Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ате Пласт“ инвестира в нов завод в Индустриална зона „Загоре“

Пред местната и държавната администрация стои задачата как ще се развива регионът след затваряне на комплекса "Марица изток", казва инж. Мария Жекова

  • По предварителни данни трябваше да инвестираме в сгради и машини около 10 млн. лв. С тези намерения кандидатствахме и получихме сертификат за инвеститор клас А. Но в момента цените вървят нагоре и може би инвестицията ще скочи с 30-40 процента, казва в интервю за Радио Стара Загора инж. Мария Жекова, собственик на "Ате Пласт". Бизнес дамата оглавява и групата съветници на ГЕРБ в Общинския съвет на Стара Загора.
  • Разговора води Таня Балабанова

- Г-жо Жекова,  управлявате семейна фирма повече от 25 години. Има ли формула за изграждане на успешен и дълготраен бизнес, който издържа на изпитанията на времето?

- Точна формула няма, създаването на бизнес тръгва от идея, лична, или на приятел, споделяне в семейството и получаване на подкрепа, и то безапелационна. Когато нещо се обърка, да не чуваш “Аз ти казах, ама ти се захвана.“ Следва много, много труд, насочване на личното време само за тази кауза, излизане с приятели само в почивните дни, но първите години няма такива почивни дни. Не е формула, а е комплекс от много фактори и задължително късмет, да яхнеш вълната в точния момент.

Как се промени бизнес средата в Стара Загора през годините? Кои са днес предизвикателствата пред града и региона?

- Аз съм от Северна България и когато дойдох в Стара Загора се влюбих в правите улици и липите, и понеже съм инженер по образование, любовта ми се засили от индустрията, която се развиваше тогава в града. После всички инженерно-технически кадри страдахме от разрушените заводи. След влизането на България в Европейския съюз, пред града се явиха нови предизвикателства и условията за живот се подобриха толкова, че ние получихме приза „ Най-добър град за живеене“. 

Днес аз намирам града все още много добър за живеене, но пред местната и държавната администрация стои задача как ще се развива регионът след затваряне на комплекса "Марица изток". Топлоцентралите може и да не останат три, но за сигурността на държавата, трябва да имаме освен слънце и вятър като източник на електроенергия и други източници, защото имаме студени месеци в България. Кметът на града е трети мандат и както той, така и цялата администрация полагат усилия, но без държавната администрация и европейските решения, местната власт не може да се справи сама с този проблем. Над 120 000 служители от областите Стара Загора, Ямбол, Сливен и Хасково, са свързани с комплекса.

 - Вие сте водещ инвеститор в новата Индустриална зона „Загоре“. Какво предвиждат плановете ви за развитие?

- "Ате Пласт" има две производствени бази на територията на Стара Загора, но и в двете не ни стигат площите. Ръководството на фирмата взе решение да разширим сградите в единия завод, а другия да го изнесем на нова площадка. Така закупихме 20 дка от индустриална зона „Загоре“. Ще направим завод за печат върху гъвкави фолиа и каширане на фолиа.

 - Какви капиталовложения планирате да направите там и колко нови работни места ще бъдат разкрити?

 - По предварителни данни трябваше да направим производствени сгради за около 5  000 000 лв. и машини за около 5 000 000 лв. С тези намерения кандидатствахме и получихме сертификат за инвеститор клас А. Но в момента цените вървят нагоре и може би инвестицията ще скочи с 30-40 процента. Ще увеличим капацитета три пъти и ще разкрием още 35-40 работни места. Ние се стремим към оптимизация на процесите с максимална автоматизация.

- Готова ли е „Ате Пласт“ за новия „зелен“ преход?

 - По-чиста околна среда е нашето огромно желание и ние работим непрекъснато по този въпрос в няколко направления: почистваме района около нашите заводи поне три пъти годишно, засаждаме дървата. Тази есен също започваме подготовка за засаждане. Насочили сме всички усилия към кръговата икономика. Ние работим с доставчици и клиенти, които също са прегърнали целите на зеления преход.

- Ограниченията, въведени неотдавна от ЕС за употреба на пластмаса, повлияха ли на бизнеса ви?

Засега не. Ние не работим изделия за еднократна употреба, работим опаковки за хранително-вкусовата промишленост и за логистични цели. Технологично се стремим към изтъняване на опаковките, което е сериозен напредък в ограничаването на пластмасите. Ако преди 10 години един клиент е купувал 10 тона опаковки, днес той купува 4-5 тона. Участваме в конференции и организации, които работят по тези въпроси.

- Един от най-важните фактори за напредъка на една компания е екипът й. Има ли недостиг на кадри във вашия бранш?  Инвестирате ли в допълнителна квалификация на работниците и служителите?

Да, екипът е най-важен. Ние имаме здраво ядро, служители с много опит и стаж във фирмата. Сградите и машините се купуват с пари, а екипът се създава от ръководството. Стремим се да инвестираме в израстването на хората, да даваме социални придобивки, за да не ги разочароваме и да нямаме текучество.

На пазара на труда, както  и при нас, липсват кадри със средно образование – техници, които да работят като оператори на модерни машини. И този проблем ще става все по-голям, докато не се спре изтичането на млади хора от България и не се направят реформи в образованието. Не може свободните места в институтите да са равни, или по-големи от набора, който завършва средно образование, и да не вземаме под внимание, факта, че много младежи отиват да учат в чужбина. Когато дискутираме тези проблеми в обществото, чуваме отговори, че в нашите университети и институти идват младежи от чужбина.

Друг важен фактор за изтичане на млади хора в чужбина са така наречените „лесни пари“. Банките имат много пари и ги дават лесно, има много фирми за бързи кредити. Всичко това дава възможност на младия човек да изтегли много кредити и като го натиснат кредиторите бяга много бързо в чужбина. Това е загуба за държавата, която е инвестирала средства за обучението на този младеж, загуба за фирмата, която също е инвестирала в него. Аз се борих много да се приеме закон за физическия фалит, за да не пада цялата отговорност върху длъжника, но се прие едно недоносче, което няма никаква стойност.

 - Компанията има завоювани позиции на чуждите пазари от години. Какво ви отличава със солидно присъствие във висококонкурентна среда?

 - Преди всичко в това ни помага нашето решение да бъдем високотехнологична фирма. Може това да звучи клиширано, но за да бъдеш с трайни позиции на пазара, трябва да имаш постоянно качество, а това се осигурява само с модерни и автоматизирани машини, с обучен персонал.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44