 15:39

Николаево ще събере гости от страната и чужбина на фолклорен фестивал

 В Община Николаево върви усилена подготовка за второто издание на Фолклорния фестивал "В подножието на Асара". Домакините са изпратили покани за участие на певци, състави и танцови формации от Тараклия /Молдова/, Босилеград /Сърбия/, Драма и Марония..

публикувано на 14.03.25 в 16:15

„Лучия ди Ламермур” на 14 март на сцената на Старозагорската опера

Държавна опера-Стара Загора ще представи на 14 март от 19.00 часа спектакъла  на операта „Лучия ди Ламермур” от Гаетано Донцети. През 2025 година, когато се отбелязва респектиращата 100 годишнина от създаването на най-старата извънстолична опера -..

публикувано на 11.03.25 в 11:00

Рисувам с чувство, хармония и устрем

Ивелина Дагсволд е създател на проекти в областта на модния дизайн и изкуството, с които непрекъснато изследва света и го пресъздава в произведенията си. Животът на  талантливата старозагорка е между България и Норвегия. Последната среща с българската..

публикувано на 10.03.25 в 14:31

Гайдарски състав "Красимир Панчев" специални гости на Радио Стара Загора в Международния ден на гайдата

На 10 март отбелязваме Международния ден на гайдата. По този повод, специални гости в сутрешния блок "Репортер" на Радио Стара Загора бяха Гайдарски състав „Красимир Панчев“ . Младите гайдари и техният ръководител Красимир Панчев разказаха..

публикувано на 10.03.25 в 10:43

Зависимостите са болест, която може да се излекува само с общи усилия

Любимецът на няколко поколения – актьорът Ивайло Захариев  проведе откровен разговор след постановката „Спасителят“  с ученици от старозагорските училище по проблемите на зависимостите, последиците и борбата и лечението на зависимостите...

публикувано на 07.03.25 в 16:47

На 8 март сцената на Старозагорската опера ще грейне с приказния балет "Спящата красавица"

На 8 март от 19.00ч. на сцената на Старозагорската опера ще грейне  приказното представление на балета  „Спящата красавица” от П.И.Чайковски.  В празничния спектакъл, посветен на Международния ден на жената, гостува носителят на първата награда –..

публикувано на 07.03.25 в 11:51