Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Църов: Нашите обекти са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина

11
Иван Църов
Снимка: Здравка Маслянкова

Близо 370 000 лева отпуска за археологически разкопки, проучвания и реставрация Министерството на културата за Великотърновска област. Финансирането е за общо 11 проекта.

Директорът на РИМ - Велико Търново, д-р Иван Църов, съобщи, че са кандидатствали по шест проекта, но само 4 от тях са получили одобрение. "Кандидатствахме за финансиране от 160 000 лева, но по одобрените проекти получихме около 105 000 лева", уточни археологът. И тази година той продължава проучванията си в югозападния сектор на форума на древноримския град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. 

"Всяка година се каня да приключа, но все излизат нови интересни неща. Оказа се, че на това място има един малък площад с една перистилна колонада. Тя е пряко свързана със западната стена на одеона, малкия театър. Този малък театър, който е проучван през 60-те години на XX век може да се окаже, че е изпълнявал функциите на градски съвет. Установих че има една част, която е под открито небе, а друга е като портик с колонади. Твърде е вероятно този малък площад да е използван и за пазар", обяснява Църов. "Съвсем неочаквано, в едни ями, които са били с цел укрепване на колонадата, открих различни фрагменти от мерителна маса. Този род мерителни маси обичайно са били разположени на градския площад. На плота им е имало мензура – отвор с обем, посредством който властите са контролирали и търговците на зърно, а и всички останали търговци." Археологът поясни, че отстрани на мерителната маса, на ръба, има гладиаторска сцена. Тя представлява един ден на гладиаторски игри. И всичко това под звуците на воден орган - хидравлис, продължава разказа си д-р Църов, който повече от четири десетилетия работи на археологически обекти, под парещите лъчи на слънцето. "Ако човек няма откривателски дух той не е в професията. Аз съм щастлив човек. Имал съм възможност, хобито ми да стане професия."

В прикачения звуков файл ще научите за помощта на Николай Шаранков при разчитане на каменните надписи от древноримския град Никополис ад Иструм. Най-добрият български епиграф е верен приятел на археолозите от цяла България.  

По данни от Министерството на културата на крепостта Трапезица този сезон ще работят отново три екипа. В южния сектор  проучва екипът на Деян Рабовянов, който е обезпечен с 34 995 лв. В сектор „Север“ работи проф. Константин Тотев, който получава 32 894 лв. Археологът Мирко Робов ще ръководи разкопките в сектор „Изток“ с финансиране от 32 898 лв.

Във Велико Търново ще продължат археологическите проучвания и на средновековен манастир и ранновизантийска базилика и тракийски некропол в квартал „Френкхисар” на Стария Търновград. Ръководител на изследванията е проф. Хитко Вачев, а финансирането е в размер на 34 150 лв. Проф. Константин Тотев ще работи и по църквата „Свети 40 мъченици” с осигурени 27 998 лв.

Археологически екип под ръководството на Илиян Петракиев от РИМ – Велико Търново, за пореден сезон ще работи на средновековната крепост Ряховец край Горна Оряховица благодарение на държавни средства на стойност 27 945 лв.

Калоян Чакъров ще реализира проект „Геофизика” в римския град с предвидени 17 680 лв.

Александър Чохаджиев продължава проучванията на селищна могила край Петко Каравелово, а работата на изследователя е обезпечена с 27 931 лв. 
Иван Църов поясни, че не е запознат в детайли с финансовата рамка на осигурените средства, но познава в детайли работата на колегите си. Той информира, че от 26-28 юли Велико Търново ще бъде домакин на Национална научна конференция. На нея са поканени над 200 археолози, но заради противоепидемичните мерки събитието ще се проведе онлайн.   
31 са обектите които управлява РИМ - Велико Търново. Кои от тях не бива да пропускате? И защо директорът на музея обича да казва, че обектите за които отговаря са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина, чуйте в прикачения звуков файл:
Старата столица на България е разположена върху хълмовете Царевец, Трапезица и Света гора. В този магичен град човек лесно разбира думите на летописците и пътешествениците нарекли го Втори Рим и Трети Константинопол.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Филмът "Милен" развълнува старозагорската публика

Започна националното турне на документалният филм за журналистът Милен Цветков. Непосредствено след София и Пловдив, лентата беше прожектирана в Стара Загора. Пълната зала на Културен център остана безмълвна минути след финалните надписи, а режисьорът..

публикувано на 23.02.25 в 13:50

В „60 минути повече Lifestyle“: Mocha Mousse за художничката INLY и каква е истинската красота на жената за Михаела Филева

Константина Живова INLY е един от най-популярните съвременни художници у нас. Константина е позната от малкия екран, като телевизионен водещ. Автор е на любовния роман „Завинаги“ и две детски книжки.  Цветовете и позитивизмът й я описват и като човек..

публикувано на 21.02.25 в 16:55
Дари Бракалова

Дари Бракалова с дебют в ролята на Жулиета

Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..

публикувано на 19.02.25 в 17:45

Константино Льондев представя в Хасково своите „Илюзии“

Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..

публикувано на 18.02.25 в 15:06

Изложба "Горски приказки" представят в Нова Загора

Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...

публикувано на 18.02.25 в 14:22

Благодарствен знак за Балетната трупа на Старозагорската опера

Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..

публикувано на 17.02.25 в 17:06

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50