Биографията на Христо Стоянов е лавина от събития. Съгражданите му го помнят като буйно и любознателно дете. Учителите се възхищават на красноречието и нестандартното му мислене, но един ден, след като завършва с пълно отличие IX клас, порасналият Стоянов решава, че училището не е неговата среда и започва работа като докер. Издига се до стомановар, леар-формовчик и с устрем превзема стълбите на кариерното развитие като стига до длъжността... кранист в металоргичния завод "Кремиковци". Докато работи и трупа трудов стаж не спира да учи, по своя програма и методика. Научава виетнамски и сръбски, усъвършенства знанията по руски, придобити в училище. 20 годишен е, когато в 11-та книжка на списание "Пламък" поетът Дамян Дамянов представя на читателите стихотворението му "Литературно четене". И днес разговорите с Христо Стоянов минават като литературно четене и нестандартен урок по журналистика.
Графичното им изображение е дълго многоточие. В него всяка привидно поставена точка се превръща в запетая и завръщане, към нова поредица от откровения. Някои приживелици са описани в книгите му, други отлежават в съзнанието, докато работи. Признава, че няма нужда от вдъхновение, но издадените стихосбирки "Шепа живот", "Сатири", "В очакване на живите", "Небесна каторга", "Пет поеми и една крокодилиада" и "Носталгия по варварите" са доказателство за среща с Пегас.
Митичният крилат кон галопира край Стоянов, чието творческо кредо е заключено в думите "Нито ден без четене, нито ден без писане!", всъщност подобен надпис с големи букви е стоял на писалището на Емил Зола, припомня авторът на повече от 20 публицистични книги.
Ако се поразровите из писанията по негов адрес ще намерите определенията "Българският Салман Рушди", "скандален", "конфликтен", "емблематичен", а той е просто свободен. Пише свободно и без цензура. Сам спонсорира и издава книгите си. Сам избира как да пази или наказва приятелите и неприятелите си, но може би защото е роден в Габрово мнозина го наричат чешит. "Чешитът" живее достойно и с чест. Не губи времето си в празни приказки, работи.
Не познавам друг български писател, който да инвестира с такъв размах спечелените с писателски труд средства в картини и произведения на изкуството, жива съкровищница, приживе завещана на родното Габрово. Христо Стоянов го прави. Свикнал е да бъде черен гарван в очите на завистниците, но за габровци той е онази бяла лястовица на надеждата, която връща спомените за едни сърцати времена. Времена на просветители, будители и дарители.
В навечерието на 65-тия си рожден ден авторът на "100 килограма по-късно" написа във фейсбук страницата си: "На 20 декември в 8.10 сутринта навършвам 65 (шестдесет и пет години)... Някои на тази възраст по закон се оттеглят в заслужена почивка и засядат в пенсионерските клубове. Това се нарича оттегляне от живота. Аз нямам намерение да се оттеглям от него, защото има още какво да дам. Защото, запомнете го от мен, животът е винаги в бъдеще време. В миналото е следата, която оставя, благодарение на нашите разкрачи... Така че - животът съществува, а ние го живеем. А "65" е само колче по пистата на гигантския слалом... Бъдете ми здрави всички, защото вие сте тези - семейство, деца, внуци, приятели - които осмислят живота. Защото и вие предстоите... Благодаря ви и бъдете... И запомнете нещо много важно - приятелството и животът са само в бъдеще време. Защото непрекъснато се доказват."
Днес в интервю за Радио Стара Загора Христо Стоянов не забрави да благодари на всички, които също като него са се родили на тази паметна дата и да напомни, че на Игнажден, с каквото сърце влезеш в един дом, такава ще е и годината ти.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл:
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net