Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Тенев: Трябва да обичате това, което правите, за да сте успешни в него!

Днес от 18.00 Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства отваря врати за първата самостоятелна изложба на  Николай Tенев. Лаконичното й заглавие "1/100" красноречиво подсказва, че е на спортна тема. Роденият в Мездра известен състезател и треньор завършва Професионалната гимназия по полиграфия и фотография "Юлиус Фучик" в София, като в същото време активно тренира баскетбол в юношеския отбор на „Левски – Спартак“. На този спорт отдава повече от 18 години професионална кариера. През 1993 г. спира да се състезава и създава първата частна баскетболна школа и агенция. През годините е успешен треньор, мениджър и агент. През 2002 г. започва да издава баскетболното списание „Тайм Аут“. Това го връща отново към фотографията, чрез която се опитва да предаде невероятната магия на спорта, тежката и неблагодарна работа на професионалния спортист. През 2018 г. печели бронзово отличие на V-ия Международен фото салон в Пловдив, присъдено му от Фотографското общество на Америка (PSA).

"Страстта към фотографията живее в мен в луда ревност с първата ми любов – баскетбола. Опитвайки се да ги помиря, направих спорта моя приоритетна тема. След приблизително 20 години снимане, искам да споделя с Вас една малка част от тази магия...", казва успешният треньор, уловил в стотици кадри палитрата от емоциите, разочарованията, напрежението, сблъсъците, победите и неочакваните обрати в света на спорта. В предаването "60 минути повече" Николай Тенев сподели:

Майсторът на обектива Бедрос Азинян подчерта, че "1/100" е не само първата самостоятелна изложба на Николай Тенев, а и първата експозиция на казанлъшки автор, на спортна тематика, представена в меката на фотографията. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нарисувани стихове

Изложба с 60 творби от Националния конкурс за рисунка и фотография "Нарисувай стих" на Фондация "Артин Азинян" ще бъде открита на 27 септември в Къща-музей "Ненко Балкански" - Казанлък.  Над 100 рисунки и фотографии на участници от 20 населени..

публикувано на 25.09.25 в 17:05

„Нашенци“ ще представи танца „Пролет пролети в Загоре“

Фолклорен ансамбъл „Нашенци“ ще представи на обработения народен танц „Пролет пролети в Загоре“. Това ще се случи първо в Гълъбово на 27 септември от 10:30 ч. сцената на Младежкия център, а на 11 октомври ще бъде изиграни  на централния площад в..

публикувано на 25.09.25 в 09:58

В Харманли се провеждат литературните празници „Изворът на Белоногата“

На церемония в Харманли ще бъде връчена Националната литературна награда „Изворът на Белоногата“. Събитието е от 17:30 часа в Културен център Харманли. Тази година ще бъде удостоен 24-ият лауреат на престижното отличие - едно от най-значимите в..

публикувано на 25.09.25 в 07:30

Осем трупи от шест държави представят спектакли в "Пиеро 2025"

Осем спектакъла на български и чуждестранни театри и трупи участват в 14-ия Международен куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ в Стара Загора . Те ще бъдат показани на няколко сцени в града от 23 до 29 септември . Сред участниците..

публикувано на 23.09.25 в 08:00

Поетът с черен колан по джудо Пейо Мариновски с нова книга „Възкресение“

„Възкресение“ е новата книга със стихове на Пейо Мариновски. С всеки ред потъвате по-дълбоко. С всяка страница сте по-близо до себе си. Без заобикалки. Без милост. Книгата ще бъде представена официално пред читателите през месец октомври, датата е 23..

публикувано на 21.09.25 в 16:22

Виртуозният имитатор Звезделин Минков играе в Стара Загора моноспектакъла си „Ваш, Георги Парцалев!“

Поводът е навършването на 100 години от рождението на големия български актьор Георги Парцалев. Трогателният и същевременно изпълнен с много смях моноспектакъл на Звезделин Минков  „Ваш, Георги Парцалев!“ ще бъде представен за първи път на 29..

публикувано на 21.09.25 в 16:11

Мъниста и мечти

Много хора имат хоби. То може да е нещо, което фокусира вниманието ни извън ежедневния ритъм, или занимание, което развива логическото ни мислене, а защо не и предизвикателство, което разкрива наши неподозирани умения или познания? Различни, стандартни..

публикувано на 21.09.25 в 10:22

Музикален трибют на ученици зарадва старозагорци

След хубавите летни пътувания е време да се завърнем в градовете. А за да приемем по-лесно ежедневието и да уловим последните мигове на почивките, помагат фестивалите. Едно такова събитие ни зареди с настроение в Стара Загора и приключи часове преди..

публикувано на 19.09.25 в 15:02

Изложба на Димитър Трайчев, озаглавена "Мокро"

20 дигитални пейзажа представя в изложба пред старозагорската публика варненският артист Димитър Трайчев. Той обединява изображенията под мотото „Мокро“. Събитието е част от съпътстващата програма на 14-ия международен куклено театрален фестивал..

публикувано на 19.09.25 в 14:51

Есенен салон отваря врати в Нова Загора

25 художника от цялата страна участват в 26-то издание на Есенния салон, организиран от Художествена галерия "Руси Карабиберов", в Нова Загора . Представянето на експозицията с 42 творби е днес, от 20.00 часа.  Разнообразната стилистика, оригиналните..

публикувано на 19.09.25 в 09:52