Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

In memoriam

Напусна ни изтъкнатият етнохореолог проф. Анна Илиева

Разделяме се с един от най-значимите танцови етнолози на ХХ век

4
Проф. д.изк. Анна Илиева (1933-2021)
Снимка: Мартин Кейниг

На 88-годишна възраст ни напусна видният български учен хореолог-музиковед, изследовател на фолклорния танц - проф. д.изк. Анна Илиева.

Нейното име е свързано с научната проблематика за танците, с развитието на хореоложката наука у нас и в чужбина. Учен с международен авторитет и признание, с изключителни заслуги за утвърждаването на научната дисциплина етнохореология.

Достоен наследник на Райна Кацарова в изследването на танцовата култура, Анна Илиева документира стотици народни танци, обичаи с музика и танц, събори на народното творчество. Участва в подготовката и организирането на националния събор в Копривщица от първото му издание през 1965 г. до 2010-та. Започва научна работа като асистентка на Кацарова в тогавашния Институт за музика при БАН (нейна е заслугата за изграждането и попълването на танцовия архив), била е дългогодишен ръководител на секция „Етномузикология и етнохореология“ към Института за фолклор при БАН (днес ИЕФЕМ). От 1972 г. е член на международната изследователска група по етнохореология към ЮНЕСКО, където участва в разработването на международен терминологичен апарат за анализ на народните танци, приет като официален документ.

Проф. Анна Илиева и д-р Радка Братанова (вдясно) журират на националния събор в Копривщица, 2005 г. Снимка: Мирослав Василев

Фундаментални за българската етнология и фолклористика са монографиите "Народни танци от Средногорието", "Български женски обреден танц", "Типология на архаичните пластове в българския песенен и танцов фолклор", "Теория и анализ на фолклорния танц" (първи и единствен труд в българската наука върху танцовото формообразуване), "Мъжки календарни обредни танци" (в съавт. с А. Щърбанова), огромен брой студии, статии, доклади, сред които "Народният танц в Югозападна България (по въпроса за стила)", "Танцът на маската", "Бавните хора в българската фолклорна обредност", "Българският танцов фолклор в постановките на държавните ансамбли" и мн. др. Съвместно с нейната дъщеря доц. д-р Анна Щърбанова, също виден етнохореолог, осъществяват поредицата "Български танцов календар" за БНР и сп. "Музикални хоризонти".

„Анна Илиева не се затвори само в полето на науката. Тя отправи взор и към самодейното изкуство, което в България бе повсеместно разпространено в различните му форми. Удивлявал съм се на нейните анализи на сценично представени народни танци и обичаи. Много от този род публикации остават затворени в стари издания, но те и сега имат огромна познавателна стойност. Например „Сватбарски хора и игри“ – единствено, уникално представяне на най-същностните моменти от сватбата, при които танците и музиката се разстилат във времето като истинска народна опера“, пише акад. Николай Кауфман.

Безспорна е заслугата на Анна Илиева за отделянето на двете големи движения в съвременната ни култура – съборите за народно творчество и фестивалите на художествената самодейност. Тя самата казва: „Беше една голяма борба – как да поддържаме фолклора. Борба между защитниците на автентичния фолклор и тези, които го пригаждаха за сцена“.

Копривщица 2005: Традиционно танцуване, група за изворен фолклор от гр. Баня, Карловско. Снимка: Георги Стоянов

В последното интервю за сп. „Български фолклор“ (2015) Илиева подчертава: „От всичко имам поглед, но обредността винаги особено много ме е интересувала. Пред очите ми безвъзвратно изчезна обредният стил на пеене и игра, стилът – което е силата на фолклорния танц. Сега жените скачат и замятат крак по същия начин като мъжете. Вече никой не се запитва, не знае, и не мисли, че мъжката игра носи един смисъл, женската има друг смисъл – това е, което даваше стила. И този дълбок, скрит смисъл даваше неповторимата сила на обредния танц. Духовността се смени. Има неща, за които времето си казва думата... И сцената определено влияеше на това. Ние искахме повече да се запази старото, докато може поне. Да не е изкуствено, насилствено, от невежество, а колкото може да го съхраним. Една жива духовна култура – докато можеш, я крепи!“

За изключителния й принос за развитието на българската етнохореология и фолклористика проф. Анна Илиева е удостоена с най-високото академично отличие на БАН – почетния знак „Марин Дринов“ на лента (2005), носител е на наградата „Златна муза“ за изследователска дейност в областта на хореографията от Асоциацията на хореографите в България (2017).


Високите научноизследователски достижения в полето на танцовата етнология и антропология, поставят името на Анна Илиева сред най-значимите етнохореолози на ХХ век. Написаното от нея проправи път към знанието за фолклорното наследство на поколения изследователи и остави трайни, незаличими следи в българската хуманитаристика и култура.

С уважение и признателност! Поклон пред паметта Ви, професор Илиева!

Гласът на Анна Илиева можете да чуете в звуковия файл. Записът е осъществен на VII международен симпозиум по проблемите на фолклора (1985) и се съхранява в Златния фонд на БНР.

Опелото ще се отслужи на 12 декември (неделя) от 13.00 часа в столичния храм „Св. София“, а погребението ще се състои от 15.00 часа на Централните софийски гробища.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В къщата музей "Гео Милев" отбелязват 130 години от рождението на поета с редица събития

По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития.  Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..

публикувано на 08.01.25 в 16:34
Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00