Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представиха нова технология за улавяне и преобразуване на въглероден диоксид

Нова технология, разработена от проф. Жеко Ганев и неговия екип, ще бъде внедрена в ТЕЦ „Марица изток“ 2 с цел намаляване на вредните емисии. Експерименталното й  приложение може да се случи най-рано до 15 месеца.
Ако проектът получи зелена светлина от БЕХ,  патентоването на проекта ще отнеме около 2 месеца, а между 12 и 13 месеца ще е същинското изграждане на технологията за улавяне и физико-химично преобразуване на въглероден диоксид. Тя гарантира  97% оползотворяване на въглеродния диоксид до метан, каза проф. Жеко Ганев и обясни, че ще се генерира въглероден диоксид, който ще се улавя и преработва до въглероден окис. Той ще се метанизира чрез водород до метан, който пък ще се изгаря в допълнително изградени газови турбини, които ще произвеждат електрическа енергия.

Кметът Живко Тодоров и представители на Синдикатите заявиха категорична позиция да водят преговори за финансирането и реализацията на проекта с правителството. "Държим държавата да помогне за изграждане на тази технология. Тя все още тя не е представена пред правителството. Дадено е писмо в ТЕЦ-2 с предложение за изграждане на пилотна инсталация, която да покаже, че има смисъл от тази технология и че тя работи, след което вече тя може да се направи на първия блок", обясни Тодоров.

По думите му очакванията са  технологията да постигне добри икономически резултати и да  помогне на "ТЕЦ Марица изток 2" да произвеждат ефективно ел.енергия, която да може да се продава на свободния пазар.

От своя страна председателят на КНСБ Пламен Димитров изрази надежда  управляващите да чуят интересния и иновативен подход на проф. Ганчев и по най-бързия начин това да се оформи като проект, който да попадне за финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Областният управител на Хасково с грижа за хората в жегата

По инициатива на областния управител д-р Стефка Здравкова е поставен диспенсър за безплатна питейна вода пред Областна администрация Хасково. Акцията е в отговор на прогнозите от НИМХ-МОСВ за особено опасно горещо време. В рамките на работното..

публикувано на 23.07.25 в 18:24

Областният управител на Хасково забрани земеделски дейности заради опасност от пожари

Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова забрани със своя заповед определени земеделски дейности с цел недопускане на пожари, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. От днес до 15 август се забранява косенето на трева и..

публикувано на 23.07.25 в 18:07
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите..

публикувано на 23.07.25 в 16:24

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско село

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния..

публикувано на 23.07.25 в 16:00

Продължава борбата с огъня в община Болярово

Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. Въведено е частично бедствено положение. А за село Камен връх беше задействана системата   BG-ALERT   и 25-те жители бяха предупредени за..

публикувано на 23.07.25 в 16:00
Община Стара Загора

На Горещия телефон на Община Стара Загора ще приемат сигнали и за проблеми с еврото

Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят в община Стара Загора като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс. Това съобщават от пресцентъра на общината, като цитират..

публикувано на 23.07.25 в 15:33

Академичният съвет на Тракийски университет утвърди новото ректорско ръководство

След убедителната победа на проф. д-р Мирослав Карабалиев на ректорските избори, проведени на 9 юли, Академичният съвет на Тракийски университет – Стара Загора утвърди състава на новото ректорско ръководство. Доц. д-р Цветослав Койнарски поема ресора..

публикувано на 23.07.25 в 15:29

Почистването на речните корита и безплатната кастрация на дворните кучета обсъдиха на Кметския ден в Стара Загора

Традиционната месечна среща на кметове и кметски наместници с представители на Общинската администрация се проведе днес в зала „П. Р. Славейков“. Срещата бе водена от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, като участие взеха председателят на..

публикувано на 23.07.25 в 14:58

Локализиран е пожарът край боляровското село Воден

 Пожарът, пламнал по- рано тази сутрин, край боляровското село Воден е локализиран, съобщи заместник кметът на община Болярово Нина Терзиева: "Л окализиран е пожарът  между селата Воден, Горска поляна и Странджа по..

публикувано на 23.07.25 в 12:43

Заради ремонт на EVN кв. „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване

Квартал „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване днес до 19 часа, като причината е ремонт, извършван от електроразпределенителното дружество EVN, съобщават на сайта си от ВиК – Стара Загора.   Ремонтни дейности ще доведат до спиране на..

публикувано на 23.07.25 в 11:46