Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На финална фаза са териториалните планове за справедлив енергиен преход

4-ти форум на кметовете, ангажирани за справедлив енергиен преход се проведе в Стара Загора
Снимка: Община Стара Загора

В края на септември Стара Загора бе домакин на 4-ти форум на кметовете, ангажирани за справедлив енергиен преход. Двудневното събитие събра еко и енергийни експерти, представители на общини и български и европейски институции, а темата беше „Новият енергиен микс: Устaновяване на диалог в прехода и прилагане на политиките за въглеродна неутралност“

Целта на форума е да се постигне споделена визия за въглищните региони на ЕС в преход за по-нататъшното им устойчиво развитие, базирано на чисти технологии и индустрии.

Сред ключовите говорители във форума бяха г-н Франс Тимерманс, Заместник-председателят на ЕК се включи в дискусията с видеобръщение като подчерта важността на предстоящите промени. Участие взеха още Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ; Илияна Цанова, зам.- генерален директор на Генерална дирекция „Бюджет“ на ЕК, областни управители и кметове от въгледобивни регионите в преход .

Целта на тези срещи е кметовете и местната власт да се ангажират персонално да преведат процеса за трансформацията на въглищните региони успешно, коментира Георги Стефанов модератор на събитието от българското представителство на Световния фонд за природата (WWF). Той припомни, че вече 71 общини от 11 държави са подкрепили специална политическа декларация и работят съвместно.

По време на дискусията стана ясно, че вече са във финална фаза териториалните планове, които компанията Прайсуотърхаус Купър разработва за Министерство на енергетиката. Те са за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил и са необходимото условие, за да получат регионите в преход финансиране от Фонда за справедлив преход, през който страната ни договори 1,3 млрд. евро до 2027г.

Димитър Димитров от компанията Прайсуотърхаус Купър обясни, че в края на юли е подадена междинна версия на плановете.

Ние сме на финална фаза, работим по един от нашите доклади, свързани с планове за действие, предизвикателства и индивидуални въздействия върху отделните области. Като в момента работим по конкретизирането на тази версия. Казус, с който се сблъскахме е недостатъчната проектна готовност, което ни дава възможност от експертна гледна точка да дадем насоки  идеи с оглед на конкретизирането на мерките и дейностите в работата и резултатите, които ще предоставяме на българското правителство.

Той припомни, че икономическият анализ фокусира три стълба на структуриране на дейности- диверсификация на местната икономика, заетост и качество на живот, подкрепа за климатична неутралност.

„За секторно развитие, профилиране и привличане на инвеститори и определяне на конкретни стимули за привличане на конкретни инвеститори обръщаме внимание, че трябва конкретен маркетингов план, който е много ключов и за трите области. От друга страна насърчаване на развитието на съществуващите и създаване на нови индустриални паркове. Обръщаме специално внимание на насърчаване на иновациите и на технологичните иновации. На това беше обърнато внимание от няколко заинтересовани страни. Именно областите да не загубят облика си в дейности, които са с по-ниска добавена стойност“.

Димитров обърна внимание, че когато се говори за придобиване на нови умения и преквалификация не трябва да се мисли за самостоятелни мерки, а като интегриран подход.

„Да бъде интегрирано по начин, съобразен с бъдещите потребности на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил“.

Преходът към въглеродно неутрална енергетика и неясното бъдеще на въглищните централи в комплекса „Марица-изток“ се посреща скептично от синдикатите, а и от останалите хора в региона. Хората, които работят в енергийния комплекс не знаят своето бъдеще, за да погледнат с други очи, може би всички засегнати региони трябва да бъдат със специален статут, коментира Йордан Николов, зам.-кмет на Стара Загора.

Енергийният експерт Славчо Нейков заяви, че е крайно време националните институции и политиците да формулират каква е националната стратегия на България.

А в последните дни стана ясно, че синдикатите организират митинг-шествие на 13 октомври в София под надслов „Да спасим Марица-изток“. На него ще бъде приета декларация на синдикалните организации на КНСБ и „Подкрепа“ в защита на въглищния комплекс и заедно с подписката, подкрепена от над 105 хиляди души, ще бъде внесена в Министерски съвет. Подписката бе събирана през последните месеци в областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково, които са най-засегнати от евентуално затваряне на въглищния комплекс.

„Очакваме да ни поканят на първия от така закъснелите разговори“, заяви Наско Митев от Инициативния комитет за запазване на комплекса „Марица-изток“ и синдикален лидер на КНСБ в мините. Той добави, че добави, че вече е ясно, че без централите от комплекса "Марица-изток" не може, показват го и растящите цени на електроенергия и постоянният ѝ недостиг в Европа. Той изрази съжаление, че на последните разговори на синдикатите с представителите на Европейската комисия не са получили отговори на критичните въпроси.

Деян Дяков от КНСБ в ТЕЦ „Марица -изток 2“ заяви, че ще отстояват твърдо исканията от подписката за удължаване на работата на централата на въглища минимум до 2040 г.

А на 5 октомври в Стара Загора президентът Румен Радев обяви, че се прави всичко възможно да се предоговори датата за затваряне на въгледобива и тя да бъде след 2036 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

АРИР – Стара Загора посрещна учени, бизнес и НПО от Балканите за стратегически диалог

Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..

публикувано на 27.11.24 в 10:00
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00