Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет и културно наследство

Проф. Горица Найденова представя научното дело на музиколога Иван Качулев

Слушайки да четем и четейки да слушаме – това е смисълът на проекта, казва авторката

4
Книгата е специално издание на списание "Българско музикознание", БАН

Академичното списание „Българско музикознание“ за първи път систематизира в специално издание изследователската дейност на етномузиколога Иван Качулев (1905-1989), един от основоположниците на музикалната фолклористика у нас. Книгата е резултат от последователната работа на специалистите от сектор „Музика“ към Института за изследване на изкуствата при БАН и разкрива част от звуковия дял на неговия фолклорен архив. Автор на текста и съставител на звуковото приложение е проф. д-р Горица Найденова.

„Във фолклорния архив на нашия институт се съхраняват теренните материали на първите фолклористи от 20-те години на миналия век. Сред тях са Васил Стоин, Райна Кацарова, Елена Стоин, Иван Качулев и др. Качулев е първият изследовател, който системно изследва традиционните музикални инструменти и обръща внимание на един по-широк спектър от звукови явления, които трудно можем да определим като собствено музикални“, разказа за Радио Стара Загора Горица Найденова.

Компактдискът към изданието съдържа 130 звукови документи от теренната работа на Качулев в периода 1947–1973 г. Те илюстрират спецификата на неговата научна работа в две основни направления: записване на традиционни музикални инструменти (гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан и др.) и документиране на немузикални явления от селската и градската звукова среда.

„Дълго време тези архиви за мен бяха една мечта. Ние нямахме свободен достъп до тях по много причини. Това, което ме изуми при първите срещи със звука са старите начини на пеене и свирене и това е най-голямата ценност на архива“, подчерта Горица Найденова и допълни, че книгата представя всеки един от записите така, както се е появил в теренната работа на Иван Качулев. По този начин се обобщава целият творчески път на изследователя.

„Иван Качулев, музикалните инструменти и звуковата среда" е научно-приложно издание, което за първи път „отваря“ подобен тип архиви по нов начин към аудитория, извън тясно специализирана научна среда. Благодарение на своята практическа приложимост книгата дава възможност на преподаватели по народна музика и фолклористика в различни учебни заведения да покажат на обучаваните, че българската традиционна музика звучи различно и представите за нея можем да добием единствено чрез такива звукови документи.

Цялото интервю с Горица Найденова можете да чуете в звуковия файл. Приложени са изпълнения на информатори от с. Пет могили, Новозагорско, с. Овчи кладенец, Ямболско, Харманли и Калофер. Излъчват се за първи път в предаването "Песен слънце буди".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В ямболския куклен театър подготвят спектакъла „Кой ме гъделичка?"

В ямболския куклен театър „Георги Митев" започнаха репетиции на спектакъла „Кой ме гъделичка?" Премиерната постановка ще зарадва най- младата публика на града в началото на ноември.  Автор на пиесата на Румен Николов, а неин режисьор е Евелина..

публикувано на 12.10.24 в 12:08

Художествената галерия в Казанлък показва 70 творби от колекцията на Илиан Дончев

Илиан Дончев показва 70 творби от своята лична колекция в Художествената галерия на Казанлък. Сред тях са творби на знакови български автори и за първи път се представят пред широката публика. При откриването на изложбата, кметът на..

публикувано на 11.10.24 в 15:17

Симфоничен концерт на Държавна опера Стара Загора

Днес, 11 октомври, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на старозагорската опера под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Солист е Иван Янъков...

публикувано на 11.10.24 в 15:00

Изложба – съвременен прочит на „Диви разкази“, ще почете 105 г. от рождението на класика Хайтов

Синът на писателя Николай Хайтов – Здравец Хайтов, ще открие изложба „Творчески щрихи“ от конкурсни илюстрации по сборника „Диви разкази“ на 21 октомври в Стара Загора. Поводът е 105 години от рождението на българския писател, драматург и публицист...

публикувано на 11.10.24 в 13:11

Съвременно изкуство от Страната на изгряващото слънце

Днес, от 18.00 часа, в залата за временни изложби на Художествена галерия Стара Загора е откриването на изложбата „Японски импресии. Колекция Аматерас“. С нея за поредна година галерията се включва в програмата на Дните на японската култура у нас и..

публикувано на 10.10.24 в 12:38

Представят антологията "Младост" със стихове на Иван Мирчев

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на антологията "Младост" с избрани стихотворения на Иван Мирчев . Любопитен факт е, че произведенията са лично подбрани от поета с посвещение на  съпругата му Стефанка...

публикувано на 09.10.24 в 16:27

Фондация обявява конкурс за детска рисунка за доброто около нас

    Фондацията „Дом на доброто“ обяви национален детски конкурс за рисунка на тема „Доброто около нас“.  „Конкурсът цели да покаже виждането и разбирането на децата и тинейджърите за доброто. До 31-ви октомври ще приемаме рисунките за участие с..

публикувано на 09.10.24 в 13:35
Театър

Ямбоският театър търси дарители за участие в международен фестивал

Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

Писателят Димитър Никленов на 75: „Най – важното е човек да не престава да твори и да гледа напред!“

Писателят Димитър Никленов навърши 75 години, от които 40 творчество. Автор е на десетки книги за деца, сценарии за телевизионни филми за БНТ, радиопиеси и драматизирани приказки за БНР и Радио Стара Загора. Негови пиеси за деца са поставяни в..

публикувано на 08.10.24 в 19:54

"Масло от кипарис" е най-новата премиера на ДТ "Гео Милев"

„Масло от кипарис“ е пиеса, която е на шест години, каза в студиото на радио Стара Загора авторът на пиесата и автор на едноименния спектакъл Орлин Дяков. Той и актьора Борислав Веженов гостуваха в предаването „Репортер“ с водеща Гергана Пейчева, по..

публикувано на 08.10.24 в 11:48