Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гербът на Второто българско царство е бил от три лъва

Снимка: интернет

 Уникална находка, намерена край варненско село наскоро показва, герба на Второто българско царство от времето на цар Иван Шишман. Върху малката триъгълна пластинка, с дупка за окачване на воинска амуниция, са изобразени три лъва един над друг.Те са в ход, обърнати надясно, гледащи към зрителя, т.нар. "леопардов тип". Доводите в полза на твърдението, че тази пластинка изобразява герба на България през 14-ти век са свързани със сведенията на арабски пътешественик, преминал през столицата Търново. В разказа си  той наред с красивите църкви и златните им кубета описва и герба върху щитовете на царската стража и накрая е оставил и една много добре запазена рисунка на трите лъва от щитовете на стражите. "Това е  единственото досега открито материално изображение на герба на цар Иван Шишман у нас. Потвърждение, че това е хералдическият герб на България по това време се съдържа и в западни гербовници - предимно немски сборници с гербове на държави и знатни фамилии от 15-ти век. Многократно в тях гербът на кайзера на тогавашна България, както е наименованието на владетел на немски, е изобразяван по този начин с три лъва, обърнати надясно.", поясни археологът проф. Николай Овчаров.  Днес трите лъва красят герба на Велико Търново, който е одобрен от Пенчо Кубадински през 1976 г. През периода, преди завоеванието от османските турци, наред с трите лъва, другият герб на средновековна България е бил с изправен разярен лъв, който е герб на страната ни и досега.. Вероятно той е личният герб на цар Иван Шишман, сечен върху сребърните монети след 1 385 г. -  неговото име от едната страна и с разярения изпаревн лъв  от другата.  Лъвът е бил предпочитано животно, символ на държавността от много държави. Например хералдическите сборници показват, че и Дания има подобен герб, германския град Брауншвайг също. На скептиците, че това е  българският герб от късното средновековие, ученият отговаря с въпрос. "При положение, че тази пластинка е намерена на 30 км. от Варна в района на най-ожесточените сражения между войската на цар Иван Шишман и османските пълчища начело с великия везир Али паша през 1 388 г., трябва ли  да ходим на повече от 3500 км до британския остров, който  също има за герб трите лъва, които красят фанелките на английските футолисти и днес?  Да предположим, че е от времето на похода на Амедей Савойски през 1 366 г.. Но в неговата войска не е имало английски кръстоносци.  В армията на унгарския  пълководец Януш Хуняди и полско-унгарския крал Владислав Трети Ягело през 1444 г. е имало малък английски отряд. Но не е логично той да е стиггнал толкова далеч на юг - на 30 км. от Варна, след като християнските войски отстъпват след разгрома си на север, към свободна Влахия.", разсъждава ученият. 

"Като  български архелог и историк е логично да поддържам тази хипотеза, след като се осланям на мястото, на което е намерен този паметник - че е принадлежал на български военачалник. Находката  бе предадена на археологическия музей във Варна. ", обобщи проф. Овчаров. Последната интересна находка от неговите проучвания на крепостта Мисионис край Търговище е красив сребърен пръстен с малка кухина с дупчица. "Пръстенът е близнак на "бронзовия пръстен-убиец" от  крепостта Калиакра, намерен и наречен така от доц. д-р Бони Петрунова  през 2013 г.. Пръстенът е наречен така, защото през дупчицата се е изсипмвала отровата от малката кухина в чашата на враговете през този толкова интересен за нас 14-ти век, когато е краят на Второто българско царство", разказа още проф. Овчаров.  Продължават разкопките на Перперикон, и на крепостта Мисионис, а от вчера  неговият екип е започнал работа на крепостта край Свищов.  

Цялото интервю с проф. Николай Овчаров чуйте в звуковия файл

  . 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Липсата на политическа стабилност, води до санкции от ЕК

Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..

публикувано на 19.11.24 в 11:35

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36