За първи път от 14 години на 1 януари Франция поема ротационното европредседателство.
Още речта на френския президент Емануел Макрон в Сорбоната през септември 2017 година маркира темите, по които ще работи Париж през първата половина на 2022 година - от реформа на шенгенското споразумение през укрепване на социалния модел на ЕС до Зелената сделка.
Макрон, който по време на европредседателството ще се бори за втори президентски мандат, се стреми към изцяло суверенна Европа, която може сама да управлява съдбата си.
Реформата на шенгенското споразумение за Европа без граници трябва да укрепи външните граници на Съюза.
Сътрудничеството с африканските държави е от ключово значение за Франция, която ще е домакин на среща на върха ЕС-Африка през февруари.
Месец по късно е планирана среща на върха с тема „Европейски модел за растеж и инвестиции“, която е пряко свързана с постигането на климатичните цели.
„Ще въведем въглеродният данък по границите на ЕС“, обяви Макрон, който заяви, че Франция ще работи за превръщането на Съюза в световна дигитална сила.
Върховенството на закона и спазването на принципите на правовата държава не подлежат на дискусия, категоричен е френският президент.
При представянето на приоритетите на френското европредседателство във външно политически план Макрон защити визията си за стратегическа автономия на ЕС, която ще позволи на общността да се превърне в равноправен партньор на САЩ, но и да се възприема като суверенен системен конкурент на Китай и Русия.
По-силната отбранителна способност на ЕС не е израз на конкуренция, а допълнение към НАТО, увери Макрон.
Временно е ограничено движението при км 94-97 на АМ "Марица" поради задимяване от пожар. Трафикът е пренасочен през пътен възел "Ново село" по път Е - 80 до път I -8 през пътен възел "Пъстрогор", съобщиха от АПИ. Горят сухи треви.
За смущения във водоподаването за казанлъшкото село Бузовград съобщават от ВиК Стара Загора. Причината е авария на ул. "Христо Смирненски" в населеното място. Заради това е възможно чешмите в определени райони на селото временно да пресъхнат...
През нощта ще бъде ясно. Ще духа слаб южен вятър. Утре ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. Ще е горещо с максимални температури между 35° и 40° , в София – около 35°, съобщиха от Националния институт по..
Завишени нива на метан и въглероден оксид са засечени в Харманли след пожара край града вчера. Данните са отчетени от мобилната станция на РИОСВ-Хасково. Превишението не надвишава определените пределно допустими стойности за качеството на атмосферния..
Контрабанден канал за фалшиви парфюми разбиха хасковски полицаи. Акцията на икономическите полицаи е проведена в района на Бирената фабрика в областния град. На място са били арестувани двама мъже, които служителите на МВР са наблюдавали известно..
Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, Кърджали. Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в..
Жители на четири села в Старозагорско – Пъстрен, Стрелец, Средец и Бъдеще излизат на протест в неделя, заради лошото състояние на пътна отсечка свързваща селата. Пътят не е ремонтиран от 60 години и въпреки многократните сигнали подавани до..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение..
Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общинското предприятие „Озеленяване и гробищни паркове". Близо 25 са питейните чешми в града, като до момента заради вандалските набези са ремонтирани 20, а цената на..
Осем села от община Нова Загора днес са без вода. Причината е поредната авария по магистралния водопровод ЦПС "Червенаково", за която информират от ВиК-Сливен. От 6:30ч. днес без водоподаване са жителите в селата Стоил войвода, Езеро, Богданово, Любенец,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net