Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигнал за замърсяване на река Кортенска в Нова Загора

Община Нова Загора

Общински съветник от „Демократична България“ в Нова Загора сезира институциите за изпускане на отпадни води в коритото на река Кортенска от централата за биогаз в града. В сигнала се казва, че водата в реката е  с черен цвят и неприятна миризма, подаден е от граждани, обясни съветникът Кремена Петрова. Тя е активист на кампанията „Нова Загора иска да диша“.

Сигнали са подавани от доста места, включително от Раднево, коментира Петрова. Правени са проверки, констатирано е замърсяване, но не е установено откъде е източникът. Проведена е среща със заместник-министъра по околната среда и водите Ренета Колева.

"Ангажиментите, които поемат, казват „Да, ще изпратим проверка“. Но проверките са през деня, а това на практика се излива нощно време. И затова ние на 8-и в ранните часове, около три часа, отидохме на дерето. В момента, в който отидохме ние видяхме, че от една тръба за дъждовна вода се изливат огромно количество черна фракция с крайно неприятна миризма“.

Подаден е сигнал на телефон 112 и в полицията.

Проверката  от институциите обаче е направена 8 часа по късно, уточни още Петрова. Очакваме да се вземат мерки, защото това вреди не само на околната среда, но и на хората, допълни тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Административният съд Сливен не даде ход на делото за изгаряне на различни отпадъци в ТЕЦ "Инж. Ангел Ангелов"

Административен съд Сливен не даде ход на делото срещу  изгаряне на RDF гориво в ТЕЦ „Инж. Ангел Ангелов" ЕАД заведено от група граждани. Те оспорват измененото комплексно разрешително издадено Министерство на околната среда и водите, с което изгарянето..

публикувано на 08.10.25 в 06:15
Предавател на Радио Стара Загора на връх Аида

Планова техническа профилактика на УКВ предавател на Радио Стара Загора

Днес 08.10.2025 год. сряда, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на гр.Хасково с честота 94,4 МHz е възможно да има прекъсване на излъчването от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа профилактика на..

публикувано на 08.10.25 в 06:05

Дъждът продължава и днес

Атмосферното налягане ще остане по-ниско от средното за месеца. Днес ще остане облачно и с валежи от дъжд - на повече места, по-продължителни и значителни по количество в Северна България. Ще продължи да духа умерен вятър от запад-северозапад, в Източна..

публикувано на 08.10.25 в 05:38
ТЕЦ

Представят проучване на заетостта във въглищните региони

Проучване на трудовата заетост във въглищните региони и нагласите на работещите в мини и тецове за повишаване на уменията и преквалификация ще представят в Тракийския университет в Стара Загора. Изследването е дело на двата големи синдиката КНСБ и КТ..

публикувано на 08.10.25 в 05:20
Река Тунджа при Ямбол

Повече от 30 часа продължиха валежите в Ямболска област

Повече от 30 часа продължиха валежите в Ямболска област. Нивата на реките и язовирите остават в нормални граници. Към момента няма населени места без електрозахранване и водоподаване. Падналите количества са средно около 50 литра на кв. м, като по..

публикувано на 07.10.25 в 17:33

От 9 октомври започва ремонт на магистрала "Тракия" край Стара Загора

От 9 октомври, четвъртък, започва ремонт в платното за Бургас на 10 км от АМ „Тракия“ в област Стара Загора. Строително-монтажните работи ще са в участъка между 208-и и 218-и км, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава..

публикувано на 07.10.25 в 17:02

Няма сериозни проблеми в Старозагорска област след падналите валежи

Няма сериозни проблеми в Старозагорска област след падналите валежи. От областното пътно управление съобщиха, че в цялата област вали дъжд и пътищата са мокри. В Прохода на републиката има временно ограничение на движението в рамките на един..

публикувано на 07.10.25 в 16:55

Община Стара Загора спечели два приза от „Кмет на годината“ 2025

Десетки хиляди български граждани определиха с вота си победителите в конкурса „Кмет на годината“ 2025 г., които бяха огласени днес. Две значими награди в специални категории вече са част от портфолиото на Община Стара Загора. Първият приз е в..

публикувано на 07.10.25 в 16:27

Откриха СТЕМ център в Търговската гимназия в Стара Загора

СТЕМ центърът е създаден по „Програма за образование – образование и умения“ по Плана за възстановяване и устойчивост. Той включва 3 СТЕМ кабинета  на стойност 330 000 лв и 6 високооборудвани и свързани класни стаи на стойност 60 000 лв., каза при..

публикувано на 07.10.25 в 15:51

Община Болярово иска проверка заради чести токови удари, които повреждат техника

На територията на община Болярово продължават да се регистрират чести токови удари, които създават сериозни неудобства за жителите и водят до повреди както в общинска, така и в частна техника. „Ръководството на общината подготвя необходимата документация,..

публикувано на 07.10.25 в 14:52