В настоящото издание са пристигнали 23 номинации, съобщават организаторите на конкурса от фондация "ЕкоОбщност" за почитани и обичани от хората дървета от различни кътчета на страната. От тях до финалния кръг достигнаха 10 дървета, които се борят за титлата „Дърво с корен“ на 2021 година и 3 дървета в допълнителната категория „Вековните дървета говорят“. Със своята красота, сила и пазени спомени, всички те заемат важно място в сърцата на хората. Някои от тях са се превърнали в стожер за местната общност и продължават да посрещат и изпращат поколенията, които израстват с тях, други през годините са ставали свидетели на събития и съдби, трети даряват нуждаещите се със своята сила и чудодейно изцеление.
В категория „Дърво с корен“ за 2021 г. финалистите са:
В категория „Вековните дървета говорят“ журито определи за участие във финала:
Гласуването ще продължи до 14 януари на интернет страницата на фондация „ЕкоОбщност“, в раздела „Дърво с корен“. Там всеки може да разгледа историите и снимките на финалистите и да подкрепи своя избраник. Може да се гласува за едно дърво във всяка от двете категории – чрез попълване на ел.поща и последващо потвърждаване на гласа.
От утре броят на събраните гласове ще бъде скрит, за да се запазят в тайна победителите в двете категории до официалното им обявяване на церемонията по награждаване. Тя ще се проведе в края на месеца и на нея ще бъдат известени резултатите от гласуването, класирането на дърветата, както и излъченият от журито победител в категорията за деца „Млад природолюбител“.
Участниците, номинирали отличените дървета, ще получат награди, осигурени от дългогодишните приятели и спомоществователи на конкурса – приключенския туроператор „Адвенчър нет” и „Асоциацията на арбористите в България“. Експерти ще извършат оглед на дървото победител в основната категория и ще дадат препоръки за необходима грижа. То също така ще представи страната ни в международния конкурс „Европейско дърво на годината“ през февруари. В него, със своите дървета национални победители, ще се включат общо 16 държави, като се сред тях има и нов участник – Латвия.
На 11 август, от 18.00 часа, в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е откриването на изложбата „Урокът“. В нея фотограф-художникът Александър Иванов представя 45 черно-бели творби от работния процес на младите..
6 август е празничен за Съюза на ловците и риболовците в България . Датата е определена на общото събрание на съюза, през 2006 година. Организираното ловно движение в страната ни се заражда сред Освобождението. Първите стъпки са направени във Велико..
"Отвън зелено, отвътре червено, що е то?" Динята е най-разпознаваемия летен плод. И най-вкусният, според мнозина. Сочна, полезна и винаги предпочитан десерт, тя води своето начало от древността. Спорен е въпросът коя е родината на динята, но дали е..
През последните години се наблюдава тенденция за завръщане на интереса към българските традиции и обредни символи. Шевиците и автентичните ритуали добиват все по-голяма популярност и се превръщат в желано присъствие по лични празници и сватбени..
Традиционният празник „Дон Домат – плодът-зеленчук“ ще забавлява за осма поредна година жителите и гостите на Старозагорското село Горно Ботево. Вкусното събитие е с начало в събота от 10.30 ч., в парка на селото. Организатори на честването на вкусния..
Трето лято " Тайната градина на Саша" в павелбанското село Тъжа ще отвори врати за палатков лагер за оцеляване за деца от 7 до 14 години. Общо лагерниците могат да са 12 , всяко от децата си носи палатка и само си я разпъва . Ако срещне..
Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..
Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка. През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..
Юни, юли и август са месеците, през които се регистрират най-много пожари в автомобили, сочи статистиката Пожарите в автомобили могат да възникнат по различни причини като късо съединение, неизправности в двигателя или топлина от прегряване...
НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net