Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощ на изкуствата в Казанлък с изложби, рецитали и концерти на 18 септември

Под надслов „Отговорни в изкуството“ на 18 септември в Казанлък ще се проведе Нощ на изкуствата. Програмата подготвена от Художествената галерия в Града на розите започва още от сутрешните часове в събота и продължава до полунощ, като в нея са включени детски ателиета, изложби, концерти и рецитали.

„Тази година галерията се включва в инициативата Европейски дни на културното наследство под мотото „Отговорни в изкуството“. Отговорни не само заради ковид кризата, която обгърна и културните институции, но защото изкуството изисква непрекъсната грижа и то да бъде малко  по-комуникативна към съвременната публика, която има различни очаквания. В този смисъл вечерта на 18 септември ни позволява да срещнем различни изкуства на територията на институцията“, разказа за Радио Стара Загора директора на Художествената галерия в Казанлък д-р Пламен Петров.

Културните събития в съботния ден започват с Детско творческо ателие с Кристина Тужарова от 10,30 часа в Къща-музей „Дечко Узунов“. Тя наскоро издаде книга за Владимир Димитров – Майстора.

„Детската публика ни е един от основните ни приоритети, тъй като те са и бъдещите ни пораснали посетители“, казва Пламен Петров.

След 16 часа Исторически музей „Искра“ и Художествената галерия в Казанлък ще бъдат с вход свободен. Ще могат да се разгледат постоянните експозиции, включително и в Къща-музей „Дечко Узунов“ и Къща-музей „Ненко Балкански“.

Гостите на Художествена галерия – Казанлък може да разгледат „Под патината на времето“, гостуваща изложба на Художествената галерия в Русе. Тя включва произведения, които от десетилетия не са показвани, защото са подлежали на тежка реставрация, извършена преди няколко месеца с подкрепата на министерство на културата.

Другата постоянна експозиция в Къща-музей „Дечко Узунов“ е „От веселия шум на бала. Изборът на първата Мис България през 1929 г.“
„Освен един атрактивен разказ как е избрана Мис България и нейното участие в общоевропейския конкурс за красота, публиката може да се срещне и с оригинални творби на художниците, които са журирали този първи избор на мис България, включително и не показвани творби, които наскоро са се завърнали в България с помощта на колекционер“, разказа директорът на галерията.

В Къща-музей „Ненко Балкански“ ще може да се види експозицията „Седем седмици в Париж“, Самостоятелна изложба на Мариела Гемишева в партньорство с Ивана Кълвачева.

Отделно от това са организирани и цикъл от различни събития.

В 16 часа в залата на Художествената галерия ще се проведе лекция за творчеството на Владимир Димитров-Майстова.

След нея от 17,30 часа публиката в Къща-музей „Ненко Балкански“ ще може да се наслади на Акустична вечер със Стефан Вълдобрев и да присъства на представянето на неговата „Книга за песните“.

От 19.30 ч. в Къща-музей „ Дечко Узунов“ е предвиден поетичен рецитал наречен „Галерия от думи“ с Гергана Атанасова и Женя Димова.

От 21.00 ч. в Художествена галерия – Казанлък публиката ще може да се наслади на концерт на атрактивната джаз банда „Django Cats” и енергията на джипси сиунга, разказа д-р Пламен Петров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Златната камила" замина за Канада

С тържествена церемония и бурни аплодисменти завърши Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомимата и сатирата „Велко Кънев“ – Тополовград 2025. Събитието, превърнало се в културен символ не само за региона, но и за..

публикувано на 29.09.25 в 09:41

"Невидимо дете" и тържеството на живота

Най-новото представление за възрастни на старозагорския куклен театър – „Невидимо дете“ беше представено в рамките на 14-ия международен куклено-театрален фестивал „Пиеро“. Коопродукцията с драматичния театър в Габрово е своеобразен поклон..

публикувано на 26.09.25 в 15:48

Августиада 2025: От организаторите до Царицата – лица и подготовка за фестивала на виното и културното наследство

В Стара Загора предстои 13-то издание на Фестивала на виното и културното наследство „Августиада“, а традиционно негово начало поставя конкурсът за избор на Царица на Августиада. Тази година интересът е рекорден – над 50 момичета са подали заявления за..

публикувано на 26.09.25 в 14:16

Изложба "Непознати находки от фонда на музея" показват в Раднево

В археологически музей "Марица - изток", гр. Раднево откриват изложбата "Непознати находки от фонда на музея". В 26 витрини с размер в 3 формата ще бъдат изложени 218 предмета. Повечето от тях са нови и непоказвани досега, уточни директорът на..

публикувано на 26.09.25 в 09:51

Нарисувани стихове

Изложба с 60 творби от Националния конкурс за рисунка и фотография "Нарисувай стих" на Фондация "Артин Азинян" ще бъде открита на 27 септември в Къща-музей "Ненко Балкански" - Казанлък.  Над 100 рисунки и фотографии на участници от 20 населени..

публикувано на 25.09.25 в 17:05

„Нашенци“ ще представи танца „Пролет пролети в Загоре“

Фолклорен ансамбъл „Нашенци“ ще представи на обработения народен танц „Пролет пролети в Загоре“. Това ще се случи първо в Гълъбово на 27 септември от 10:30 ч. сцената на Младежкия център, а на 11 октомври ще бъде изиграни  на централния площад в..

публикувано на 25.09.25 в 09:58

В Харманли се провеждат литературните празници „Изворът на Белоногата“

На церемония в Харманли ще бъде връчена Националната литературна награда „Изворът на Белоногата“. Събитието е от 17:30 часа в Културен център Харманли. Тази година ще бъде удостоен 24-ият лауреат на престижното отличие - едно от най-значимите в..

публикувано на 25.09.25 в 07:30

Осем трупи от шест държави представят спектакли в "Пиеро 2025"

Осем спектакъла на български и чуждестранни театри и трупи участват в 14-ия Международен куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ в Стара Загора . Те ще бъдат показани на няколко сцени в града от 23 до 29 септември . Сред участниците..

публикувано на 23.09.25 в 08:00

Поетът с черен колан по джудо Пейо Мариновски с нова книга „Възкресение“

„Възкресение“ е новата книга със стихове на Пейо Мариновски. С всеки ред потъвате по-дълбоко. С всяка страница сте по-близо до себе си. Без заобикалки. Без милост. Книгата ще бъде представена официално пред читателите през месец октомври, датата е 23..

публикувано на 21.09.25 в 16:22

Виртуозният имитатор Звезделин Минков играе в Стара Загора моноспектакъла си „Ваш, Георги Парцалев!“

Поводът е навършването на 100 години от рождението на големия български актьор Георги Парцалев. Трогателният и същевременно изпълнен с много смях моноспектакъл на Звезделин Минков  „Ваш, Георги Парцалев!“ ще бъде представен за първи път на 29..

публикувано на 21.09.25 в 16:11