"Берое" се върна на победния път

Снимка: Официален сайт на "Берое"

"Берое" постигна важна победа срещу "Славия" в мач от поредния кръг в българското футболно първенство. Старозагорци се наложиха с 2:1 над "белите" у дома. Точни за успеха бяха вездесъщият Мартин Камбуров и Абубакар Тунгара. С трите точки беройци вече събират 24 и се изкачиха на шесто място във временното класиране.

Наставникът на беройци Петър Колев направи рязка промяна в схемата на игра в сравнение с предишните мачове на отбора. Този път "зелено-белите" играха в система 4-3-3. На вратата застана Генадий Ганев, карето в отбрана бе съставено от Стив Фуртадо, Омар Сако, Александър Цветков и Александър Василев, в средата на терена действаха Джонатан Перейра, Реян Даскалов и Абубакар Тунгара, по крилата атакуваха Омар Сако и Кийлън Лебон, а централен нападател бе легендарният Мартин Камбуров, който записа своя мач номер 454 в българския футболен елит. По този начин той се изравни с Марин Бакалов на втората позиция във вечната ранглиста и остава само на 7 срещи от рекордьора Георги Илиев.

Гостите от София бяха по-активният отбор на терена в първите минути на срещата. Столичани владееха повече топката и закономерно първи стигнаха до удар към вратата, дело на Нгуена, но той бе неточен. Постепенно домакините установиха по-траен контрол над топката, което веднага даде положително отражение в тяхната игра. Ситуациите пред стража на "Славия" Светослав Вуцов позачестиха, но до 30-та минута се ограничаваха само до блокирани удари и разбърквания при корнер. След това обаче последваха минутите на Мартин Камбуров. В 32-та минута "деветката" на "Берое" засече хубаво центриране на Фуртадо, но Вуцов изби влизащото под гредата кожено кълбо. Минутка по-късно обаче младият вратар бе принуден да извади топката от мрежата зад себе си. Омар Камара навърза бранител на гостите отдясно в наказателното поле, пусна подаване към точката на дузпата, там Камбуров изпревари всички, пое топката, неутрализира Виячки и Нгуена и с много точен удар с левия крак в долния десен ъгъл изведе "Берое" напред в резултата - 1:0. Това бе 256-ти гол на Мартин Камбуров в елита на българския футбол.

До края на първата част славистите се опитаха да вдигнат оборотите, но стигнаха само до една по-опасна ситуация пред беройската врата. В самия край на полувремето Тони Тасев проби отдясно, стигна до аутлинията, пробва нещо средно между прострелно подаване и удар, но Ганев изби.

Малко след почивката треньорът на гостите Златомир Загорчич направи ключова промяна в своя състав. На терена на мястото на Дарко Тасевски се появи нападателят Петер Макрилос. Именно той изравни резултата в 62-та минута, когато получи страхотно подаване от Тони Тасев, размина на скорост Омар Сако и преодоля с плътен шут Генадий Ганев за 1:1. Допуснатото попадение не отчая ни най-малко играчите в зелено и бяло. В 70-та минута те организираха бърза и многоходова акция, при която Кийлън Лебон изведе по левия фланг Абубакар Тунгара, който напредна сам срещу Вуцов, стреля в далечния ъгъл, топката се удари в гредата и влетя в мрежата за 2:1. Десетина минути след това гостите трябваше да понесат нов удар. Ертан Томбак извърши грубо нарушение срещу Александър Василев в половината на "Славия". Първоначално главният съдия Георги Иванов вдигна жълт картон на Томбак, но след като прегледа ситуацията чрез системата ВАР прецени, че играчът на "белите" трябва да бъде изгонен. Останали с 10 играчи на терена, славистите нямаха сили да търсят изравнително попадение. Играчите на "Берое" владееха инициативата до края, но до нов гол в тяхна полза не се стигна и последният съдийски сигнал дойде при резултат 2:1.

Старозагорският тим няма да има много време за почивка. Тази събота от 12:30 ч. "Берое" гостува във Враца на местния "Ботев".

"Берое" - "Славия" 2:1 Мартин Камбуров 33 мин., Абубакар Тунгара 70 мин.; Петер Макрилос 62 мин.

"Берое": Генадий Ганев, Стив Фуртадо, Омар Сако - 57 мин. жълт картон, Александър Цветков, Александър Василев, Джонатан Перейра - 62 мин. жълт картон( 90 мин. - Симеон Мечев), Реян Даскалов, Абубакар Тунгара( 90+5 мин. - Джуниет Али), Омар Камара( 85 мин. - Илиян Стефанов), Кийлън Лебон( 90 мин. - Даниел Генов), Мартин Камбуров - капитан( 85 мин. - Алиун Фал); старши треньор: Петър Колев

"Славия": Светослав Вуцов, Ертан Томбак - 82 мин. червен картон, Емил Виячки, Андреа Христов - капитан, Венцислав Керчев, Георги Вълчев, Камело Нгуена( 69 мин. - Ерол Дост), Дарко Тасевски( 52 мин. - Петер Макрилос), Радослав Кирилов( 90 мин. - Кристиян Добрев), Тони Тасев( 69 мин. - Жуниор Мапуку), Емил Стоев( 90 мин. - Людовик Соарес); старши треньор: Златомир Загорчич

Главен съдия: Георги Иванов