Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност в област Хасково до 11.00 часа е 13,74%

Хасково
Снимка: Уикипедия

Шест жалби са постъпили в първата половина на изборния ден в РИК Хасково, съобщава кореспондента ни Христо Христов. Извършена е проверка. 

Четири от постъпилите жалби са за симеоновградското село Тянево. В оплакването се казва, че кметския наместник на селото пръска на всеки час с дезинфектант пред изборните секции. От РИК са разговаряли с Общинска администрация Симеоновград и се оказало, че има издадена заповед на кмета, в която е описано да се спазват противоепидемичните мерки. 

Другата жалба е за димитровградското село Странско. Там се казва, че машината е поставена в тъмната стая. Оказва се, че това е така, но от известно време в селото се гласува с хартиени бюлетини, защото машината е блокирала. 

В 32-а СИК в община Димитровград преминават на хартиени бюлетини поради технически проблем с машините. Това се отнася и за 86-а СИК.

Избирателната активност в областта до 11.00 часа е 13,74% . Най-висока е тя в Община Минерални бани - 23.56%, а най-ниска в Община Хасково -12.03%   

Обобщение на изборния ден до този час в Хасково, можете да чуете в прикачения звуков файл.



Сигнал за нарушение е изпратила и една от политическите партии, представени на извънредните избори днес, до РИК Хасково. Нарушението е констатирано в СИК №42 в с. Ангел Войвода в община Минерални бани. Там машината за гласуване е поставена и обърната в посока, която предполага контролиране на вота в изборния ден. Освен това член на комисията „напътства“ избирателите как да гласуват. Машината е поставена на масата до членовете на СИК и е обърната с лице към тях. Констатирано е, че Айнур Ариф дава напътствия на гласоподавателите и вижда как гласуват те. При отправена забележка от страна на наблюдател, председателят на СИК Апаз Зейнур е заявил: „Аз съм председател и каквото кажа, това се случва“.  Сигналът е входиран в РИК Хасково. Това е грубо нарушение на тайната вота от страна на длъжностни лица. Чака се решение. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат в Сливен

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен. Организатори  на проявите са  сдружение „Ти си Сливен".  Петъчната  вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници..

публикувано на 26.09.25 в 05:31

Регионалният исторически музей в Стара Загора представя две изложби

Регионалният исторически музей в Стара Загора ще представи две изложби, включени в програмата на „Нощ на изкуствата“. В петък, от 19.00 ч. в малката изложбена зала на музея ще бъде открита изложбата „Археологическо лято 2025“. Тя продължава..

публикувано на 26.09.25 в 05:20

Очаква ни захлаждане и облачно време с превалявания

Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и ще се задържи почти без промяна. Днес облачността ще бъде предимно значителна и на места в Западна България и крайните югоизточни райони ще има валежи от дъжд. Ще духа умерен, в Източна..

публикувано на 26.09.25 в 05:13

"60 минути повече политика": Правителството е стабилно, обществото търси алтернатива

Първото за новия сезон издание на предаването "60 минути повече политика" акцентира на две водещи теми - българската вътрешнополитическа действителност и геополитическите предизвикателства в Европа.  В коментар за Радио Стара Загора политологът от агенция..

публикувано на 25.09.25 в 18:16

В Казанлък общински съветници и противници на еврото освиркаха дискусия за единната валута

Регионална дискусия на тема „Ефектът на еврозоната“ се проведе в Казанлък. Тя беше организирана от Икономическия и социален съвет като част от Националната информационна кампания за въвеждането на еврото в България. Опит да саботират събитието..

публикувано на 25.09.25 в 16:19

Започва ремонт на общинския плаж в Павел баня

Община Павел баня ще премахне старите постройки в рамките на общинския плаж. Това гласуваха днес на сесия на местния парламент. С решението ще започне процедура за частично премахване на съществуващи сгради в лошо състояние. Това се налага, тъй..

публикувано на 25.09.25 в 15:42

Президентът на КНСБ: Очаквайте гореща есен

КНСБ ще настоява за поне 10% ръст на трудовите възнаграждения в бюджетната сфера за 2026 година. Това заяви в Казанлък президентът на конфедерацията Пламен Димитров, във връзка с предстоящото заседание на Националния тристранен съвет и обсъжданията за..

публикувано на 25.09.25 в 14:58

Стара Загора няма избран почетен гражданин тази година

Стара Загора тази година няма да посрещне празника си 5 октомври с избран почетен гражданин. Нито една от двете кандидатури - на дългогодишния председател на Търговско-промишлена палата в Стара Загора Олег Стоилов и на доскорошния директор на Държавна..

публикувано на 25.09.25 в 13:58

Задържаха 45-годишна жена за убийство на съселянин в ямболското село Зимница

45-годишна жена от ямболското село Зимница е задържана за смъртта на 42- годишен мъж от същото село. По случая е образувано досъдебно производство. Служители на Районното управление в Стралджа са задържали жената късно снощи.  Около 22 часа в дома..

публикувано на 25.09.25 в 12:58

Румен Радев: Трябва стена срещу покварата във властта и Пеевски

Необходима е нормативна промяна, която да стимулира министерството на отбраната да взаимодейства с българското военно производство при развой и придобиването на дронове. Това заяви президентът Румен Радев на полигона "Люляк" край Стара Загора, където..

публикувано на 25.09.25 в 12:40