Днес, когато цялата страна чества 184 г. от рождението на най-светлата личност в нашата история Васил Иванов Кунчев Левски, ще Ви срещнем с деветдесет и три годишния Георги Милушев от Смолян. Повоът е - сбъдната му мечта – сам да направи паметник на най-великия син на майка България в родния си град. Преди месец дари бюст паметника на своите съграждани. Повече от 10 години живее с тази мисъл и подкрепен от съпругата си заделяли всеки месец от пенсиите си за да направи паметника на Апостола със собствените си ръце – от идеята до сътворението на бюста от гипс. Накрая помогнала и дъщеря му Росица Милушева. За образ избрал една от най-популярните фотографии на Левски. При отливането на бюста от бронз му помага известният ни скулптор Спас Киричев от Пазарджик. Бюстът е поставен върху колона от черно габро с капители и тежи 111 кг. Две години води преговори с общината къде да бъде монтиран паметника, докато постигнал своето – достойното място на Дякона е срещу паметника на Христо Ботев в Стария център на Смолян.
„За мен Левски е най-великият българин, винаги е бил кумир. За жалост, той е недостижим пример за днешните ни управници“, споделя Георги Милушев, който завършил гимназията на името на Апостола в кв. Райково. После цял живот работил като банков служител и счетоводител, но съдбата му така го изградила като характер, че искал всичко сам да прави – с ръцете си. Така и от раждането на идеята, до нейното осъществяване – всичко е негова направа. Затова е щастлив и с удовлетворение казва, че е доживял да сбъдне мечтата си и казва скромно, че не знае колко струва паметника на Левски. Когато трябвало да посочи някакав сума при договора за дарение на обищината, като член на инициативния комитет се позовал на сумата за паметника, който направили с дарения съгражданите му на Христо Ботев - 17 000 лв. Защото неговият паметник, а и всички паметници нямат цена, категоричен е Георги Милушев.. „Човек трябва да остави нещо след себе си. Затова единствената ми молба е само да се знае кой е автора на паметника и в коя година или епоха е сътворен“, завършва Георги Милушев.
В звуковия файл чуйте интервюто на Кристина Русева с Георги Милушев.
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net