Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори на народната музика

Музикална радиопамет: 90 години от рождението на кавалджията Господин Станев

Ще имаме наследници. Българската народна музика е жива, казва музикантът

3
Златен фонд
Снимка: Balkanton

Отбелязваме 90 години от рождението на един от изтъкнатите тракийски музиканти през втората половина на миналия век – кавалджията Господин Станев

Роден през 1931 г. в с. Главан, Старозагорско, той е носител на тракийския изпълнителски стил и негов достоен представител. Повече от 30 години Г. Станев е солист и оркестрант в Ансамбъла за народни песни на БНР и музикант в групата на Атанас Вълчев (от 1968 г.) заедно с Никола Атанасов (гайда), Румен Сираков (тамбура) и Огнян Василев (тъпан).

"Дванадесетгодишен свирех на неделните хорá в родното ми с. Главан, Старозагорско", разказва Г. Станев. "Канеха ме и в съседните села по сватби и сборове. Голямата любов към народна музика ми вдъхнаха моите първи учители - Стойчо Желязков и Боню Господинов. Едно от хорáта на Главан е "Трите пъти". Главанци го играят със спуснати ръце и за това го наричат "Спуснатата". Лятото след работа свирехме на седенките, каквито често ставаха на село. Това беше разтухата на хората по онова време, защото по нашия край се ражда всичко".

След завършване на гимназията в Харманли, Г. Станев учителства в родното село. Заживява в София с една мечта - да стане професионален музикант. През 1961 г. е приет в Ансамбъла за народни песни към Радио София. От тогава има записани над 35 хорá и ръченици, "Балкантон" издава две грамофонни плочи.

Г. Станев сред музиканти от Ансамбъла за народни песни на БНР

"Когато ми хареса някоя тема аз я доразвивам и прибавям нещо от себе си, за да се получи хоро. Необходимо е да се знаят много песни, много мелодии. При учениците, на които съм преподавал забелязах, че става по-трудно, защото повечето от тях не са живяли на село“, споделя музикантът.

Скромен и тих, той е от онези хора, които не вдигат шум около себе си, казват негови колеги. Кавалджията Кирил Бележков, доктор по музикознание, отбеляза пред Радио Стара Загора: 

 "Стилът на Господин Станев се характеризира с богата орнаментика и лекота на свирене, както в безмензурните мелодии, така и в хорáта и ръчениците. Борави с всички типични за тракийските кавалджии орнаменти и похвати - вибрато, глисандо, различни видове морденти. Често използва и звуковия ефект "хлопки" или "звънци". Пиеси като "Овчарска песен и ръченица", "Главанско хоро", "Койчовата", "На пояс", "Женска ръченица" и др. са сред най-популярните в репертоара му. Много от тях са публикувани в сборници с нотни материали".

Освен солист и оркестрант Господин Станев е обучавал ученици в музикалните школи на с. Герман, Софийско, Перник и Етрополе. Неговата музика е жива, благодарение на съвременните млади музиканти, последователи на тракийския инструментален стил. Народният музикант почина през 2008 г. в София.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20