Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийски университет – Стара Загора за първи път стъпи на Антарктида

Тракийският университет стъпи на Антарктида в лицето на доц. Развигор Дърленски, като участник от 30-тата Българска Антарктическа експедиция. Доц. Дърленски изпрати снимки с логото пред базата на България на остров Ливингстън, Антарктида, Св. Климент Охридски. Той е преподавател в Медицинския факултет, а основната му научна задача на белия континент е във връзка с проучвания, свързани с влиянието на климатичните условия върху кожата.

- Защо участвате в експедицията?

- Участието ми в 30-та юбилейна Българска Антарктическа експедиция е във връзка с продължаване на проучванията на нашия екип върху физиологията на кожата и нейната адаптация към специфичните антарктически климатични условия. Заедно с моя колега и приятел д-р Иван Богданов от АСК УМБАЛ Токуда имаме възможност да разширим познанията за адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

- Имате ли конкретна научна задача, която трябва да изпълните там?

- Предходните ни данни показаха, че при по-продължителен престой в Антарктида, кожната бариерна функция отслабва, появяват се едва инструментално доловими белези на възпаление на кожата (еритем), както и увеличение на съдържанието на пигмента меланин в кожата. Последното има значение за защита спрямо ултравиолетовите лъчи – механизъм наблюдават дори при безгръбначни животни и растения в Антарктида. По този въпрос работят успоредно с нас колеги биолози.

Ето защо тази година, на базата на спечелено финансиране по Националната програма за полярни изследвания и с помощта на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания, на които сме признателни за логистичната и морална подкрепа, ще обследваме адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

Още една екзотична идея е да проведем изследване на различни функционални изследвания на кожата на открито, под откритото антарктическо небе. Тези експерименти са новаторски в световен мащаб.   

- Колко дни и с какво пътувахте до там?

- Самото пътуване до тук е приключение и отне 14 дни, от които 10 бяхме подложени на задължителна здравна карантина в Пунта Аренас, Чили. Това е задължително изискване за всички, пътуващи за Антарктида. При пътуването открихме много неща за себе си, както и се запознахме помежду си с научния и логистичен екип на експедицията. Родиха се идеи за нови, интердисциплинарни, научни проекти. 

- Кои са другите участници и колко са?

- В момента в българската база „Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън сме 14 души-българи, между които учените геолози д-р Велев и д-р Методиев, биолога- д-р Весела Евтимова, сеизмологът д-р Гергана Георгиева, молекулярния биолог – доц. Димов, както и моят колега невролог - д-р Нейков, който проучва съня в Антарктика.

- Какво изпитахте, когато пристигнахте пред базата на България?

- Вълнуващо е да посетиш нещо, в което струи българщина, отдалечено на 14 000 км от родината. На брега бяхме посрещнати от командира на базата Олег Василев и неговия екип с хляб, сол и мед. Слушал съм и съм гледал много филми за Антарктида, но нищо не може да се сравни с емоцията и вълненията, които човек изпитва при среща с тези неземни пейзажи, ландшафт, флора и фауна. Осъзнавам, че имам невероятен шанс да съм един от малцината, имали възможност да се докоснат до това сравнително девствено от човешка дейност място. Това е сбъдване на една детска приключенска мечта.

- Имате ли послание до Тракийския университет от далечна Антарктида?

- Пожелавам на целия състав на нашия университет да са здрави, особено в тези тежки за страната времена. Нека не спират да мечтаят, да се целят високо и да не спират да си задават въпроси, защото любопитството движи науката напред.

- Кога да очакваме Вашето завръщане?

- Тук точни планове се правят условно- зависими сме от климатичните условия, вълненията на морето, логистичната организация. Няма пристан, на който да акостира кораб или летище. Ако всичко върви по план, се очаква да се завърнем в родината около 20 февруари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Сливен излязоха на протест срещу изваждане на земи от парк "Сините камъни"

Тази вечер в Сливен се състоя граждански протест срещу изваждането на 12 декара от парк „Сини камъни"  в района долна лифтена станция. Искането е от частна фирма, която притежава сградата на бившия алпийски дом, но не и прилежащата земя към нея...

публикувано на 18.12.24 в 20:24

Без следа от 13-годишния Николай повече от денонощие

Няма водеща версия за изчезването на 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от 30 часа. В издирването му през целия ден се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна,..

публикувано на 18.12.24 в 18:21
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети полигон "Ново село"

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига утре, 19 декември, на посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин,..

публикувано на 18.12.24 в 16:01

Стара Загора почете 180 години от рождението на Капитан Петко Войвода

С почетен караул от Втора Тунджанска механизирана бригада и поднасяне на венци пред паметника на Капитан Петко Войвода, старозагорци отбелязаха 180 години от рождението на големия българин. Честването бе организирано от Тракийско дружество „Одринска..

публикувано на 18.12.24 в 15:56

Загинал и двама пострадали при катастрофа между кола и ТИР край Гълъбово

Шофьор е загинал, а двама пътници са пострадали при катастрофа, която спря движението по Околовръстния път на град Гълъбово. Инцидентът е станал около 13,30 часа. Ударили са се лек автомобил, управляван от 19-годишен мъж и тежкотоварен камион,..

публикувано на 18.12.24 в 15:51
45 униформени и над 20 цивилни полицаи се включиха в акцията по издирването.

Все още няма следа от 13-годишното момче от село Конаре

Все още няма следа от 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от денонощие. В издирването му се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна.  Пристигнаха и..

публикувано на 18.12.24 в 15:33

Нова надежда за опазването на "Чинията" на Бузлуджа

Меморандум за сътрудничество по отношение на опазването на "Чинията" на Бузлуджа подписаха днес областният управител на Стара Загора Методи Марков и кметът на Казанлък Галина Стоянова. По този начин остава възможността област Стара Загора да..

публикувано на 18.12.24 в 14:58
Георги Гьоков

Лек спад на безработицата в област Стара Загора, отчитат от Бюро по труда

Лек спад на безработицата в област Стара Загора, през месец ноември, отчитат от Дирекция „Бюро по труда“ Стара Загора. Най- ниска остава безработицата в община Павел Баня, а най-висока е в община Братя Даскалови. Данните бяха представени от директора..

публикувано на 18.12.24 в 14:48
Потомци на бежанци от Одринска Тракия поднесоха цветя пред паметника на войводата.

В Ямбол отбелязаха 180 години от рождението на Капитан Петко войвода

180 години от рождението на Капитан Петко войвода отбелязаха в Ямбол потомци на бежанци от Одринска Тракия.  В знак на признателност те поднесоха венци и цветя пред паметника на „тракийци" в центъра на града. През последните десетилетия..

публикувано на 18.12.24 в 14:10

Задържаха измамник, продал част от чужда къща, подлежаща на събаряне

50-годишен мъж е задържан по обвинение, че е продал стая от къща, която не е негова собственост. Той е измамил 39-годишна жена да му плати 2000 лв. за имота, който със заповед на кмета на община Стара Загора е бил обявен за незаконен и подлежащ на..

публикувано на 18.12.24 в 14:05