Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите – Стара Загора се готвят за протест

Вени Петрова, председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите.
Снимка: Радио Стара Загора

На 9 септември, се проведе общо събрание на членовете на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите - Стара Загора. Една от коментираните теми беше протестната вълна, свързана с последните епидемиологични мерки, засягащи отново бранш туризъм, каза за Радио Стара Загора Вени Петрова от УС на сдружението. 
Публикуваме оригилния текст на декларацията, получена на електронната ни поща:

Декларация на СХР-Стара Загора / общо събрание на 9 септември 2021

Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите – Стара Загора подкрепя протестните действия на колегите от страната. Подкрепяме и гражданското неподчинение от страна на нощните заведения, които за последните година и половина са работили само няколко месеца.

СХР настоява веднага да бъдат задействани механизми, които да активират икономически мерки от страна на  Правителството към фирмите, служителите и самонаетите лица за компенсации с цел съхраняване на работните места и стопанските субекти чрез бързо и лесно администриране.

Необходимо е да се сложи край на двойния стандарт, прилаган към  бизнеса в страната, и да бъдат налагани ограничителни мерки само върху фирмите в туризма: туроператори, хотели, ресторанти, заведения за обществено хранене и развлечение и съпътстващите ги бизнеси.

При епидемиологична обстановка, която налага затваряне на бизнеси, заради наложените мерки, да се затварят всички търговски обекти, свързани с голямо струпване на хора, с изключение на здравни заведения, аптеки и квартални магазини за хранителни стоки.

В условия на прогресираща инфлация държавата да предвиди обезщетения и да наложи разумна регулация на рекордно скъпата цена на тока за бизнеса, породена от спекулации, които правят туристическият продукт неконкурентен и скоро непродаваем.

Работата на заведенията за хранене и развлечение и хотелите, както и на съпътстващите ги бизнеси да не се обвързва със задължителна ваксинация, която към този момент е препоръчителна, а информационно – образователната ваксинационна кампания - провалена.

Предвид фактът, че туристическият сектор е най-пострадалият сектор от здравната криза и следвайки европейските практики, да се предприемат незабавно необходимите стъпки към превръщането на размера на диференцираната ставка по ДДС за целия сектор туризъм в размер  9% като безсрочна мярка.

Оставаме в стачна готовност и ще продължим да се борим за нашето оцеляване като защитаваме правото си на труд и равнопоставеност с всички други работещи хора в България.

Вени Петрова коментира за Радио Стара Загора още, че представители на бранша от града вече са се включили в големия протест в София на 7 септември.

"Ние сме готови да се включим в протест и на други бизнеси, които ни потърсят, с които съвпадат нашите искания и очаквания от правителството. Да, ние не сме направили тук на място протест, но създаваме организация повече хора от нашия бранш да се включат в голям протест, предвиден за 28 септември в столицата. Всички знаем, че каквито и протести да правим в страната, ако те не са в Триъгълника на властта, много по-слабо е звученето и от жълтите павета, провинцията не се чува."

Повече по темата, чуйте от прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обмен на добри практики: как държавата, бизнесът и академичните среди изграждат конкурентна предприемаческа екосистема

От 16-ти до 20-ти септември 2025 г. делегация от Община Стара Загора посети Рим, Италия, в рамките на инициативата TAIEX-REGIO - инструмент на Европейския съюз за обмен на добри практики и техническа помощ между държавите членки. Основната цел на..

публикувано на 23.09.25 в 18:06

Обходен маршрут за превозни средства от градския транспорт по бул. „Славянски“ в Стара Загора утре

Община Стара Загора съобщава, че във връзка с извършването на санитарна резитба на дървета по бул. „Славянски“ в участъка от ул. „Х. Д. Асенов“ до бул. „М. М. Кусев“, утре, 24-ти септември 2025 г. за периода от 09.00 ч. до 16.30 ч. превозните..

публикувано на 23.09.25 в 17:55

От днес Стара Загора е сцена на Международния куклено-театрален фестивал „Пиеро“

14-ото издание на Международния куклено-театрален фестивал „Пиеро“ беше открито официално с церемония в Художествената галерия на Стара Загора. Организатори на събитието са Държавен куклен театър – Стара Загора, Община Стара Загора, СНЦ „ПИЕРО“,..

публикувано на 23.09.25 в 17:42

Резитба на дървета затваря част от бул. „Славянски“ в Стара Загора

Община Стара Загора съобщава, че във връзка с извършването на санитарна резитба на дървета по бул. „Славянски“ в участъка от ул. „Х. Д. Асенов“ до бул. „М. М. Кусев“ на 24 септември   от 09, 00 ч. до 16, 30 ч. превозните средства, обслужващи..

публикувано на 23.09.25 в 16:43

Стара Загора ще отбележи Международния ден на туризма с лазерно шоу

Туристическият информационен център – Стара Загора , със съдействието на Община Стара Загора , ще отбележи по вълнуващ начин Международния ден на туризма , който всяка година се чества на 27 септември . Празничните прояви ще започнат ден по-рано –..

публикувано на 23.09.25 в 16:32

Тракийският университет е домакин на образователен форум

Тракийският университет е домакин на кръгла маса на тема: „Качество на практическата подготовка на бъдещите учители – арена на професионални търсения и перспективи".  Събитието поставя във фокуса значението на практическото обучение за бъдещите учители,..

публикувано на 23.09.25 в 15:52

Съветниците в Хасково гласуват двойно увеличение в цената за паркиране

В петък общинските съветници на Хасково ще гласуват дали цената на паркиране в синята зона в града да бъде увеличена със 100%.  Това иска кметът Станислав Дечев. Той вече веднъж оттегли докладната си записка, но сега след направени промени отново я..

публикувано на 23.09.25 в 15:10
Искра Михайлова

Компенсации за скъпия ток трябва да има и за здравни, образователни, социални и културни институти

Парламентарната група на "Възраждане" ще настоява в Механизма за компенсации за скъпия ток да бъдат включени културните, социалните, здравните и образователни институти , съобщи за "Радио Стара Загора"  Искра Михайлова, член на Енергийната комисия в..

публикувано на 23.09.25 в 15:07

Три години затвор и 10 000 лв. глоба за пласьор на марихуана

Окръжен съд – Стара Загора одобри споразумение, постигнато между прокуратурата и 42-годишния Д. П.   По силата на съдебния акт, който е окончателен, Д. П.  ще търпи наказание лишаване от свобода за срок от три години, при първоначален общ..

публикувано на 23.09.25 в 14:13

Община Стара Загора санкционира за административни нарушения

Пет са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ през третата септемврийска седмица от проверяващите екипи на Община Стара Загора. Служители на Звено „Инспекторат“ и Група „Общинска полиция“ извършват постоянни проверки,..

публикувано на 23.09.25 в 13:50