Етнографско-археологическият музей в Елхово е разположен в три сгради, в които са подредени трите основни експозиции – археологическата, етнографската и най-новата експозиция, посветена на големия български актьор Велко Кънев.
В основната сграда в едната зала с фотоси, факсимилета, снимки и предмети са показани важните моменти от историята на Елхово и региона. Втората зала е посветена на материалната култура и местните занаяти. В истински размери може да се види автентична къща от кирпич на среден елховски селянин от края на 19 в. В огината стая – днешната кухня, край огнището са наредени посудата, менците, паниците, и кожените мяхове със слама върху които е присядала домакинята за да приготвя гозбите и да меси хляб за многолюдната си челяд, да върти чевръсто вретеното и да преде с хурката. В собината къща – която е била и гостната и спалнята на възрастните, може да се видят ниската дървена софра – синията с трикраките столчета, на които са присядали главата на фамилията и стопанката, а край тях синовете и снахите. Семействата някога по този край са били многолюдни – с по няколко синове и снахи, внуци и правнуци. Децата и най-младата снаха са присядали около трапезата на коляно. Така невястата била по-близо до огнището и пъргаво можела да „скокне“ да донесе на по- старшите вода, хляб или пипер. Могат да се видят и пъстрите възглавници на миндера на които са присядали гостите.
На втория етаж в етнографската експозиция са показани красивите и многоцветни, в светли и ярки цветове елховски сукмани и гази с богато везаните ризи на детско, моминско, невестинско годенишко облекло и на женената жена. Носии на преселниците от Беломорска и Одринска Тракия, мъжки носии. Отделено е място и на обичаите – сватба от края на 19 в., кукерски игри, коледуване и лазаруване.
„Някои от най-ценните експонати са свързани с участието на месните родолюбци, участвали в Руско-турската освободителна война. Изложени са вещи на опълченеца Желязко Петков Жътварски, който след Освобождението е бил назначен за околийски управител и сребърната чаша на опълченеца Богдан Иванов, подарена му от руския император. В страната са известни няколко такива сребърни чаши, които са връчвани от Александър Втори за проявена храброст при защита на Самарското знаме.“ , разказва главната уредничка на музея Добринка Костова.
Интерес предизвиква златният медал на Велико Недев от Елхово, получен на световното земеделско изложение през 1888 г. в Брюксел за най-едрото жито в света. Продукцията на този самоук и усъвършенствал се селекционер на пшеница, предизвикала възхищението на всички. А американците искали да му поръчат няколко композиции от зърното. Мълвата разказва не без гордост и днес, че Велико Недев отказал находчиво предложението, като отговорил, че произведената продукция вече е продадена.
Още на влизане в основната сграда на музея, вдясно от входната врата, вниманието привличат грамотите на цар Борис Трети и медалите, връчени на елховци за заслуги във войните „Посетителите се впечатляват от снимките, запечатали конския трамвай от Елхово до Ямбол и конната – декувилната железница – единствената в България, построена за нуждите на войската“, завършва разказа си Добринка Костова.
Интервюто с Добринка Костова можете да чуете в звуковия файл.
Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители и учители. Децата показаха завидни умения при работа с бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата, съобщиха от пресцентъра на..
Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа. На час и половина път от..
„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..
Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..
Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски! Име, което е символ на безсмъртие, а личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец. За нас, като българи, като народ,..
Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..
Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...
Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..
Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..
Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net