- Г-жо Жекова, управлявате семейна фирма повече от 25 години. Има ли формула за изграждане на успешен и дълготраен бизнес, който издържа на изпитанията на времето?
- Точна формула няма, създаването на бизнес тръгва от идея, лична, или на приятел, споделяне в семейството и получаване на подкрепа, и то безапелационна. Когато нещо се обърка, да не чуваш “Аз ти казах, ама ти се захвана.“ Следва много, много труд, насочване на личното време само за тази кауза, излизане с приятели само в почивните дни, но първите години няма такива почивни дни. Не е формула, а е комплекс от много фактори и задължително късмет, да яхнеш вълната в точния момент.
- Как се промени бизнес средата в Стара Загора през годините? Кои са днес предизвикателствата пред града и региона?
- Аз съм от Северна България и когато дойдох в Стара Загора се влюбих в правите улици и липите, и понеже съм инженер по образование, любовта ми се засили от индустрията, която се развиваше тогава в града. После всички инженерно-технически кадри страдахме от разрушените заводи. След влизането на България в Европейския съюз, пред града се явиха нови предизвикателства и условията за живот се подобриха толкова, че ние получихме приза „ Най-добър град за живеене“.
Днес аз намирам града все още много добър за живеене, но пред местната и държавната администрация стои задача как ще се развива регионът след затваряне на комплекса "Марица изток". Топлоцентралите може и да не останат три, но за сигурността на държавата, трябва да имаме освен слънце и вятър като източник на електроенергия и други източници, защото имаме студени месеци в България. Кметът на града е трети мандат и както той, така и цялата администрация полагат усилия, но без държавната администрация и европейските решения, местната власт не може да се справи сама с този проблем. Над 120 000 служители от областите Стара Загора, Ямбол, Сливен и Хасково, са свързани с комплекса.
- Вие сте водещ инвеститор в новата Индустриална зона „Загоре“. Какво предвиждат плановете ви за развитие?
- "Ате Пласт" има две производствени бази на територията на Стара Загора, но и в двете не ни стигат площите. Ръководството на фирмата взе решение да разширим сградите в единия завод, а другия да го изнесем на нова площадка. Така закупихме 20 дка от индустриална зона „Загоре“. Ще направим завод за печат върху гъвкави фолиа и каширане на фолиа.
- Какви капиталовложения планирате да направите там и колко нови работни места ще бъдат разкрити?
- По предварителни данни трябваше да направим производствени сгради за около 5 000 000 лв. и машини за около 5 000 000 лв. С тези намерения кандидатствахме и получихме сертификат за инвеститор клас А. Но в момента цените вървят нагоре и може би инвестицията ще скочи с 30-40 процента. Ще увеличим капацитета три пъти и ще разкрием още 35-40 работни места. Ние се стремим към оптимизация на процесите с максимална автоматизация.
- Готова ли е „Ате Пласт“ за новия „зелен“ преход?
- По-чиста околна среда е нашето огромно желание и ние работим непрекъснато по този въпрос в няколко направления: почистваме района около нашите заводи поне три пъти годишно, засаждаме дървата. Тази есен също започваме подготовка за засаждане. Насочили сме всички усилия към кръговата икономика. Ние работим с доставчици и клиенти, които също са прегърнали целите на зеления преход.
- Ограниченията, въведени неотдавна от ЕС за употреба на пластмаса, повлияха ли на бизнеса ви?
Засега не. Ние не работим изделия за еднократна употреба, работим опаковки за хранително-вкусовата промишленост и за логистични цели. Технологично се стремим към изтъняване на опаковките, което е сериозен напредък в ограничаването на пластмасите. Ако преди 10 години един клиент е купувал 10 тона опаковки, днес той купува 4-5 тона. Участваме в конференции и организации, които работят по тези въпроси.
- Един от най-важните фактори за напредъка на една компания е екипът й. Има ли недостиг на кадри във вашия бранш? Инвестирате ли в допълнителна квалификация на работниците и служителите?
Да, екипът е най-важен. Ние имаме здраво ядро, служители с много опит и стаж във фирмата. Сградите и машините се купуват с пари, а екипът се създава от ръководството. Стремим се да инвестираме в израстването на хората, да даваме социални придобивки, за да не ги разочароваме и да нямаме текучество.
На пазара на труда, както и при нас, липсват кадри със средно образование – техници, които да работят като оператори на модерни машини. И този проблем ще става все по-голям, докато не се спре изтичането на млади хора от България и не се направят реформи в образованието. Не може свободните места в институтите да са равни, или по-големи от набора, който завършва средно образование, и да не вземаме под внимание, факта, че много младежи отиват да учат в чужбина. Когато дискутираме тези проблеми в обществото, чуваме отговори, че в нашите университети и институти идват младежи от чужбина.
Друг важен фактор за изтичане на млади хора в чужбина са така наречените „лесни пари“. Банките имат много пари и ги дават лесно, има много фирми за бързи кредити. Всичко това дава възможност на младия човек да изтегли много кредити и като го натиснат кредиторите бяга много бързо в чужбина. Това е загуба за държавата, която е инвестирала средства за обучението на този младеж, загуба за фирмата, която също е инвестирала в него. Аз се борих много да се приеме закон за физическия фалит, за да не пада цялата отговорност върху длъжника, но се прие едно недоносче, което няма никаква стойност.
- Компанията има завоювани позиции на чуждите пазари от години. Какво ви отличава със солидно присъствие във висококонкурентна среда?
- Преди всичко в това ни помага нашето решение да бъдем високотехнологична фирма. Може това да звучи клиширано, но за да бъдеш с трайни позиции на пазара, трябва да имаш постоянно качество, а това се осигурява само с модерни и автоматизирани машини, с обучен персонал.
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net