Преди дни Румяна Грозева, от името на Дигитален иновационен хъб Загоре, представи в рамките на инициативата Три морета възможността комплекс Марица изток да се превърне в европейския хъб за зелен водород.
Три морета е инициатива на 11 страни-членки на ЕС, 90% от тях са представители на Централна и Източна Европа. Все още цялата комуникация и свързаност на държавите от този регион – транспортна, дигитална, енергийна - не е на такова ниво, както в по-развитата част на Европа. Това възпрепятства икономическото и социално развитие. Инициативата Три морета има за цел това свързване да стане по-ефективно и се осъществява с подкрепата на ЕК, ЕС и САЩ.
В панел „Енергетика“, Румяна Грозева говори за Стара Загора и Марица изток в присъствието на представители от високите етажи на държавни институции от България, Полша, Румъния, Германия, САЩ.
Самите те имат своята аудитория по цял свят и тяхното присъствие вече спомогна да се чуе много повече за Стара Загора и за региона ни като цяло. Комплекс Марица изток има задължително своето място в икономиката на региона и на страната ни, но той може да остане там само ако следва световните икономически и социални тенденции.
Площта на Марица изток е огромна – 240 кв. километра или 12 пъти площта на летище JFK, 20 пъти на Хийтроу, 60 пъти на пристанището на Шанхай. Има място и за индустриални симбиози и за зелен водород, което е във фокуса на презентацията.
Комплексът е оценен като потенциален за хъба на Европа за производство на зелен водород, заради географското си положение, слънцестоенето и възможностите за транспортиране. Съвместният научен съвет на ЕС е направил предпроектно проучване, оценки на ползи, разходи и потенциал на инвестицията, допълни Румяна Грозева.
Това е проект, който би могъл да се реализира за 10 – 12 години. Водородния хъб, също както комплексът в този му вид, привлича и много други индустрии. Ние правим енергиен клъстер, базиран на зелена енергия и в същото време индустриална симбиоза. Имаме териториите, финансирането и подготвените хора за това.
Румяна Грозева даде пример с проект, който се реализира в Испания от 2019 година, но с по-малък мащаб. Първоначалната инвестиция е 2 милиарда евро, с потенциала да привлече до 100 милиарда инвестиции в следващите 7 – 8 години. Амбицията на Испания е да пусне първата част на този проект до края на 2021 година.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net