Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живи наследства*

Книга събра историята на читалището в с. Горски извор, Хасковско

Това е институцията, която съхранява традициите и културата на всяко населено място, казва авторката Тодорка Николова

4
Читалището в с. Горски извор, общ. Димитровград
Снимка: bg.wikipedia.org

Хасковското село Горски извор е прочуто с културните си дейци - музиканти, поети, учени. "Това е единственото село в България, в което са родени и творят 12 поети, а само на една улица живеят четирима жители с реализирани поетични заложби", отбеляза пред Радио Стара Загора председателят на читалището Тодорка Николова - журналист, писател, публицист, автор на книгата "Къде се пази духа на България?". В нея тя е събрала 125-годишната история на НЧ "Пробуда-1896", с. Горски извор.

Годишнината на читалището е част от Европейските дни на наследството в община Димитровград. Поради епидемичната обстановка честването ще бъде отбелязано с ограничен брой зрители на 25 септември (събота) от 11.00 часа. По този случай читалището е отличено с почетен знак от Министерството на културата и Община Димитровград, съобщи Тодорка Николова.

Тодорка Николова, председател на читалището. Снимка: stihi.ru

С музикалната култура на Горски извор са свързани имената на кавалджията Станил Паяков (1900-1979), един от първите фолклорни музиканти в Радио София от края на 1934 г., и народния певец Георги Фершелов. "Това са хората, чиито снимки красят нашето читалище и ние ги пазим като изключителна ценност. Те ни вдъхновяват и непрекъснато говорим за тях, защото са прославили селото в цяла България. Георги Фершелов е ръководил нашата фолклорна група и неговата паметна плоча стои на читалището", подчерта Тодорка Николова.

Женската фолклорна група и най-малките певци на една сцена. Снимка: transgourme.eu

В с. Горски извор се провежда единственият у нас Международен поетичен конкурс “Есенни щурци”, организиран от местния литературен клуб, който носи името на поета и преводача Иван Николов. Тази година във фестивала участваха 160 български и 85 чуждестранни творци от 14 държави. "За първи път включихме категория "Пеещи поети". Победители са Йордан Пеев от Стара Загора и Василий Белашов от Казан, Русия", информира Тодорка Николова. Партньорите на фестивала - Съюзът на независимите писатели, Международната писателска гилдия и Международната академия за литература и изкуство подписаха меморандум за сътрудничество.

Цялото интервю с Тодорка Николова и фолклорна музика от с. Горски извор можете да чуете в звуковия файл.


*"Живи наследства" е поредица на предаването "Песен слънце буди". Разказва за културни инициативи и събития, включени в Европейските дни на наследството; търси съвременни личности и институции, които полагат грижи за опазването и съхраняването на културното наследство - фолклорна музика, традиционни практики и културни артефакти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В къщата музей "Гео Милев" отбелязват 130 години от рождението на поета с редица събития

По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития.  Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..

публикувано на 08.01.25 в 16:34
Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00