Подписката в подкрепа на комплекса Марица-изток стартира едновременно в няколко населени места в областите Стара Загора, Ямбол, Сливен, и Хасково, от където са и близо 92 600- те души, които са пряко и непряко заети в енергийния комплекс.
Пунктове има на четири места в Стара Загора, като още в първите часове се събраха няколко стотин подписа
Инициативата ще продължи един месец, но до дни очакват да бъдат събрани 100 хиляди подписа, като те веднага ще бъдат внесени в Народното събрание, обясни Наско Митев от Инициативния комитет за запазване на комплекса „Марица-изток“.
От синдикатите са категорични, че плана за възстановяване и устойчивост не е обсъждан с тях, а единствената мярка засягаща енергийния комплекс е замяна на въглищата с газ, което е неефективно и съвсем не е устойчиво, каза още Наско Митев.
„Проектът е икономически необоснован, ако успее да стартира 2025 г. ще може да реализира енергия до края на 2029 г.“, допълни Митев.
Деян Дяков от КНСБ в ТЕЦ „Марица -изток 2“ допълни, че настояват в плана да бъдат заложени вече разработени варианти за пречистване и съхранение на въглероден двуокис. Той припомни, че такъв вече бе представен от проф. Жеко Ганев в Стара Загора. Синдикалистите напомниха, че проект за улавяне на въглеродния двуокис разработват съвместно и Минно-геоложкия и Техническия университет. Като вече е намерено и близко място за отвеждане на двуокиса, на 30 км от централите.
Бисер Бинев от синдиката КТ Подкрепа в Мини Марица-изток обясни, че от Народното събрание ще бъде поискано и създаването комисия от експерти, която да преразгледа дали България не е постигнала вече въглероден неутралитет, и да започне незабавни преговори с Европейската комисия за преразглеждане на задълженията ни по Зелената сделка.
В подписката се включват и работници от американските централи в комплекса „Марица- изток“.
Наско Митев от инициативния комитет припомни и на политиците, че много от тях са поели ангажименти към работещите в комплекса по време на предизборната кампания и сега е време да се докажат в Народното събрание.
Очакванията са, че до 10 дни ще бъдат събрани 100 хиляди подписа, които веднага ще бъдат внесени до правителството и парламента с настояване за незабавни действия по поставените искания.
Синдикатите са готови и на протести и митинги, за да защитят работните си места.
Факелно шествие по повод 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски ще се проведе в Стара Загора на 18 февруари. То се организира от СНЦ "Брат За Брата" - Стара Загора, Боен клуб "Атила", Народно читалище "Настроение", Национален фен..
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Националният център за безопасен интернет (НЦБИ, safenet.bg) отбелязва 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Над 120 000 деца,..
Специализира полицейска операция е проведена на територията обслужвана от ОДМВР-Стара Загора през изминалата седмица с цел подобряване безопасността на движението, опазване живота и здравето на хората, подобряване на обстановката по пътищата с оглед..
Ремонтни дейности на двата големи паркинга в междублоковите пространства на квартал „Казански", срещу пазар "Васил Шаханов" (Руския пазар), създават големи неудобства на жителите му. Те са част от мащабния проект за реконструкция на квартала...
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда...
Община Стара Загора е готова за частичния избор за кмет на кметство Петрово на 16 февруари, неделя, обяви Делян Иванов, директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и административно обслужване", цитиран от общинския пресцентър. Подвижна..
„Възраждане“ продължава да настоява за широко обществено обсъждане относно бъдещето на летище Стара Загора. Припомняме, че в края на януари Общинския съвет опълномощи своя представител да подкрепи намерението на индустриална зона „Загоре“ да..
Военнослужещите от формирование 52 740 в Хасково се подготвят за тактическо учение, част от което ще се проведе в градска среда, съобщиха от пресцентъра на Община Хасково. Учението ще се проведе на 12 и 13 февруари във войсковия район на..
Новият състав на Пловдивския районен съд отхвърли искането на Георги Георгиев за по-лека мярка, подсъдим за насилието над Дебора Михайлова от Стара Загора. Съдията Спасимир Здравчев постанови Георгиев да остане в ареста, въпреки настояването на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net