Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гербът на Второто българско царство е бил от три лъва

Снимка: интернет

 Уникална находка, намерена край варненско село наскоро показва, герба на Второто българско царство от времето на цар Иван Шишман. Върху малката триъгълна пластинка, с дупка за окачване на воинска амуниция, са изобразени три лъва един над друг.Те са в ход, обърнати надясно, гледащи към зрителя, т.нар. "леопардов тип". Доводите в полза на твърдението, че тази пластинка изобразява герба на България през 14-ти век са свързани със сведенията на арабски пътешественик, преминал през столицата Търново. В разказа си  той наред с красивите църкви и златните им кубета описва и герба върху щитовете на царската стража и накрая е оставил и една много добре запазена рисунка на трите лъва от щитовете на стражите. "Това е  единственото досега открито материално изображение на герба на цар Иван Шишман у нас. Потвърждение, че това е хералдическият герб на България по това време се съдържа и в западни гербовници - предимно немски сборници с гербове на държави и знатни фамилии от 15-ти век. Многократно в тях гербът на кайзера на тогавашна България, както е наименованието на владетел на немски, е изобразяван по този начин с три лъва, обърнати надясно.", поясни археологът проф. Николай Овчаров.  Днес трите лъва красят герба на Велико Търново, който е одобрен от Пенчо Кубадински през 1976 г. През периода, преди завоеванието от османските турци, наред с трите лъва, другият герб на средновековна България е бил с изправен разярен лъв, който е герб на страната ни и досега.. Вероятно той е личният герб на цар Иван Шишман, сечен върху сребърните монети след 1 385 г. -  неговото име от едната страна и с разярения изпаревн лъв  от другата.  Лъвът е бил предпочитано животно, символ на държавността от много държави. Например хералдическите сборници показват, че и Дания има подобен герб, германския град Брауншвайг също. На скептиците, че това е  българският герб от късното средновековие, ученият отговаря с въпрос. "При положение, че тази пластинка е намерена на 30 км. от Варна в района на най-ожесточените сражения между войската на цар Иван Шишман и османските пълчища начело с великия везир Али паша през 1 388 г., трябва ли  да ходим на повече от 3500 км до британския остров, който  също има за герб трите лъва, които красят фанелките на английските футолисти и днес?  Да предположим, че е от времето на похода на Амедей Савойски през 1 366 г.. Но в неговата войска не е имало английски кръстоносци.  В армията на унгарския  пълководец Януш Хуняди и полско-унгарския крал Владислав Трети Ягело през 1444 г. е имало малък английски отряд. Но не е логично той да е стиггнал толкова далеч на юг - на 30 км. от Варна, след като християнските войски отстъпват след разгрома си на север, към свободна Влахия.", разсъждава ученият. 

"Като  български архелог и историк е логично да поддържам тази хипотеза, след като се осланям на мястото, на което е намерен този паметник - че е принадлежал на български военачалник. Находката  бе предадена на археологическия музей във Варна. ", обобщи проф. Овчаров. Последната интересна находка от неговите проучвания на крепостта Мисионис край Търговище е красив сребърен пръстен с малка кухина с дупчица. "Пръстенът е близнак на "бронзовия пръстен-убиец" от  крепостта Калиакра, намерен и наречен така от доц. д-р Бони Петрунова  през 2013 г.. Пръстенът е наречен така, защото през дупчицата се е изсипмвала отровата от малката кухина в чашата на враговете през този толкова интересен за нас 14-ти век, когато е краят на Второто българско царство", разказа още проф. Овчаров.  Продължават разкопките на Перперикон, и на крепостта Мисионис, а от вчера  неговият екип е започнал работа на крепостта край Свищов.  

Цялото интервю с проф. Николай Овчаров чуйте в звуковия файл

  . 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42