Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Гендов или един живот между театъра и киното

Може би мнозина свързват името "Любовта е лудост" с международния филмов варненски фестивал. Той безспорно е едно от най-значимите арт-събития в страната ни. Малцина са тези, които знаят, че "Любовта е лудост" е заглавие на един от филмите на Васил Гендов. Създателят на първите български ленти е ученик, когато за първи път се появява на професионална сцена. Заради увлечението си към театъра е изключен от гимназията. 

Васил Гендов е първият български кинорежисьор и киносценарист. Бащата на българското кино е роден на 24 ноември 1891 г. в Сливен. От 1905 до 1907 г. е стажант в Народния театър и „Сълза и смях“. Учи във Виена и в Берлин. „Българан е галант“ е първата му кинотворба, последвана от още 10, като сред тях е и първият наш „говорящ“ филм – „Бунтът на робите“ от 1933 г., разказващ за Васил Левски. Гендов основава и „филмопроизводствена  кооперация „Янтра филм“ – продуцентска къща, подобна на днешните такива. 

Мемоарите му със заглавие "Когато артистите се гримираха на свещи" излязоха по повод 130 години от рождението му. Те за първи път стават достояние на читателите и разказват за кариерата на Гендов като театрален актьор, режисьор, драматург и директор на пътуваща театрална трупа, останала известна под името "Софийски театър на Васил Гендов". Театроведът Светлана Панчева уточни, че ръкописът е намерен сред архивите в Народен театър "Иван Вазов", половин век след предоставянето му от семейството на артиста.

"Това което ми направи силно впечатление е, че тези 230-240 страници, в които се описват преживелиците на пътуващите артисти, са лично парафирани с подписа на Васил Гендов. Зачетох се. Самият текст е безкрайно интересен и пълен с много лична информация", пояснява Панчева.

Ръкописът на Васил Гендов е подкрепен от направление "Литература" на Програма "Култура" на Столичната община и е отпечатан в ограничен тираж. Книгата е достъпна онлайн за всички: http://funtasy.info/e-book/

Кой съдейства за издаването на мемоарния ръкопис може да чуете в прикачения звуков файл:  

Автор на предговора към книгата "Когато артистите се гримираха на свещи" е доц. Александър Донев. Негови са думите: "Изглежда нашият, българският, манталитет не обича прекалено изпъкващите личности. Или поне трудно ги понася като свои съвременници. Може би това е причината прелюбопитният театрален мемоар на Васил Гендов да остане толкова десетилетия непознат на широката публика. Той е озаглавен от автора "Страници от развитието на провинциалния театър /лични спомени/ от Васил Гендов".

Новото заглавие, използвано от издателството за настоящата публикация, е на основата на цитат, взет от самия текст. То се наложи, защото авторът използва "провинциален театър" до голяма степен като синоним на пътуваща театрална трупа, а "провинциален артист" - еднозначно на "пътуващ артист", докато днес смисълът, влаган в тези думи, е по-различен", пише доц. Александър Донев.

В прикачения звуков файл може да чуете какво е останало във филмовите архиви от наследството на Васил Гендов: 

Като един от инициаторите на изложбата "Живот между театъра и киното" посветена на 130 години от рождението на Васил Гендов, доц. Александър Донев изпрати и линк към част от материалите от изложбата, достъпни онлайн от интернет страницата на Института за изследване на изкуствата: http://artstudies.bg/?page_id=14826


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20