Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милка Кирова: Вселената не иска отрицание, а само добри мисли

Българската православна църква днес чества Рождеството на Пресвета Богородица. Божията майка е почитана като пазителка на християнското семейство и дома, както и като и покровителка на родилките и децата.

Празникът е популярен като Малка Богородица и е един от петте в Богородичния празничен цикъл, включващ още Успение Богородично (Голяма Богородица), Въведение Богородично, Благовещение и Покров Богородичен.

Легендата разказва, че родителите на Светата дева - Йоаким и Анна, били щедри и милостиви, но бездетни хора от Назарет. Йоаким бил от царски род - рода на Давид, а Анна - от свещеническия род на Аарон. Бог чул горещите им молби за дете и чрез Архангел Гавриил възвестил, че ще им се роди дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове.

Денят е предпочитан за срещи и събори в православните храмове на страната. По настоятелната молба на редовни слушатели на Радио Стара Загора Ви представяме най-старата клисарка в страната: 82 годишната Милка Кирова. От 2000 година тя работи в храм "Възнесение Христово", на улица "Рибарска", в Китен. 

Леля Милка става преди изгрев слънце. Навикът останал от младите й години. Къща, домакинство, три момчета, съпруг, голям двор пълен с животни, половин дузина котки и куче чакали да бъдат обгрижени, а порядките от миналото се запазили до днес, въпреки, че децата пораснали и тръгнали по пътя си, и днес имат свои деца и внуци. Започнала работа още от дете, да помага на родителите си, защото на село работата никога не свършва. С усмивка помни годините на обединеното ТКЗС, после работата в града, нощните смени, ранното чистене на офиси и кафенета. "Децата бяха малки, парите не стигаха", разказва ми тя, като от време на време прибърсва иконите с памучна кърпа. "И в пощата бях. Там се пенсионирах, през 1995, но оттогава не съм спирала да работя. Хубаво ми е." 

2000-та година, на Кръстовден, започва работа в храма на малкото черноморско градче, където служи и днес. Няколко години преди това инсулт я покосява на легло, но силното упование в Бога и отправените към светиите молитви я вдигат на крака.  "Миналото няма да го мисля, сега само хубаво мисля", казва тя и продължава житейската си приказка. От дете я учили да прави добро, да не съди, да не обижда, да уважава труда на другите, да помага с каквото може, дори на лошите и заядливи хора, и тя следва повелите на родителите си, защото е казано, "Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята."

Скромна, смирена и блага е клисарката на храм "Възнесение Христово". Докато приема богомолци решили да запалят свещичка пред олтара, на път за плажа, ми казва с видима тъга в очите: "Чедо, запомни от мен, че Вселената не иска да чува отрицание. "Не", не иска да чува! Трябва всеки ден да благодариш, че са ти отворени очите и можеш да се радваш на Божията милост. Всеки ден чакам да дойдат хора в храма. Има дни влизат само по две-три бабички, като мен. Отчето казва, че когато храмовете са празни, затворите са пълни. Дано да се освести тоз народ, че да потръгнат нещата."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35